Cuma , 2 Aralık 2022

Şengal ve Rojava saldırıları Avrupa’da protesto edildi

Türk savaş uçaklarının Şengal ve Rojava’ya dün akşam yaptığı bombardıman Avrupa’nın birçok kentinde miting ve yürüyüşlerle protesto edildi.

ANF Images

SIEGEN

Almanya’nın Siegen şehrinde Halk Meclisi ve Pakize Nayır Kadın Meclisi tarafından Şengal ve Rojava’daki Türk saldırganlığı protesto edildi. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı eylemde Türk devletine karşı sloganlar atılırken tüm Avrupa kamuoyu duyarlılığa davet edildi.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken şehrinde de Türk devletinin Rojava ve Şengal’de düzenlediği hava saldırıları yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen miting ile protesto edildi. Mitingde yapılan konuşmalarda AKP ve MHP ittifakının referandumdaki yenilgisinden sonra gerçekleşmesinin tesadüf olmadığının bu ittifakın temeli olan Kürt düşmanlığının ürünü olduğuna dikkat çekildi. Mitingde Demokratik Kürt Toplum Meclisi üyesi Dilan Akdoğan, Avrupalı devletlerin sessizliğini eleştirdi. Alman devletinin bayrak yasaklamalarını da değinen Dilan Akdoğan, Alman devletinin Türk devletinin savaş suçu işlediğinin bildiğini fakat buna karşı tavır almak yerine acizane bir biçimde Kürt sembollerini ve bayraklarını yasaklayarak Türk devletini cesaretlendirdiğini belirtti. Mitingde Şengal Diaspora Meclisi Başkanı Fikret İgrek ve PYD Saarland Meclisi Sözcüsü Bavê Zerdeşt saldırıları kınayarak tüm demokrat kesimleri direnişe çağırdı. Ayrıca mitingde bir konuşma yağan HDK Saarland Eş Başkanı Zülfü Camkıran ise AKP’nin çetelerine soluk aldırmak amacıyla Şengal ve Rojava’da saldırılar düzenlediğini belirtti.  YBŞ, YPG bayrakları ve Öcalan resimlerinin taşındığı mitingde Almanya’da yaşayan halkları bilgilendirmek amacıyla NAV-DEM’in hazırladığı Almanca bildiriler dağıtıldı.

LEIPZIG

Leipzig’de de bir araya gelen çok sayıda Kürt, Şengal ve Rojava’ya yapılan saldırıları protesto ederek tüm demokratik kesimler eyleme çağrıldı. Çok sayıda Almanın katıldığı eylemde Türk devletini kınayan pankartlar taşındı.

HAMBURG

Türk ordusunun Rojava ve Şengal’e yönelik saldırıları Hamburg’da da protesto edildi. Hamburg merkez tren istasyonunda toplanan yüzlerce Kürdistanlı ve dostları saldırıları kınadı.Hamburg DKTM adına konuşan Sevahir Bayındır, katliam ve saldırılarla Kürt halkının iradesinin teslim alınmaya çalışıldığını kaydederek bu katliamlarda Mesut Barzani’nin de sorumlu olduğunu belirtti. Rojbin Kadın Meclisi adına konuşan Anja Flach ise Alman devletine seslenerek İncirlik üssündeki Alman askerlerinin derhal geri çekilmesini ve Türk devletine karşı ekonomik yaptırımların hayata geçirilmesini istedi. Eylemde İspanyol enternasyonalistler ve din alimi Melle Cemil de birar konuşma yaptı. Çok sayıda Alman kurum ve kuruluşunun destek verdiği eylemde Türkiye’yi kınayan sloganlar atıldı.

BREMEN

Bremen’de de Türk devleti ve işbirlikçilerinin Güney Kürdistan ve Rojava’da gerçekleştirdiği saldırılar protesto edildi. Anti-faşist gruplar, Kürdistan Dayanışma Komitesi, Barış Forumu Bremen temsilcilerinin de aralarında bulunduğu eylemciler eyalet parlamentosu önünde Türkiye’yi kınadı. Eyleme çok sayıda Êzidî de katılırken AKP hükümetine sert tepki gösterildi.

STUTTGART

Saat 18 ile 19:30 saatleri arası Schlossplatz meydanında yoğun yağmur altında gerçekleştirilen mitinge yaklaşık 200 kişi katıldı. Mitingde Almanca, Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmalarla Erdoğan lanetlenerek “Kürdistan faşizme mezar olacak!”, “Katil Erdoğan” ve “Şehit namırın!” sloganları atıldı.

Eyleme HBDH, MLPD, MLKP, AGİF ve Nav-Dem Stuttgart destek verdi. Eylemde Nav-Dem ve Ezidi kurumlarının hazırlamış olduğu el ilanları da dağıtıldı.

PFORZHEIM

Almanya’nın Pforzheim şehrinde Şengal ve Rojava saldırıları bir yürüyüş ile protesto edildi. Şehir merkezinde yapılan yürüyüşe yoğun yağmura rağmen yüzlerce kürdistanlı katıldı. Yürüyüş boyunca “Diktator Erdoğan”, “Terörist Erdoğan!”, “Biji Berxwedan a YPG u YPJ!” sloganları atıldı.

DORTMUND

Almanya’nın Dortmund şehrinde de çok sayıda kişinin katılımıyla Rojava ve Şengal’e yönelik saldırılar kınandı. Merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Türkiye’nin daha önce DAİŞ ve KDP desteğiyle yapmaya çalıştığı katliamlara artık kendisinin giriştiği mesajını verdi. Eylemde Almanya’ya Türkiye ile olan askeri ilişkilerin durdurulması mesajı verildi.

