Perşembe , 9 Şubat 2023

Soma Davası’nda madenci aileleri salonu terk etti: Bıktık yalanlarınızdan

Soma Davası’nın 15. grup duruşmasında Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan adına yapılan savunma sırasında aileler “Yeter artık bıktık yalanlarınızdan” diyerek salonu terk etti.

Soma Davası’nın 15. grup duruşması 23 Ocak’ta Akhisar Adliyesi’nde görülmeye devam ediyor. Alp Gürkan, Mustafa Yiğit, Hayri Kebapçılar, Haluk Evinç, Murat Bodur’un davalarının ana davayla birleştirilmesinin ardından görülen ilk duruşmada aileler salonu terk etti. İlk olarak davası ana davayla birleştirilen dört sanığın ifadeleri okundu ve ardından bir saat ara verildi.

Aranın ardından Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın bilirkişi raporuna dair karşı beyanlarıyla duruşmaya devam edildi. Can Gürkan’ın karşı beyanlarının ardından müdafii Av. Kadir Çekin beyanda bulunduğu sırada aileler tepki gösterdi. “Yeter artık bıktık yalanlarınızdan kendi kendinize konuşun biz çıkıyoruz” diyen  aileler salonu terk etti. Duruşmaya tekrar ara verildi.

Can Gürkan, bilirkişi raporuna dair karşı beyanı: 

Bilirkişi raporu bir kurgudan ibaret. İlk rapor hiçbir bilimsel çalışmaya dayanmıyordu. Böylesine devasa bir davayı neredeyse hiçbir bilimsel araştırma olmadan karara vardırdınız. İlk rapor yalan olduğu halde bırakın soruşturmayı tutuklama gerekçesi olarak kullandınız. Hadi ben idam edildim, suçsuz insanlar da kurban ediliyor. Hiçbir şey yapamaz hale geldik. Hiçbir iddianın temeli yok. Havalandırma da yol da mevzuata uygun. Benden isteneni yapmışım. Bu dava bir kurgu olarak başladı öyle de devam ediyor. Gelsin bilirkişiler bir dinleyelim. Metan yangını olsa tanık yanardı, oradan çıkamazdı. Bu olay planlı bir olaydır. Bilirkişi raporu taraf avukatlarından birinin ithamları ile tamamen örtüşüyor. Harfiyen aynı.

Bunun üzerine mahkeme başkanı Gürkan’a önceki duruşma kayıtlarındaki sözlerini hatırlatarak “Olaydan önce siz test mi yaptırdınız? Bu testleri nerede yaptırdınız?” diye sordu. Gürkan kendi yaptığı iyi şeylerin dosyaya yansıtılmadığını söyleyerek gerek olmadığı halde havalandırma yatırımı yaptığını belirtti, katliamın metan yangınından kaynaklandığı iddiasını yalanladı.

Gürkan ve avukatı FETÖ’ye sarılınca ailelere tak etti

Karşı ifadesinde metan yangını iddiasını kuvvetlendirmek için FETÖ’ye sarıldı:

“Ülkemiz FETÖ, PKK tarafından saldırı altındayken bu davaya daha dikkatli bakmak lazım” dedim. Demiyorum illa bir terör saldırısı olmuştur. Sadece bunun metan yangını olmadığı araştırılsın.

Gürkan’ın ardından beyanda bulunmaya başlayan müdafii Av. Kadir Çekin de aynı söylemden yürüyerek metan gazı iddiasının kurgu olduğunu söyledi. Av. Selçuk Kozağaçlı’nın yalan beyanda bulunduğuna dair ithamlarda bulundu. Bunun üzerine aileler tepki göstererek salonu terk etti. Aileler salonu terk ederken duruşmaya 15 dakikalık bir ara daha verildi.

Aranın ardından beyanlarına devam eden Çekin, bilirkişi raporundaki üretim zorlaması tespitinin de hatalı olduğunu iddia etti. Müvekkilinin bugüne kadar ocağa yaptığı “masrafların” listesini mahkeme heyetine sunan Çekin, bilirkişilerin de duruşmada hazır bulunmasın talep etti.

Ölen kadar katilleri de mağdurmuş

Çekin’in beyanlarının ardından Av. Abdurrahman Gök, Can Gürkan’ın savunmasını yapmak üzere söz aldı. Savunmasını Soma Katliamı’nın bir sabotaj olduğu iddiasını doğrulamak üzerine kuran Gök, “Tarih Soma’daki bu olayın sabotaj olduğunu çıkaracaktır” dedi. Gök savunmasında ölenler kadar katliamın sorumlusu olarak yargılanan 46 kişinin de mağdur olduğunu söyledi:

Buradaki üst akıl insanları çarpıştırıyor. 301 kişi de mağdur 46 kişi de mağdur. Zararla zarar gidermeye kalkılırsa adalet olmaz. Adalet mülkün temelidir. Bu dosyanın yeni bir bilirkişi heyetine gönderilmesini talep ediyoruz.

Tanık hakkında yakalama çıkarılsın, anladınız siz onu

Beyanı sırasında metan gazı kaynaklı yangın çıktığına dair tanıklardan İbrahim Yiğit, hakkında yakalama çıkarılmasını istedi. Gök’ün “İbrahim Yiğit FETÖ’den aranıyor, yakalama çıkarılmasını ve tanık olarak dinlenmesini istiyoruz” sözleri üzerine şaşıran mahkeme heyeti başkanı; “Nasıl yani! Sanık mı yapalım tanığı? Tanığa yakalama kararı mı çıkaralım?” diye sordu. Gök’ün bu soruya yanıtı “Anladınız siz onu” oldu. Davada hazır bulunan bir diğer sanık Akın Çelik’in ifadesinin ardından söz sırası madenci ailelerinin avukatlarına geçti.

Bilirkişiden önce Alp Gürkan buraya getirilsin

Ailelerin avukatlarından Denizer Şanlı, Kozağaçlı hakkındaki terör örgütü üyeliği ve katliamın aslında bir sabotaj olduğu iddialarına yanıt verdi, “Sanıklar fetö,sabotaj iddialarıyla davayı gerçeklikten uzaklaştırmaya çalışmaktadır” dedi. Sanık vekillerinin bilirkişi heyetinin burada olmasını talep ettiğini hatırlatan Şanlı, “Bilirkişilerden, doktorlardan önce buradaki eksiklik Alp Gürkan ve Mustafa Yiğit’in olmayışıdır” dedi. Gürkan ve Yiğit’in burada olmamasının kaçma şüphesiyle tutuklanma gerekçesi olduğunun altını çizen Şanlı, “Sanıklar Alp Gürkan ve Mustafa Yiğit’in derhal tutuklanmasını, mahkeme aksi kanaatte ise duruşmaya zorla getirilmesini talep ediyoruz” dedi. Mahkeme heyeti taleplere herhangi bir yanıt vermezken duruşmayı 24 Ocak saat 9.00’a erteledi.

Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.