Perşembe , 1 Aralık 2022

Sivas Katliamının yıl dönümünde anma etkinliği

Sivas Madımak’ta yakılarak öldürülen, aralarında yazar, aydın ve sanatçıların bulunduğu 35 kişi katliamın 20. yıl dönününde etkinliklerle anılıyor.

Mustafa Akpolat/ Güncel- Hamburg

Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a giden yazar, sanatçı ve aydınların kaldığı Madımak Oteli,  dinci, gerici ve faşist bir saldırı sonucu,  ateşe verilmesiyle katledilen 35 yazar, sanatcı, ve  aydın, katliamın 20. Yılında  Hamburg’da etkinliklerle anılıyor.

2  Hamburg ve çevresinden faaliyet yürüten, Hamburg Alevi Kültür Merkezi, Hamburg  Alevi Toplumu-Haak.Bir, Alevi Toplumu Geesthacht , Wedel, Bergedorf,  Harburg,  Wedel,  Winsen   derneklerinin birlikte organize ettikleri etkinlik,  Hamburg, Mönckebergstrasse, Gerhart-Hauptmann-Platz, Karstadt’ın yanındaki meydanda  kurulan iki cadırda 3 gün süresince devam edecek.

29 Haziran C.tesi günü başlayan etkinlikler, Pazar ve  Pazartesi günleri saat 10’dan, 22 ye kadar devam edecek.   Meydan da  kurulan bilgilendirme ve nöbet cadırında  ayrıca, ”Sivas 93″ belgesel filmide gün içerisinde  gösterilecek. Etkinlikte kamuoyunu bilgilendirmenin yanı sıra, kültürel etkinliklerde gerçekleştirilecek.

Ayrıca, 2. Temmuz  Salı günü’de Saat 10’da Hamburg Konsolosluğun önünde, Tesdorpfstrasse 18 adresinde bir miting yapılacak. Saat 12 ye kadar devam edecek olan mitingte dernekler adına ortak  bir açıklama yapıldıktan sonra  Konsolosluğun önüne  siyah bir çelenk bırakılacağı belirtildi

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.