ESSEN

Almanya’nın Essen şehrinde de yüzlerce eylemci Türk devletinin saldırganlığını kınayan bir eylem gerçekleştirdi. Merkez tren istasyonu önünde gerçekleştirilen eylemde Türk devleti ve Erdoğan karşıtı sloganlar atıldı.

FREIBURG

Rojava ve Şengal’e yönelik Türk ordusu tarafından yapılan hava saldırısını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

Freiburg Demokratik Toplum Merkezi ve Nuda Kadın Meclisi tarafından Rathausplatz’da başlayan eyleme yağmurlu havaya rağmen yüzlerce kişi katıldı.

“Katil TC Kürdistan’dan defol”, “Terörist Türkiye”, “Biji Berxwedana YPG” sloganları ile şehir merkezine gelen kitle adına basın açıklaması yapıldı.

DUSSELDORF

İşgalci Türk devletinin 25 Nisan gecesi Rojava ve Şengal’de gerçekleştirdiği hava bombardımanı Almanya’nın Düsseldorf kentinde, Yekitiyê Jinên Kurdistan-Elmanya (YJK-E) Düsseldorf ve Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde protesto edildi.

Saat 18.00’da Merkez Tren Garı önünde başlayan ve Almanların büyük ilgi gösterdiği eyleme 200’e yakın kişi katıldı.

‘AKP-İSİS Faşizmine Geçit Yok!’, ‘Yaşasın Uluslararası Dayanışma!’, ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza!’ ve ‘Onurlu Direniş Mücadelemiz Kobanê ve Şengal’i Koruyacak! TJK-E’ yazılı dev pankartların taşındığı eylemde, işgalci Türk devletinin Rojava ve Şengal’e yaptığı terör saldırılarının kabul edilemez olduğu vurgulanarak, terör saldırılarının derhal durdurulması ve Koalisyon güçlerinin olaya sessiz kalmaması çağrısı yapıldı.

Bir saat süren eylemde sık sık “Merkel finanse ediyor, Erdoğan bombalıyor!”, “Alman silahları Kürdistan’dan dışarı!”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!” sloganları atıldı. MLPD Düsseldorf, Tatort Kurdistan, Halkların Birleşik Devrim Hareketi ve Birleşik Haziran Hareketi’nin desteklediği protesto eyleminde, Rojava ve Şengal’e yapılan terör saldırısıyla ilgili çok sayıda Almanca bildiri dağıtıldı.

DARMSTADT

Darmstadt’ta da DKTM’nin çağrısı üzerine şehir merkezindeki Luisenplatz’da Rojava ve Şengal’e yönelik saldırılar protesto edildi. Eylemde 103 sene önceki Ermeni Soykırımı da hatırlatılarak Türk devletinin katliamcı politikalarını halen sürdürdüğü kaydedildi.

KOPHENAG

Danimarka’daki Kürtler dün akşam saatlerinde TSK’nın Rojava ve Şengal’e yönelik hava saldırısını kınamak için bir demokratik eylem gerçekleştirdi. Başkent Kopenhag’ın merkez tren istasyonu Hovedbanegården’da toplanan eylemciler Türkiye’nin saldırılarının kabul edilemez olduğunu belirten bir basın açıklaması okudu.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da Türk devletinin Rojava ve Şengal’e saldırıları protesto edildi.

Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Avusturya Hayır Platformu tarafından ortak gerçekleştirilen eylemde Türkiye’deki referandumdaki hilelere dikkat çekildi. Eylem Avusturya Parlamentosu önünde yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

TORİNO

İtalya’nın Torino şehrinde İtalya’nın işgalden kurtuluşunun yıldönümü için yapılan yürüyüşe katılan Kürtler Şengal ve Rojava’daki saldırıları gündeme taşıdı. Törende yapılan bir konuşmada Türk devletinin saldırganlığına dikkat çekildi.

GRAZ

OLDENBURG

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag ve Arnhem kentlerinde Türk devletinin Rojava ve Şengal’e karşı başlattığı saldırılar protesto edildi.

Dem Ned’in çağrısı ile Lahey Adalet Divanı’nın önünde bir araya gelen Hollanda’da yaşayan Kürtler ve dostları Türk devletinin gece yarısı Rojava ve Şengal’e karşı geçekleştirdiği saldırıları protesto ederek kınadılar.

Faşist Türk devletinin saldırılarını teşhir eden pankartların taşındığı eylem, Rojava ve Şengal şehitleri şahsında yapılan saygı duruşu ile başladı.

Dem Ned, Aveg Kon, Goran Hareketi ve PYD Hollanda temsilciliği adına yapılan konuşmalarda saldırılar kınanarak, Rojava ve Şengal Halklarının direnişi ile dayanışma çağrıları yapıldı.

ARNHEM

Hollanda’nın Arnhem kentinde yaşayan Kürtler ve dostları da Arnhem merkezinde bir araya gelerek faşist Türk devletinin sabaha karşı Rojava ve Şengal halklarına yönelik saldırılarını protesto ettiler.

Saldırıları protesto etmek, Rojava ve Şengal halklarıyla dayanışmak amacıyla yapılan eylemlerin yarın da Amsterdam ve Den Haag kentleri başta olmak üzere Hollanda’nın farklı kentlerinde sürdürüleceği bildirildi. Kaynak: ANF NEWS

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.