Cuma , 2 Aralık 2022

Sol’dan çağrı: Birlikte mücadele edelim!

HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar üzerine sol parti ve kurumlar açıklamalar yayınladı. Açıklamaların ortak noktasını, Türkiye’nin bir ‘saray darbesiyle karşı karşıya’ olduğu uyarısıydı.

solda-birlik-cagrisi

Kurumlardan yapılan açıklamalar şöyle:

Birleşik Haziran Hareketi: Türkiye, karanlık bir uçurumdan aşağıya doğru yuvarlanıyor. 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek bir Saray Darbesi gerçekleştiriliyor. 4 Kasım tarihi itibarıyla, sözde demokrasi de artık tedavülden kaldırılmıştır. HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da dahil olmak üzere pek çok HDP milletvekilinin evlerine yapılan polis baskını ile birlikte Türkiye’de artık başka bir döneme geçilmiştir. Bu, “İleri Demokrasi” palavrasının sonu, “İleri Faşizm”in ilanıdır! Bu, fiili bir darbedir! Darbeye karşı direniş meşrudur, haktır. Saltanata geçit vermeyeceğiz!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP): Türkiye, bu gece yeni bir boyut kazanan Saray rejiminin darbesine sahne oluyor! Görülüyor ki Erdoğan yanına aldığı Bahçeli ile ittifak içinde Başkanlık uğruna Türkiyeyi ateşe ateşe atmaktadır. Anayasasız ve Meclissiz fiili dikta yönetimi altında, tüm muhalefeti de ezerek atılmak istenen Başkanlık adımına karşı mücadele edeceğiz. Sonunda Türkiye toplumu, kendi iktidarı için ülkeyi her yönden bir dağılma ve çökme sürecine sokan AKP-Saray rejimine son verecektir.

Emek Partisi (EMEP):Başta Diyarbakır olmak üzere HDP’li belediye eş başkanlarının ardından parti eş başkanları da dahil milletvekillerinin gözaltına alınmaları, demokrasiden geriye fazla bir şey kalmadığının yeni bir göstergesidir. Bu gidişat durmalı, halka haksızlık ve hukuksuzluğun dayatılmasından vazgeçilmelidir.

Komünist Parti (KP):Bu saldırganlığın özü AKP’nin toplumun bütün kesimlerini baskılamaktan başka çaresinin kalmamış olmasıdır. Bu bir toplu çözülüştür. AKP’nin şimdilik saldırmaya gücünün olduğu görülüyor. Ancak AKP gücü olduğu için değil, saldırmaya mahkûm olduğu için bunları yapmaktadır. Bu yolun çıkışı yoktur. Düzenin çıkışsızlığı emekçi halkımıza çıkartılmış bir davetiyedir.

Halkevleri:AKP faşizmi bütün muhalefeti ve ülkeyi teslim almaya çalışmaktadır. İktidarının devamını ancak faşizmle, diktatörlükle sürdürebileceklerini düşünenler başkanlık rejimine geçişin de kendilerine biat etmeyen tüm kesimleri baskı altına alarak, sindirerek mümkün olabileceğine inanmaktadır. Demokrasiden, laiklikten, eşitlikten, özgürlükten, barıştan yana olan herkesi faşizme karşı yan yana, omuz omuza mücadeleye, birlikte direnmeye çağırıyoruz. (Birgün)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.