Cumartesi , 25 Mart 2023

Sosyal medyanın karanlık tarafı: ‘gerçek hayat bu değil’, ‘kurgulanmış mükemmellik’

Avustralyalı Instagram fenomeni Essena O’Neill, 612.000 takipçili Instagram hesabını, sosyal medyanın karanlık tarafını ifşa ederek terk ettiğini açıkladı. Sosyal medya için ‘gerçek hayat bu değil’ diyen O’Neill, hesabında kalan fotoğraflarına da hayatını ele geçirdiğini hissettiği, ‘kurgulanmış mükemmellik’ için nelere katlanmak zorunda kaldığını anlattığı açıklamalar yazdı.

Essena

Essena O’Neill genç bir sosyal medya fenomeni. YouTube kanalında 260.000, Snapchat’inde 60.000 ve Instagram hesabında 612.000 takipçisi var. Ancak genç kadın radikal bir karar alarak, bu mecralarda paylaştığı fotoğraf ve videolardaki ‘mükemmelliğin’ gerçek olmadığını düşündüğü için sosyal medyanın karanlık tarafını ifşa edip, platformlardan çekildiğini duyurdu.

Hesabının adını ‘Sosyal medya gerçek hayat değildir’ anlamına gelen Social Media is not Real Life’a çevirip, 27 Ekim’de 2000’den fazla fotoğrafı hesabından silen O’Neill, bir video yayınlayarak bu kararı almasındaki nedeni açıkladı; ‘Kendi reklamımı yapmaktan başka bir amaç taşımayan bu fotoğrafların tümünü siliyorum. Farkında olmadan genç kızlığımın büyük bir kısmını sosyal medyaya, sosyal onaya, statüye ve fiziksel görünümün nasıl olduğuna bağımlı hale gelerek geçirdim. Sosyal medya, özellikle de benim kullandığım şekliyle gerçek değil. Sosyal onay, beğeniler, tasvip edilme ve takipçi sayısındaki başarıdan ibaret olan bir düzen, son derece benmerkezci bir yargılamadan ibaret. Ve bu beni tüketti.

Essena O’Neill’in konuşması 

Her şeyin, Instagram’a 172 hafta önce yüklediği ilk fotoğrafla başladığını söyleyen O’Neill, fotoğrafa, ‘Bu fotoğrafı yükleyip bir hafta boyunca, takıntılı bir şekilde beğeni sayısını takip ettiğimi hatırlıyorum. 5 beğeni vardı. İşte o zaman sosyal medya tarafından onaylanmaya aç olduğumu fark ettim. Bu, bundan 172 hafta önceydi. Bugün bir milat; sosyal medyanın her platformundan çekiliyorum ve gerçek hayattaki projelerle ilgilenmeye başlıyorum.’ yazdı.

The Guardian’da yer alan habere göre konuda röportaj taleplerine geri dönmeyen O’Neill, sosyal medyanın kendisini tükettiğini söyleyerek, üç boyutlu bir hayatta yaşamadığını söyledi. 17 dakikalık bir videoda kararını tüm detaylarıyla paylaşan genç kadın, dışardan bakıldığında bir insanın sahip olmak isteyebileceği her şeye sahip olduğunu, Avustralya’nın en köklü model ajanslarından biriyle çalıştığını, her gün büyük markalardan iş ortaklığı teklifleri aldığını anlattı. Tüm bunların kendisini tükettiğini ve artık bunların içinde yer almak istemediğini belirten genç kadın, Instagram hesabında kalan fotoğraflarından bazılarına da kendisini bu hale çeviren sosyal medyanın görünmeyen yüzünü anlattığı açıklamalar yazdı.

essena11

Burada 16 yaşındaydım! 16!!! Bu kıyafeti dışarı çıkarken giymedim, yalnızca fotoğraf içindi. Daha olgun, seksi görünme takıntısı nedir?’

Gerçek hayat bu değil – Midemin düzgün görünmesi için bu pozdan yaklaşık 100 tane çekildi. O gün neredeyse hiçbir şey yemedim. Hatta fotoğrafı çeken küçük kız kardeşime, sonunda paylaşmaktan gurur duyacağım bir tanesini çekmesi için bağırmış bile olabilirim. Evet, bağırdım.’

‘Lütfen kalçamın konu olduğu bu fotoğraftaki seksi görünme çabamı beğendiğinizi söyleyin’ – Keşke 16 yaşımdayken birisi beni tutup, ‘Seksapelinden çok daha fazlasına sahipsin’ deseydi. Diğerlerinin yalnızca bunu istediğini, beğenileri bunun getirdiğini, ve havalı olanın bu olduğunu düşünüyordum. Bunun havalı hiçbir tarafı yok. Bu fotoğrafraf insanlar beğensin diye çekildi. İlham veren bir tarafı yok. Sosyal medya bir ilüzyon.’

O’Neill’ın bu kararı kadar Instagram fotoğraflarının altındaki açıklamalarda ve yayınladığı videoda bahsettiği marka ortaklıklarının iç yüzü de ses getirdi. Aynı şekilde Instagram fenomeni olan ve O’Neill ile benzer içerikler paylaşan Bonny Rebecca sosyal medyadan bu şekilde etkilenmediğini ancak O’Neill’ın kararını desteklediğini söyledi.

O’Neill, kararını açıkladıktan sonra insanlardan aldığı desteğin kendisini çok mutlu ettiğini ve bunun uluslararası platformda ses getirdiği için mutlu olduğunu söylediği bir başka video daha paylaştı. (Radikal)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir