Sivas’ta katledilenler Hamburg’da anıldı

Nevin Sevük
2 Temmuz 1993’te Sivas-Madımak’ta 33 aydın, yazar, düşünür, sanatçı insanımızın yakılarak öldürülmesinin üzerinden tam 29 yıl geçti. İnsanlık dışı kanlı katliam gerek Türkiye’de gerek Avrupa’da güçlü anma etkinlikleri, paneller ve mitinglerle anıldı.
Anma etkinliklerinden  biri de Hamburg’da, AABF Kuzey Bölge Yönetimi ile Hamburg ve çevresinde yer alan Alevi Kültür Merkezlerinin birlikte organize ettiği ‘YÜREĞİMİZ HALA YANGIN YERİ’ başlığında gerçekleştirildi.
Hamburg Parlamento binası önünde düzenlenen etkinlik, Sivas’ta hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve Dede Mahsuni İme’nin çırağı uyandırması ile başladı. Ardından etkinliği düzenleyen Alevi derneklerinin Almanca-Türkçe ortak açıklaması ile devam edildi. İnsanlığa karşı yapılan tüm eylemlerin kınandığı, ortak açıklamada; “2 Temmuz 1993’te Alevi halk ozanı Pir Sultan Abdal onuruna düzenlenen kültür festivalinin ziyaretçileri katledildi. Sivas’ta Madımak Oteli’ni dini ve milliyetçi bir kitle ateşe verdi. Oteldekiler, öfkeli kalabalığın önlerini kapatması nedeniyle yanan binadan kaçamadı. Polis, asker ve itfaiye alarma geçse de ancak saatler sonra müdahale ettiler. Olaylar devlet televizyonunda saatlerce canlı yayınlandı. 33 kişi katledildi. Katledilenlerden  biri daha 12 yaşındaydı.
Almanya’daki Alevi toplumu olarak Sivas pogromunun kurbanlarını anıyor, milliyetçi ve dini fanatik şiddet eylemlerine karşı anma kültürünün kurulması çağrısında bulunuyoruz. Suç mahalli, yani Sivas’taki Madımak Oteli nihayet resmen anıt ilan edilmelidir. Failler yargılanmalı ve mahkum edilmelidir. Bu ülkede yaşayan failler, cezalarını çekmeleri için nihayet iade edilmelidir.
Çorum’da da 3 Temmuz 1980’de faşistler tarafından 57 Alevi öldürüldü ve 300’e yakın Alevi yaralandı. Bugüne kadar sadece birkaç fail yargılandı. Birçoğu Almanya başta olmak üzere yurt dışına kaçtı ve rahatsız edilmeden yaşıyor. Bu ülkedeki savcılık ve adli makamlar, kesin olarak hüküm giyen suçluları iade etmedi.” dendi.
Hamburglu birçok sanatçının bağlamasıyla ve Alevi derneklerinde çalışma yürüten koroların birleşimi ile oluşan koronun da yer aldığı etkinlikte, yitirdiğimiz 33 Can teker teker anons edildi ve semah dönüldü.
Değişik Alman partilerden temsilciler yaptıkları konuşmalarda, katliam kınandı ve dayanışma mesajları verildi. Etkinliğin sonuna doğru Edibe Sulari’nin yiğeni Berrin Sulari türkü ve deyişler seslendirdi. Anma etkinliğine Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nde devam edildi.

About Nevin Sevük

Check Also

ZULME SESSİZ KALMAK ZALİMİN YANINDA YER ALMAKTADIR

Nevin SEVÜK Günbegün kan kaybettikçe saldırganlaşan ve ülkenin üzerine karabasan misali sinmiş bu liyakatsiz rejimden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir