Perşembe , 1 Aralık 2022

Şiddete karşı danışma hizmeti veren LÂLE ve İ.bera 10. yılını kutladılar

IKB (Interkulturelle Begegnungsstätte e.V.) LÂLE ve Verikom bünyesinde faaliyet sürdüren İ.bera projeleri 10. hizmet yılını kutladılar.
16 Kasım perşembe günü Hamburg Hospitalstraße 11 adresinde gerçekleşen kutlama etkinliğine Hamburg Eyalet hükümetini temsilen Çalışma, Sosyal İşler, Aile ve Uyum Senatörü Dr. Melanie Leonhard, Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel, projelerle birlikte çalışan kurumların temsilcileri, İKB ve Verikom çalışanlarının yanı sıra kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.
Etkinlikte Kadınların müzik eşliğinde tiyatral sahne gösterimi „Empowerment Trainings“ ve şiddete karşı mücadeleyi sembolize eden, maskelerden oluşan sergiyede yer verildi. Kutlamada, proje sorumluları LÂLE- IKB e.V. Ve i.bera – verikom adına birer konuşma yaptılar.
Yapılan konuşmalarda, LALE projesinin 10 yıllık sürede Aile içi şiddete ve zorla evliliklere karşı yürütülen çalışmalar, verilen danışma hizmetleri anlatılarak toplumsal bir sorun haline gelen şiddete karşı mücadelenin insan yaşamında önemine değinildi. Hiçbir insanın şiddete maruz kalmaması için mücadeleye devam edileceği ifade edildi.
IKB bünyesinde LÂLE ve Verikom bünyesinde i.bera projeleri bir çok dilde aile içi şiddete maruz veya zorunlu evlilikle karşı karşıya kalan kişiler için, 2007 yılından beri mobil danışmanlar Hamburg´un değişik semtlerinde de aktif olarak hizmet vermekteler. Verilen danışma hizmetleri arzu edildiği durumlarda gizli ve anonim tutulmakta.
Hizmet alanları, dövülen, kötü muamele gören, aşağılanan ve tehdit edilen, dışarı çıkmama ve çalışmama baskısı gören, sıkı bir denetime maruz kalan, zorunlu evlendirilmek istenilen ya da zorunlu olarak evlendirilmiş ama ayrılmak isteyen kadınlara, erkeklere ve gençlere yöneliktir.
Projelerin tanıtım broşüründe; İnsanın temel haklarından biri, kendi özgür iradesinin kullanabilme ve şiddetsiz bir yaşam sürdürebilme hakkıdır. Almanya’da aile içinde ve buna benzer ilişkilerde vuku bulan şiddet olaylarına karşı; ilk defa 2002 yılından itibaren yürürlüğe giren ” Şiddetten korunma yasası”na dayanarak şiddete maruz kalan kişiler için korunmak amacıyla (Başvuru üzerine) mahkemece uygulanabilecek tedbirler ve şiddet uygulanan kişilere karşı ceza hükümleri ön görülmüştür. Aile içi şiddet kovuşturmaya uğradı. Aile içi şiddetin bir biçimi zorla evliliktir. Bu, gelecekteki eşlerden birinin veya ikisinin de evlenmek zorunda kaldığı zamandır. Zorla evlendirme, eşini ve evliliğini seçme ve bireysel özgürlüklerini ihlal eder.
Zorla evlilik, bir insan hakları ihlalidir” görüşlerine yer verilmekte. Projelerin sundukları danışma hizmet alanları olarak; Aile fertleri ve akrabalar tarafından dövülen, kötü muamele gören, aşağlanan ve tehdit adilen, dışarı çıkmama ve çalışmama baskısı gören, sıkı bir denetime maruz kalan, zorla evlendirilmek istenen ya da zorunlu olarak evlendirilmiş ama ayrılmak isteyen, kadınlara, erkeklere ve gençlere yönelik olduğu görüşlerine yer verildi.
 
