Perşembe , 9 Şubat 2023

Sosyal ve Dayanışmacı Şehir İçin!

Mehmet Yıldız

(Hamburg Sol Parti Eyalet Milletvekili)

Bir kaç yıldır  Almanya‘nın büyük şehirlerindeki konut sorunu herkesin dilinde dolaşıyor. Özellikle Hamburg ve Münih gibi kentsel alanlarda, konut piyasası oldukca gergin. Ancak, şimdiki sorun sadece uygun kiralık konutun az olması değildir. Aynı zamanda konut ve bürolarda aşırı boyutlarda bir boşluk da göze çarpıyor.  

 
“Hamburg‘un yarısı boş” artık duyulmamış bir slogan degil! Farklı kaynaklardan yola çıkarak derlediğimizde, ticari amaçlı alanlarda 700.000 ve 900.000 metrekare cıvarında ve konutlarda 2.000 cıvarında boş daire bulunmaktadır.
Pekala bunun nedeni ne? 
Bu sorunun kaynağı finans ve vergi ile alakalı nedenlerde yatıyor: Mülk sahipleri, işyerlerinden konutlarda olduğundan daha çok net kira elde eder. Kiracı bulunmadığı zaman, mülkün boş kalmasından dolayı vergi indirimi daha kazançlı olduğu için, konut amaçlı kiralama veya konuta dönüştürmektense boş kalması daha kazanclı oluyor.
 Hamburg Senatosunun bir diğer hatası eşitsiz kentsel gelişim ve dönüşüm olmuşturmaktadır.
Yıllardan beri, Billstedt, Mümmelmannsberg veya Steilshoop gibi semt ve mahallelerde refah azalıyor. Bunun nedeni sadece ekonomik değildir. Senato da kentsel gelişim  (Dönüşüm)politikasıyla bu çelişkileri derinleştirmektedir.
Örneğin, Mümmelmannsberg bölgesinde hiç bir kültürel merkez bulunmamaktadır.
Eğitimde de durum aynıdır: Büyük bir çocuk nüfusu olan Billstedt bölgesinde (70,000 nüfuslu), sadece bir lise (Gymnasium) bulunmaktadır. Zengin mahallesi Blankenese`de (18,000 nüfuslu)iki lise (Gymnasium) bulunmaktadır.
Benzer bir şekilde, Wilhelmsburg’da (53,000); sadece bir lise varken, 14.000`lik Othmarschen`de üç lise arasında seçim yapmak mümkündür. (Biz herkes için tek okul „Eine Schule für Alle“ olmasından, kimsenin okulsuz kalmamasından yanayız)
İlçelerdeki ortalama gelir göz önüne alındığında,  sosyal altyapı açısından en zayıf bölgelerin düşük gelire sahip mahalleler olduğu açıkca görülmektedır. Yıllık gelir
Billstedt‘de 21.705 €, Wilhelmsburg`da € 20.098, Steilshoop`da 21.593 € dolayındadır. Karşılaştırmak için bakıldığında, ortalama gelir Blankenese`de 101.406 € ve Othmarschen`de 104.692 € cıvarındadır.
Konut kalitesi, kültür, eğitim, sağlık ve toplu taşıma alanında yatırımların yapılması şarttır. Kaynaklar yetersiz değildir; Senato bu alanlarda aktif olmak ve sorumluluk almak için isteksizdir.
Hamburg’dan her iki kişiden birisi sosyal konut tutma hakkına sahip. Ama aynı zamanda da sosyal konut olan evlerin, sosyal konut olması ortada kaldırılmaktadır. Onun için önümüzdeki yıllarda sosyal konut yapımı ön plana konulmalıdır. Hükümetin yaptığı karışık konutlar çift, yani üçte biri sosyal konut, üçte biri özel konut üçte biri de yüksek kira ücretli konut.
Sorunu çözmeyecektir. 
Hükümet verdiği sözü bu konuda da tutamamaktadır. 2017 yılında Hamburg’da sosyal konut 63.000’e düşecek.
Hamburg’daki konut sorunu özellikle yeni evlenenlerin yuva kurmak isteyenlerin yanisıra ögrenci, çırak, üniversiteli gençlerin, emekli ve yaşlıların konut sorunu derin bir sorun, bunlar dar gelir kaynakları olan ev ararken sırada bekliyenlerdir.
Herkes için sosyal ve dayanışmacı bir Hamburg mümkündür.
 Farklı semtlerden insanların bir arada ekonomik durumlarından bağımsız, huzur içinde yaşayabilmesi için ve demokratik olmayan semt politikasının sınırlarından kurtulabilmesini sağlamak herkesin ortak toplumsal ödevi olmalıdır.
Sosyal ve dengeli konut ve mahalle politikalarının başarılı örnekleri zaten elimizde mevcuttur.
Viyana Belediyesinin gösterdiği özen dikkat çekicidir.
Viyana Belediyesi 200.000 konuta sahipken, 220.000 tanesinin inşaatini de finanse ediyor. Viyana`da yaşayan nüfusun üçte ikisi sosyal sübvanse konutlarda yasamaktadır. Net kiralar burada metrekare başına 3-10 Euro degişmekteyken, özel mülk sahipleri bunun iki katını talep etmektedir. Viyana kent belediyesi yıllık 600 milyon euro ile bu konut politikalarını teşvik etmektedir. Böylece, Viyana bütçesi Almanya federal hükümetinden bile neredeyse daha yüksek bir harcama hesap ediyor. Hamburg kenti 2015`de sosyal konut inşaati için sadece 171 milyon Euro yatırım yaptı.
Viyana Belediye Meclisinden Michael Ludwig, diğer Avrupa şehirleri ile ilgili şunları söylüyor:
“Kişinin ev adresinin ve posta kodunun kimin ne kadar kazandığı veya ne kadar harcayabileceği hakkında bilgi vermemesi lazım. Maalesef Avrupa`nin pek çok şehrinde bunun adını anmaya değer görmediğim bazi örnekleri var”
Sorun Hamburg Hükümeti‘nin ( SPD/Yeşillerin) bütçe sorununda kaynaklı değildir, sorunun çözümü siyasi iradededen kaynaklıdır!
İnsanca yaşanacak herkesin bütçesine uygun konut yapmak olanaklıdır. Semt ve mahallelerde tüm toplumsal kesimlerin huzur içinde bir arada yaşaması için Sağlık, Egitim, Sosyal-Kültürel altyapının tüm semt ve mahallelerde sağlanması şarttır.

About Mehmet Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.