Pazar , 27 Kasım 2022

Sivas Katliamı üzerinden 24 yıl geçti. Ortada sanık yok !

Sivas Katliamı davasında mahkeme, firari sanıklar Murat Sonkur ve Eren Ceylan’ın Almanya’dan iadesine ilişkin Adalet Bakanlığı tarafından yeniden yazı yazılmasına, ayrıca sanık Murat Karataş’ın yakalama emrinin infazının beklenilmesine karar verdi.


dihaber’in verdiği bilgiye göre, Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında 33 Alevi aydının diri diri yakıldığı katliam davasının 11’inci duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmayı HDP Milletvekili Müslüm Doğan, katliamda ölen Gülsün Karababa’nın kardeşi Zeynep Karababa, Metin Altıok’un kızı CHP Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve Alevi örgütlerinin yöneticileri izledi. CHP Ankara Milletvekili ve 24 yıldır davanın avukatlığı üstlenen Şenal Sarıhan da duruşmaya katıldı.

Duruşmada 24 yıldır yakalanamayan Murat Sonkur, Murat Karataş ve Eren Ceylan hakkında mahkemeye gelen cevaplar okundu. Sivas Emniyeti ve Sivas İl Jandarma Komutanlığı sanık, Murat Karataş ve Eren Ceylan’ı mahkemenin verdiği adreslerde bulamadığını bildirdi. Sanık Murat Sonkur’un iade talebine ise Almanya makamları “Türkiye’de adil yargılanma ilke yok” gerekçesiyle reddetti.

‘YARGI SİSTEMİNİN VAHAMETİ ANLATILMALI’

Duruşmada konuşan mağdur avukatları adil yargılama talebinin çiğnenmediği hususunun altını çizerek talebin yenilenmesini ve Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün Almanya’ya tekrar yazı yazmasını istedi. Avukatlar bu seferki yazıda Türkiye’deki yargı sisteminin ve Sivas Katliamı olayının vahametinin anlatılması gerektiğini belirtti. Avukatlar sanık Murat Sonkur’un adresinin Almanya’daki Alevi örgütlerince tespit edildiğini belirterek, söz konusu adresi mahkeme heyetine sundu. Mahkeme heyeti mağdur avukatlarının taleplerini kabul ederek ilgili makamlara yazı yazılmasına ve duruşmanın 26 Mayıs tarihine bırakılmasına karar verdi.

‘CEZASIZLIK KATLİAMCI ZİHNİYETİ CESARETLENDİRİYOR’

Davayı değerlendiren CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, Sivas Katliamı’nın sanıklarının yakalanmamasının benzer katliamların önünü açtığını belirterek “Madımak Katliamı’nın sanıkları yakalanıp adalet önüne çıkarılmadıkça benzer katliamlar gerçekleştirilmeye devam edecektir. İdarenin ve yargının görevini yapmaması, cezasızlığın bir gelenek halini alması katliamcı zihniyeti cesaretlendirmektedir” dedi.

Altıok ise, sosyal medya paylaşımında da “Görülüyor ki tüm uyarılarımıza rağmen hala sanıklar basit izinsiz gösteri suçuyla istem yapılıyor” ifadelerini kullandı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.