Almanya’da 130 bin kişi aile içi şiddet mağduru
Federal Emniyet Teşkilatı’nın gecen yıl kamuoyuna açıkladığı verilere göre, Almanya’da yaklaşık 130 bin kişi aile içi şiddete maruz kalıyor. Mağdurların çoğunu kadınlar oluşturuyor.
Federal Emniyet Teşkilatı’nın (BKA) kamuoyuna tanıttığı araştırmada, aile içi şiddete maruz kalan 130 bin kişinin yüzde 82’sini kadınların oluşturduğu, bunların yaklaşık yarısının da olayın meydana geldiği sırada saldırgan ile aynı konutta yaşadığı saptandı.
Almanya’da aile içi şiddet ilk kez araştırıldı
Federal Emniyet Teşkilatı Başkanı Holger, kadınlara yönelik şiddetin, aşağılamadan cinsel tacize, tecavüze ve çeşitli bedensel, fiziksel şiddete varan çeşitli görünümleri olduğuna dikkat çekti. 415 kişinin partneri ya da eski partneri tarafından öldürüldüğünü açıklayan Münch, bunların 331’inin kadın olduğunu da vurguladı. Almanya’da aile içi şiddete dair rakamlar ve veriler ilk kez istatistikî bir araştırmanın konusu oldu.  
Eldeki verilere göre, aile içi şiddete maruz kalan kadın kurbanların 30 ilâ 39 yaşları arasında oldukları saptanıyor. Şiddet uygulayan erkeklerin  büyük bir kısmının da bu yaş grubuna dahil olduğu kaydediliyor. Birçok olayda aile içinde çocuklara zarar gelmemesi için ya da ekonomik bağımlılık nedeniyle polise şikâyette bulunulmuyor.   
Çocuklara yönelik şiddet
2016 yılında 14 yaşı altı çocuklar arasında şiddet görenlerin oranı bir önceki yıla göre yüzde 2.3 oranında arttı. Bu rakamlara göre Alman okullarındaki her sınıfta ortalama iki çocuk şiddet görüyor.
Çocuklara şiddet konusunda araştırmalar yapan Psikolog Juie von Weiler Almanya’da 1 milyon çocuğun şiddet uğradığını belirterek, “Yani hem şiddete uğrayan çocukların hem de şiddeti uygulayan kişileri tanıyoruz” dedi. Almanya’da yaşanan şiddetin bir diğer ilginç boyutu da bu durumun zannedildiği gibi sadece sosyal ve ekonomik durumum kötü olan ailelerde değil yüksek sosyal sınıfa ait ailelerde de olması.
Koblenz Üniversitesi Pedagoji Profesörü Kathinka Beckman, “Bizde dayak var, cinsel şiddet var, aşağılama ve hapsetme var. Matematikten kötü not aldıkları için geceyi banyoda geçirme zorunda kalan çocuklar var” diyerek şiddetin toplum içinde ulaştığı noktaya dikkat çekti.
Almanya’da bin 500 küçük yaşta evlilik var
Almanya’da 18 yaşın altında yaklaşık bin 500 yabancının evli olduğu tespit edildi. Yabancılar Merkezi Kayıt biriminin verilerine göre, evli olanların çoğunu Suriye kökenliler oluşturuyor. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’nın Alman Meclisi Yeşiller Grubu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, ülkede 18 yaşın altındaki bin 475 kişinin evli olduğu belirtildi. Essener Funke Medya Grubu’na ait gazetelerde yayımlanan habere göre, bunlardan 361’inin ise 14 yaşın altında olduğu belirlendi.
Federal Göç ve Mülteci Dairesi bünyesindeki Yabancılar Merkezi Kayıt biriminin verilerine göre, 18 yaşın altında evli olanların 664’ünü Suriye kökenliler oluşturuyor. Bunu 157 kişi ile Afganistan ve 100 kişi ile Irak kökenliler takip ediyor. Bulgaristan kökenli 65, Polonya kökenli 41, Romanya kökenli 33 ve Yunanistan kökenli 32 reşit olmayan kişi kayıtlara “evli” olarak geçti. Evli olarak kaydedilen yaklaşık bin 500 kişinin bin 152’sini ise kız çocukları oluşturuyor. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre, bu kızların geldikleri ülkelerde yetişkin kişilerle evlendirildiği belirtildi. Raporda ayrıca, çocuk yaşta evlendirilenlerin sayısının daha yüksek olabileceğine dikkat çekildi.
LÂLE, IKB (Interkulturelle Begegnungsstätte e.V.)
Brahmsallee 35
20144 Hamburg
Tel: 040- 30 22 79 78
Fax: 040- 30 22 79 81
 
verikom – i.bera
Norderreihe 61
22767 Hamburg
Tel 350 17 72 -26
Fax 350 17 72 -12
i.bera@verikom.de

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.