Pazar , 5 Şubat 2023

SOSYAL DEMOKRAT VEKİL KAZIM ABACI, BAŞBAKAN ERDOĞAN GİBİ, ELEŞTİREN BASINI HEDEF GÖSTERDİ

SPD’li Vekil Abacı, Mültecilere Kontrolleri Savundu ve Basını Eleştirdi

Hamburg Fenerbahçeliler Derneği tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşan Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Milletvekili Kazım Abacı, son günlerde İtalya’daki Lampedusa adasından gelen mültecilere ilişkin içişleri Bakanı Michael Neumann’ın kimlik kontrolünü eleştirel haber yapan gazetecileri sert bir şekilde eleştirdi.

Süheyla Kaplan – Hamburg

‘SOSYAL DEMOKRAT VEKİL, BAZI GAZETECİLERİ  İSİM VERMEDEN ELEŞTİRDİ’

Hamburg Eyalet milletvekili Kazım Abacı; Hamburg Sosyal Demokrat hükümetinin İçişleri Bakanı Michael Neumann‘ın ve Hamburg eyalet hükümetinin kararıyla Afrikalı göçmenlere kimlik kontrolü uygulamasını eleştirel haber yapan bazı gazetecileri isim vermeden hedef gösterdi.

SPD'li Vekil Abacı, Mültecilere Kontrolleri Savundu ve Basını Eleştirdi

Foto: Hüseyin Burç

Abacı, “Bazı gazeteciler ve basın tek taraflı davranıyor. Burada isim vermek istemiyorum. Hiç kimsenin rengine, dış görünüşüne bakıp kimlik kontrolü yapılmıyor. Bunu doğru da bulsak, yanlış da, Almanya‘nın ve Avrupa’nın mevcut yasaları vardır. Almanya‘da mülteci olarak yaşamak isteyen biri, kim olursa olsun, kendini devletin ilgili merciilerine bildirmeli“ dedi.

UYUMDAN SORUMLU MİLLETVEVEKİLİ İÇİŞLERİ BAKANI GİBİ KONUŞTU

Mültecilere toplu olarak iltica hakkının verilmesinin yasalarla da öngörülmediğini öne süren Abacı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kişi buraya geldiğini söylüyor, savaştan kaçıp geldik diyor, sonra da Hamburg eyaleti hepimize tüm hakları versin diyorlar. Türkiye’den gelen bir kişi kendini ilgili merciilere nasıl bildiriyorsa, aynı şekilde Lampedusa’dan gelen 300 kişi de kimliklerini ilgili dairelere bildirmek zorunda. Diğer mültecilere „toplu iltica hakkı“ nasıl verilmiyorsa, Afrikalı mültecilere yönelik ayrımcılık yapamayız.“

“SPD’DE HERKES AYNI DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİL“

Hamburg SPD eyalet hükümetinde 62 milletvekilinin olduğunu ve bütün milletvekillerinin aynı düşünmediğini ifade eden Abacı, “Avrupa yasalarını bir kenara bırakıp, bir gruba ayrı hak verilemez. Eşit haklar verilmeli diye yasalarda böyle bir düzenleme yok“ şeklinde görüş bildirdi.

„ŞEKİLCİ TARTIŞMALAR YERİNE OLAYIN DETAYINI ARAŞTIRALIM“

Abacı; konuşmasını şöyle tamamladı: “Alman Hrıstiyan Demokrat Birlik Partileri ile koalisyon görüşmelerinde sadece bankaların kurtarılmasını değil, mülteci haklarını da konuşalım. Örneğin bu mülteciler İtalya’ya gittiğinde nerede kalacaklar ? Her devlet mültecilere garanti vermek zorunda. Tartışmaların içinde olmalıyız. Bazı gazeteciler şekilci tartışmalar yapmak yerine, olayın detayları araştırılmalı. „

BAYRAM İNAN’DAN ABACI’YA ELEŞTİRİ

Bunun üzerine söz alan Yeşiller Partisi Hamburg-Mitte İlçe Belediye Meclis Üyesi Bayram İnan, Abacı’nın konuşmasını eleştirerek, “SPD kanunların arkasına sığınıyor. Mülteciler konusuna insancıl yaklaşılmalı. Onlara iltica hakkı verilebilinir. 300 mültecinin büyük bir çoğunluğu İtalya!ya geri gönderileceğini düşünüyor“ dedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.