Salı , 31 Ocak 2023

Sivas Katliamı’nın 25’inci yıldönümünde Hamburg’da anma etkinlikleri düzenlendi.

Almanya’nın değişik sehirlerinde, 2 Temmuz 1993 tarihinde Türkiye’de, Sivas Madımak Otel’in de 33’ü aydın ve sanatçı 35 kişinin öldürüldüğü Sivas katliamı yıldönümünde  yaşamını yitirenler etkinliklerle anıldı.

Hamburg’da, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonuna bağlı 7 Alevi kurumu , Sivas Katliamı’nın 25’inci  yılında katliamda yaşamını yitirenleri andılar.   Türkiye’nin Hamburg   Başkonsolosluğu önünde gerçekleşen anma  ve proteso etkinliğinde yapılan konuşmlarda, katliamın yaşandığı 2 Temmuz 1993 yılından  bu yana dava ile ilgili hukuki süreç anlatıldı.  25 yıllık süre zarfında  Hükümetlerin tutumu ve bazı sanıkların Almanya’da olduğu bilinmesine rağmen, ne Alman devletinin ne de Türk devletinin  bu zanlıların yargılanması ile ilgili bir girişimin olmadığı da ifade edildi.

Katliam zihniyetinin iktidarda olduğu ifade edilen konuşmalarda, katliam zanlılarının avukatlığını yapan bir çok ismin AKP’de  milletvekili ve bakan yapıldığı da dile getirildi.

AABF Kuzey Bölge sekreteri Ecevit Uğurlu, Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Cengiz Orhan, Av. Mahmut Erdem’in konuşma yaptıkları anma etkinliğinde,  Sanatcı Hazır Demir, katliamda yaşamını yitiren ozan ve sanatcıların  türkülerini ve Alevi deyişlerini seslendirdi.

 

 

 

 

Siyah Çelenk bırakıldı.

Saygı duruşu ve  katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin tek tek okunduğu etkinlikte kadınlar,  33 Mum yakarak  karanfiller ile birlikte Başkonsolosluğun önüne bıraktı.

Etkinlık  Başkonsolsluğun önüne siyah çelen bırakılarak sonlandırıldı.

2 Temmuz 1993 tarihi Türkiye’de hafızalara katliam olarak kazındı. “Sivas laiklere mezar olacak” sloganıyla Madımak Otel’de 33’ü aydın ve sanatçı 35 kişinin öldürüldüğü Sivas Olayları’nın yıldönümünde, katliam kurbanları Almanya’da da anıldı.

 

 

 

Hamburg Alevi Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte, katliamda yaşamını yitirenler tek tek anılarak semah dönüldü. Kültür Merkezi korosunun seslendirdiği türkü ve deyişlerle anma etkinlik  devam etti.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar

1993te Sivasta ne oldu?

25 yıl önce aydın, sanatçılar ve şairler Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’a gitmişti.

Şenliklerin ilk gününde Cuma namazından çıkan bir grup, “Sivas laiklere mezar olacak” sloganlarıyla etkinliklerin yapıldığı kültür merkezine doğru yürüyüşe geçmişti. Hızla artan kalabalık Madımak Oteli’ne yürüyerek, oteli ateşe verdi. O dönem raporlarda kayda geçen bilgilere göre, polis otelin önündeki kalabalığa müdahale etmemişti. Otelin ateşe verilmesinin ardından yeterli takviye gücün gelmemesi nedeniyle 33’ü aydın ve sanatçı 35 kişi yanarak ya da ateşin dumanında boğularak hayatını kaybetmişti.

Sivas Katliamı davası yıllarca sürdü.  7 sanık hakkındaki dava, zaman aşımı gerekçesiyle kapatılmış, zaman aşımı kararı 2014 yılında Yargıtay tarafından onanmıştı.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te gerçekleştirilen Madımak Katliamı’nın üzerinden 25 yıl geçti. Ancak katliamın arkasındaki sis perdesi hala kaldırılamadı. Katliamdan sağ kurtulan isimler ve hukukçular, 25 yıldır katliamı gerçekleştirenlerin ve katliamda sorumluluğu bulunan devlet görevlilerin adalet önüne çıkarılması için mücadele ediyor. Geçen çeyrek asırlık zamanda ise Madımak Oteli’nde yaşananlar, vicdanları kanatmaya devam ediyor.

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Ankara’dan Sivas’a giden aydın ve sanatçılardan 33’ü, kaldıkları Madımak Oteli’nin yakılması sonucu yaşamını yitirmişti. Olayda iki otel görevlisi ve iki saldırgan da hayatını kaybetmişti. Sivas katliamında yaşamını yitirenler arasında Alevi toplumuna mensup ve Türkiye’de özellikle sol cenahta tanınan Metin Altıok, Nesimi Çimen, Hasret Gültekin ve Muhlis Akarsu gibi yazar, şair, ozan ve sanatçılar bulunuyordu.

Hayatını kaybedenler…

Muhlis Akarsu – 45 yaşında, sanatçı
Muhibe Akarsu – 45 yaşında, Muhlis Akarsu’nun eşi
Gülender Akça – 25 yaşında
Metin Altıok – 53 yaşında, şair, yazar, felsefeci
Mehmet Atay – 25 yaşında, gazeteci, fotoğraf sanatçısı
Sehergül Ateş – 30 yaşında
Behçet Sefa Aysan – 44 yaşında, şair
Erdal Ayrancı – 35 yaşında
Asım Bezirci – 66 yaşında araştırmacı, yazar
Belkıs Çakır – 18 yaşında
Serpil Canik – 19 yaşında
Muammer Çiçek – 26 yaşında, aktör
Nesimi Çimen – 62 yaşında, şair, sanatçı
Carina Cuanna Thuijs – 23 yaşında, Hollandalı gazeteci
Serkan Doğan – 19 yaşında
Hasret Gültekin – 22 yaşında şair, sanatçı
Murat Gündüz – 22 yaşında
Gülsüm Karababa -22 yaşında
Uğur Kaynar – 37 yaşında, şair
Emin Buğdaycı -18 yaşında şair.
Asaf Koçak – 35 yaşında, karikatürist
Koray Kaya – 12 yaşında
Menekşe Kaya – 15 yaşında
Handan Metin – 20 yaşında
Sait Metin – 23 yaşında
Huriye Özkan – 22 yaşında
Yeşim Özkan – 20 yaşında
Ahmet Özyurt – 21 yaşında
Nurcan Şahin – 18 yaşında
Özlem Şahin – 17 yaşında
Asuman Sivri – 16 yaşında
Yasemin Sivri – 19 yaşında
Edibe Sulari – 40 yaşında, sanatçı
İnci Türk – 22 yaşında
Ahmet Öztürk – 21 yaşında, otel çalışanı
Kenan Yılmaz – 21 yaşında, otel çalışanı

 

Görüntünün olası içeriği: yazı

Sivas Katliamı'nın 25'inci yıldönümünde Hamburg'da anma etkinlikleri düzenlendi.

Gepostet von Güncel Dergisi am Dienstag, 3. Juli 2018

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.