Pazar , 27 Kasım 2022

Silvan’daki devlet terörü Avrupa’da protesto ediliyor

Silvan’da devletin günlerdir devam ettiği katliam ve saldırganlık Avrupa’nın bir çok şehrinde protesto edilmeye devam ediliyor.  Hamburg, Zürih, Basel, Dusseldorf, Dortmund ve  bir çok merkezde protesto eylemleri devam ediyor.

silvan1

Haber Merkezi

İsviçre’nin Zürih kentinde TC Konsolosluğu önünde yapılan eylemle Silvan’daki devlet terörü protesto edildi. İsviçre demokratik güç birliğinin acil çağrısı ile 11 Kasım günü bir araya gelen yüzlerce kişi Silvan’daki sokağa çıkma yasaklarına ve katliamlara karşı konsolosluk önüne bir yürüyüş gerçekleştirildi.

silvan4
Zürih Rathaus’ta başlayan eylem Türkiye Konsolosluğu önünde son buldu. Eyleme Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin(DEM-KURD) yanı sıra MLKP, İGİF, ÖSP ve dostları eyleme destek vererek Türk devletinin yapmış olduğu katliamlar protesto etti.   Silvan’daki devlet terörünü anlatan bildiriler dağıttı. Eylem Türkiye Konsolosluğu önünde yapılan açıklamalarla son buldu. Yapılan açıklamalarda Erdoğan ve Türk devletinin yaptığı katliamlara dikkat çekilerek, bir an önce bu katliamların durdurulması ve ilçe üzerindeki ablukayı kaldırılması gerektiği dile getirildi. Yürüyüşte “Silvan, Cizre, Sur, Kürt illerindeki katliama son” pankartı taşındı.

silvan

 

Basel Ronahi Kadın Meclisi öncülüğünde Basel Markplatz’ta Silvan’daki devlet terörü yapılan mitingle kınandı. Basel Parlamentosu önünde yapılan eyleme Basel DEM-KURD’un yanı sıra İGİF, Tutsakların Sesi Platformu, Mücadele Birlik Platformu, SYKP ve dostları eyleme destek vererek katliamlar kınandı. ‘’Bijî Berxwedana Farqinê’’, ‘’Silvan halkı yalnız değildir’’ ve ‘’Anaların gözyaşı Erdoğan’ı boğacak’’ sloganları Basel sokaklarında yankılandı. ‘’Silvan’da asker şehir merkezine indi’’, ‘’Silvan’da 9 gündür katliam yaşanıyor’’ pankartlarının taşındığı eylem yapılan açıklamalarla son buldu.

silvan2
Diyarbakır’in Silvan İlçesinde 10 gündür devam eden devlet terörü Almanya’nın Dusseldorf kentinde yapılan bir eylemle kınandı.
Dusseldorf Demokratik kurumların çağrısı üzerine düzenlenen eylemde Almanca bildiriler dağıtıldı ve yapılan konuşmalarla Türk devletinin yaptığı katliamlar kınandı.

Aynı saatlerde Almanya’nın Dortmund kentinde de aynı amaçla bir eylem yapıldı.

silvan3
Hamburg Altona’da Tren Garı önünde,12 Kasım perşembe günü saat 16’da Hamburg Demokratik Güçbirliği bileşenlerince düzenlenen mitingle Silvan’da ki devlet terörü protesto edildi.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.