Cumartesi , 25 Haziran 2022

Şengal’in çığlığına kulak ver

Êzidiler, inanışları ve kültürleri nedeniyle tarihte bir çok kez katliama maruz kaldı. 75. ferman, 3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirildi.

Şengal katliamının üzerinden üç yıl geçmesine rağmen yaralar halen sarılmış değil. On binlerce mülteci Êzidi kamplarda yaşam mücadelesi verirken, IŞİD çetelerinin elindeki kadın ve çocuklar kurtarılmayı bekliyor.

3 Ağustos 2014’de başlayan soykırım sürecinde, barbar IŞİD çetelerince gerçekleştirilen katliamlar üç ay kadar sürmüş, ardından YPG’nin 13 Kasım’da Şengal’i özgürleştirmesiyle durdurulmuştu. Ancak katliamın bilançosu ağırdı. Köyler yakılmış, eli silah tutan erkekler öldürülmüştü. Kadınlar ve kız çocukları kaçırılmış, pazarlarda para karşılığı başka insanlara teslim edilmişti.

Şengal’in kurtarılmasının ardından birçok toplu mezar bulundu. Katliamlarda ölenlerin sayısı onbinlerle ifade edilirken, IŞİD’in elinde 3 bine yakın Êzidi kadın ve çocuğun esir tutulduğu tahmin ediliyor.

KATLİAMLAR NEDENİYLE NÜFUSLARI AZALDI

Bildergebnis für ezidilerin kutsalları

Bu, Êzidi halkının maruz kaldığı ilk katliam değil. Êzidiler, inanışları ve kültürleri nedeniyle tarihte bir çok kez katliama maruz kaldı.

Şengal, Irak ve Suriye sınırı üzerinde, Musul Ovası’nın güneyinde, Til Koçer Sınır Kapısı’na yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunuyor.

1411 yılında 300 bin Êzidinin, Osmanlı devleti tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor. 1975 yılında Şengal’e bağlı 136 köy vardı. Ancak bu köyler, KDP tarafından boşaltıldı ve Êzidiler göçe zorlandı. 1992-93 yıllarında Irak ordusuna askerlik yapmak istemeyip kaçak durumuna düşen yüzlerce Êzidi katledildi. 16 Ağustos 2007’de Êzidi yerleşim yerlerini hedef alan 4 intihar saldırısında en az 500 kişi yaşamını yitirdi.

Dünyada bir milyona yakın Êzidinin kaldığı tahmin ediliyor. En büyük Êzidi nüfusu Irak’ta: 600 bin. Suriye’de ise 25 bin. Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Hindistan, Pakistan’da da Êzidiler yaşıyor. Türkiye Êzidileri ise 12 Eylül sonrası ile 1996 arasında Avrupa’ya, özellikle Almanya’ya gittiler. Almanya’da 40 bin, diğer Avrupa ülkelerinde de 20 bin civarında Êzidi bulunuyor. Günümüzde Türkiye’de çeşitli kamplarda mülteci olarak yaşıyorlar. En son Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kampında kalan Êzidilerin yetkililer tarafından kamptan çıkarılması tepki toplamıştı.

EYLEMLER YAPILACAK

Katliamın yıl dönümünde, vahşetin unutulmaması için çeşitli eylemler yapılacak. İnsan hakları savunucuları, Êzidi soykırımının tanınmasını isteyecek.

Kadınlar, IŞİD’in elinde halen rehin tutulan Êzidi kadınlar için yarın (3 Ağustos) tüm dünyada eş zamanlı olarak bir bildiri yayınlayacak. İstanbul’daki eylemin adresi Kadıköy Süreyya Operası önü olacak.

Etkin Haber Ajansı 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.