Cuma , 2 Aralık 2022

SENGAL’E DESTEK KONSERİNDE SOL PARTİLİ POLİTİKACIYA BARZANİ VE PEŞMERGE TEPKİSİ

Almanya’nın Hamburg kentinde Şengal ile Dayanışma İnsiyatifi, Tüday İnsan Hakları Derneği, Hamburg Altona Alevi Kültür Merkezi, Kürt Kadınlar Platformu, Altona Kültür Formu ve Şehrazat Kadın Derneği tarafından ortaklaşa dayanışma konzeri düzenlendi. Hamburg Üniversitesi salonunda etkinliğin moderatörlüğünü yapan Sol Parti Altona İlçe Belediye Meclis üyesi Aysel Özkan’ın konuşması,   etkinliği düzenleyen bazı temsilciler ve davetliler arasaında büyük tepki gördü. Özkan’ın konuşma yaptığı sırada çok sayıda kişi salonu terk etti.

Özkan’ın sahnede yaptığı konuşmada Kürt peşmergelerinin Şengal’de ‘b’üyük mücadeleyle askeri kontrolü geçirdiği, peşmelergeler olmadan Şengal’i savunmak mümkün değildi, 25 yıl önce 8 bin Barzaninin adamları öldürüldü’ yönündeki açıklamarı salona gelen davetliler tarafından ‘ Orada savaşanlar Peşmergeler değil, YPG’liler, açıkça burada Barzani propaganda yapılıyor’ diyerek salonu terk ettiler.

Özkan konuşmasında şunlara yer verdi: ‘’İŞİD Musul’a kadar ilerlediğinde; Kürt peşmergeleri Şengal’de askeri kontrolü ele geçirdi. Oradaki Peşmergelerin ve Ezidilerin İŞİD’i püskürtecek askeri gücü yoktu. İŞİD kadar modern silahlara sahip değildiler. Peşmergelerin sayesinde Şengal’i savunmak mümkün değildi.’

ÖZKAN’DAN PARTİSİNİN MECLİS GRUBU BAŞKANINA SERT TEPKİ

Özkan ayrıca Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi’nin yanlış yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi sonucu önce Kuzey Irak’ta Ezidilere karşı kanlı katliamı durdurmak için silah sevkiyatını onayladığını ancak partinin daha sonra bu görüşten uzaklaşarak Kürtlere silah yardımı yapılmasına karşı çıktığını hatıtlattı.

Kamoyundaki yanlış bilgilerden dolayı Sol Partinin de bu durumdan etkilendiğini ifade eden Özkan, partisinin bu yöndeki açıklamalarını ‘saçma ve belirsiz’ olarak değerlendirdi.

Özkan, ‘’Gregor Gysi yaptığı açıklamasında Kürtlerin silahları İŞİD sonrasında bağımsızlık savaşında Almanya’nın desteğini almak istediğini belirtti. Parti içerisinde ayrıca silahların başka güçlerin eline geçeceği korkusu var. Bu gibi yanlış argümanlarla İŞİD’i önlemek ve Kürtlerin savunmasını gerçekleştirmek mümkün olamaz. Açık bir gerçek var ki o da İŞİD Şengal’e saldırdığında orada beş ayrı peşmerge grubu savunmaya geçti, Şengal’in kuzeyinde 80 kadar peşmerge hayatını kaybetti, yüzün üzerinde de peşmerge yaralandı’ şeklinde konuştu.

KÜRTLER BAĞIMSIZ BİR DEVLET OLARAK DÜNYA TOPLUMLARINDA YERİNİ ALMAK ZORUNDA

Özkan konuşmasını şöyle tamamladı: ‘’Kürtlerin tarihi kitlesel genozid demektir. Kürtlerin her direnişi baskıyla karşılandı. Yaklaşık 25 yıl önce beş-on bin Kürt kimyasal silahlarla Halepçe’de öldürüldü, 8 bin Barzaninin adamları ya kaçırıldı ya da çeşitli yöntemlerle öldürdüler. Şimdi de Şengal ve Musul’da Kürtler hayatlarını kaybetmekte. İŞİD’e karşı savaşan Ezidi ve peşmergelerin askeri gücü, silahları İŞİD kadar yeterli değil. Kürtlerin silaha ihtiyacı var. Yeni Şengal ya da Kobanilerin yaşanmaması için Kürtler dünya toplumlarında yerlerini almak zorundalar’.

Gecede Hamburg’lu sanatçı Aşır Özek, Leman Stehn, Paula Darwish, Sakina-Trio Mara, Civan Tengezar, Hasan Zeydan, Leman Stehn de  sahne aldı.

Gecede, toplanan taklaşık 9000 euronun   Oldenburgtaki Ezidi açmış olduğu bağış hesabına yatırılacağı bildirildi.

SÜHEYLA KAPLAN- ALMANYA

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.