Cumartesi , 28 Ocak 2023

‘Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar’

2 Temmuz Madımak Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla Sivas’ta toplanan binlerce kişi, 33 kişinin yanarak can verdiği Madımak Oteli’ne yürüyor. Katliamın yaşandığı Madımak Oteli önünde yapılan konuşmalarda adalet isteği dile getirldi.

2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 kişiyi anmak isteyen binlerce kişi Ali Baba Mahallesi’nde bulunan cemevi önünde toplandı. Birçok ilden ve yurt dışından katliamı lanetlemek için gelenler Sivas girişinde bir saat arayla 2 kez kimlik kontrolünden geçirildi. Polis, kitlenin getirdiği pankartları tek tek kontrol ettikten sonra fotoğraflarını çekti. Bu duruma tepki gösteren yurttaşlardan biri, “Canım polisim, IŞİD üyelerini yakala da sana helal olsun diyelim!” dedi.  Yürüyüş güzergahının da polislerce ablukaya alınması dikkat çekti.

Türkiye’nin birçok yerinden ve yurt dışından gelenler, sabah saatlerinde Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından karşılandı. Vakfın önünde toplanan kitle, “Karanlığa geçit vermeyeceğiz, hesap soracağız” ve “Alevi gençliği görev başında” sloganları attı.

Binlerce kişi, “Selam olsun ateşle semaha duranlara”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Adalet halkların elleri ile gelecek” yazılı dövizler taşıdı. Ayrıca alanda “Dersim için Maraş için Çorum için Sivas için insanlık için” yazılı bir pankart açıldı.

YÜRÜYÜŞ AİLELER ÖNCÜLÜĞÜNDE BAŞLADI

Yürüyüş, Ali Baba Mahallesi’nden saat 10.30 civarlarında başladı. Yürüyüş kortejinin en önünde katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri yürüyor. Aileler, yakınlarının fotoğraflarını taşıyor. Yürüyüşe matem tutan ve siyah giyinen kadınlar dikkat çekerken, her zamanki gibi birçok kişinin elinde Aleviliğin simgesi bağlama taşınıyor ve “Türküler yanmaz” mesajı veriliyor. Yürüyüş boyunca Alevi ezgileri çalınıyor. Öte yandan yürüyüşte “Hak, hukuk, adalet” ve “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar” sloganı öne çıkıyor.


GÜLMEN VE ÖZAKÇA’YA SELAM

Yürüyüşte, HDP ve CHP’li vekillerin tutuklanmasına miting aracından yapılan anonslarla tepki gösterilerken, yine cezaevinde kalan ve 116 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya selam gönderildi. Gülmen ve Özakça’nın direnişini selamlayan dövizler yürüyüşte taşınıyor.

Yürüyüşe, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, milletvekilleri Mahmut Tuğrul ve Müslüm Doğan ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı. Yürüyüşe Alevi örgütlerinin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütü katıldı. Avrupa’dan da çok sayıda Alevi örgütü temsilcisi yürüyüşte yer aldı.
Katliamın yaşandığı Madımak Oteli önünde Alevi dernek ve federasyon yöneticileri yaptıkları konuşmalarda adalet isteği dile getirildi.

‘HERKES İÇİN ADALET İSTİYORUZ’
Anmada konuşmasına “Adalet saraylarının içine adaleti getirmek için varız” sözleriyle başlayan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplandedi, “Sivas için adalet istiyoruz, Madımak’ta katledilen 33 can için, Berkin Elvan için Çorum için herkes için adalet istiyoruz. Semih ve Nuriye için de adalet istiyoruz. KHK ile üslerinden atılan herkes için adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı. Kaplan  9 temmuz da yapılacak olan adalet yürüyüşü finaline de dikkat çekerek Katılım çağrısı yaptı.

DEMOKRASİ OLMAZSA ADALET OLMAZ
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız’da konuşmasında katliamlara dikat çekerek “24 yıldan beridir hala Sivas’ta kara duman tütüyor. Biz Sivas için adalet istiyoruz. Alevilerin tarihi katliamlar tarihidir. Devlet bu acılarla yüzleşmelidir. Biz bu acıları sadece Sivas tarafından değil Koçgiri, Dersim, Maraş, Suruç’ta yaşadık. Adalet yürüyüşü geç olmasına rağmen anlamlıdır” vurgusu yaptı.
Yıldız konuşmasında “Demokrasi olmazsa adalet olmaz adalet olmazsa demokrasi olmaz. İkisinin olmadığı yerde katliam vardır, kan vardır” dedi.

‘İNADINA LAİKLİĞİ SAVUNACAĞIZ’
Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel başkanı Doğan Demir de yaptığı konuşmada adalet vurgusu yaptı. Demir “biz buraya yıllardır adalet aramak için geliyoruz. Sesimize kulak veren olmadı. Biz inadına laikliği, demokrasiyi, halkların kardeşliğini savunacağız” ifadelerini kullandı.

‘BİZİ TOPRAKLARIMIZDAN VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat konuşmasına “bu katliamı yapanları, kollayanları şiddetle kınıyorum, yaşamlarını yitirenleri saygıyla anıyorum,” diyerek başladı:

“Yöneticilerimiz yargılanmaya başladı. Gençlerimizin yasak belgeleriyle Avrupa’ya gönderiliyor. Bizi topraklarımızdan vazgeçirmeye çalışıyorlar, ama bunu yapmayacağız. Ne yezit bunu başarabildi, ne Yavuz bunu başarabildi, ne de Saray ve AKP diktatörlüğü bunu başaramayacak. Dost düşman bilsin ki, bu ülkemizi asla ama asla tekçi, ırkçı, faşist ve şeriatçılara teslim etmeyeceğiz.”

‘BİZ KAZANACAĞIZ İNSANLIK KAZANACAK’

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarını temsilen konuşan Gülsüm Karababa’nın abisi Hüseyin Karababa, “Bizler savaşırsak, mücadele edersek, bir elimizde sazımız, sözümüz olursa kimse bizimle baş edemez” dedi.

Davanın zaman aşımına uğradığı dönemde iktidarın ‘hayırlı olsun’ dediğini hatırlatan Karababa, sözlerini “biz de ‘hayırlı olsun’ nişan, düğün, sünnet gibi şeylerde kullanılır. Bende kalktım Tayyip Erdoğan’a dava açtım ‘bu bir nefret suçudur’ diye. Bu davayı biz kazanacağız, insanlık kazanacak” diyerek bitirdi.

DERSİM KATLİAMININ FAİLLERİ YARGILANSAYDI MADIMAK OLMAZDI

Demokratik Alevi Dernekleri Eş Başkanı Dursun Demirtaş’da konuşmasında geçmişte yaşanan katliamlarla yüzleşilmedikçe, bunlara karşı güçlü bir örgütlülük sergilenmedikçe yeni katliamların gelişme olasılığına vurgu yaptı.

Demirtaş “Mücadelemizi devam ettireceğiz. Yakın zamanda Koçgiri, Dersim katliamlarının yıl dönümlerini geride bıraktık. Bu katliamlar doğru sorgulanıp failleri yargılansaydı belki Maraş, Çorum, Madımak olmayacaktı. Madımak katliamında 33 canımızı göstere göstere yaktılar. Bizler yıllardır istiyoruz ki yolumuzu inancımızı özgürce devam ettirelim. Buna izin verilmiyor, şiddet ve yok sayma politikaları uygulanıyor. Bizim bunun önüne geçmemiz için mutlaka doğru temelde örgütlenmemiz gerekiyor” dedi.

(DİHA)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.