Salı , 9 Ağustos 2022

SEN İSTERSEN FARKLI OLABİLİRSİN – HEROES

Hamburg Eyalet Parlamentosu Yeşiller milletvekili Filiz Demirel ile geçtiğimiz günlerde Hamburg Eyalet parlamentosunda büyük bir çoğunlukla kabul edilen ve bu yıl içinde hayata geçirilecek olan HEROES (Kahramanlar) adlı gençlik projesi hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.
Filiz Demirel_2
”Yesiller-SPD koalisyon anlaşmasında, HEROES projesi örnek alınarak şiddetin ortaya çıkış nedenlerini engellemek amaçlı bir projenin yapılması için Yeşiller olarak caba sarfettik. 16 Haziran 2016 tarihinde söz konusu projenin gerçekleşmesi meclisde büyük çoğunlukla kabul edildi”
HEROES (Kahramanlar) projesi nedir?
Heroes adlı proje, göçmen kökenli gençlerin ”namus, kadın-erkek eşitliği, insan hakları, düşünce özgürlüğü ” gibi konularda geleneksel aile ve toplum yapısına sahip genç erkekleri bilinçlendirmeyi hedefliyor. Projede görev alan “Kahraman” gençler, diğer gençlere örnek oluyor.
Filiz Demirel projenin gelişimini ve amacını şu şekilde aktarıyor: Hamburg’da, ”namus cinayetleri”ni önlemeye yönelik, kadına, gence ve çocuğa şiddeti önlemeye yönelik birçok proje var. Bu projenin farkını ve önemini ortaya çıkaran tarafı, şiddet olayı yaşandıktan sonra değil, şiddet yaşanmadan, neden olan anlayışları değiştirmeye yönelik ve özellikle 16-22 yaş grubundaki genç erkekleri kapsıyor olmasıdır.
Farklı kültürel değerler ve inançlar arasında yetişen genç kuşakların, özellikle daha otoriter veya daha ataerkil, geleneksel aile ve toplum yapısına sahip gençlerin, dışardaki yaşamla, aile içindeki yaşam arasında bocaladığını biliyoruz.
”Birçok genç, rolleri istemeden üstleniyor, bu çok ağır bir yük! ”
Farklı kültürlerin, sosyalizasyonların kaynaşmasını oluşturabilmek, gençlerin kendi hayatları hakkında serbestçe karar vermesini teşvik etmek, özellikle aileleri tarafından omuzlarına yüklenen “namus bekçiliği ” rolünü ve hangi kavramlarla boğuştuğunu fark etmesi, kadın erkek eşitliği, kadının toplum ve aile ortamındaki yeri gibi konularda, gençlerin ufkunun açılması asıl odak noktamızdır.
Bir gencin, kadın ve erkeğin eşit olduğu bir ortamda yetişmesi ile bunu sonradan kabul edilmesi elbette ki farklı ve zordur. Projenin 16-22 yaş arasındaki gençlere yönelik olması bu yüzdendir. Bu yaşlardaki gençler, kendilerine, ”ben kim im, ne yapmak istiyorum, hangi kavramlarla boğuşuyorum” gibi sorular sorarak, yaşamı ile ilgili kararlar verebilir.
Ayrıca, farklı ülkelerden gelen kimi insanların bireysel yaşam olgusu zayıf olabiliyor. Çoğu zaman aile ve çevre baskısı daha etkin olabiliyor. Özellikle gençler, kendi hayatları hakkında bir karar verirken bile, ailesinin, çevresinin değer yargılarına göre karar vermek zorunda kalıyor. Gençlerin çoğu, bunu istemeden ya da fark etmeden yapıyor. “Benim istediğim nedir?” sorusunu soramıyorlar ya da sormuyorlar.
”Tüm kavramlar masaya yatırılarak tartışılıyor.”
Proje, 6 aylık bir eğitimden geçen gençlerin, 2-3 kişilik küçük gruplar halinde, gençlik merkezlerine giderek, gençlerle, “namus nedir, ataerkil yapılar, kadın-erkek eşitliği ” gibi kavramların, tiyatral ve workshoplar aracılığıyla gerçekleştirilmesinden oluşuyor. Senaryo kendileri tarafından yazılıp, oynanacak. Mesela, bir erkek kendi kız kardeşini oynarken, diğeri, örnegin kız kardeşinin namus bekçiliğini yapan erkek kardeşi oynuyor. Erkekler, kendi kız kardeşlerinin veya genç kızların rolünü üstlendiği için, birebir yaşıyor gibi olacaklar ve oyun sonunda, tüm kavramlar masaya yatırılarak tartışılıyor. Bu kavramlar hakkında tartışmak, toplumsal yapının ve kendi istedikleri yönün ne olduğunu anlama, zihin ve ufuk açma ve düşünce özgürlüğünü işlemekte amaçlarımız arasından bulunmaktadır. Projenin önemli bir tarafıda, tartışmaların kendi yaşıtlarıyla yapılacak olmasıdır.
Gençlere baskı uygulayarak, “bu toplum yapımız, bu sosyalizasyon doğrudur, böyle yaşamak zorundasın” veya “sen kız kardeşini rahat bırak, istediği şekilde gezsin” diyerek bazı şeyleri empoze etmiyoruz, bu bir misyonerlik projesi değil. Çalışmalara katılan gençler proje sonunda ve zamanla, fikirlerinin ne kadar değiştiğini kendileri fark edeceklerdir.
Filiz Demirel’in anlatımıyla, ilk olarak Berlin’de Proje kurucularından Ahmet Mansur’un da olduğu, HEROES projesi uygulanmaya başlamış ve hatta Almanya’da projeyi uygulayan 8 şehir varmış.
İlk uygulama başladıktan bir süre sonra, sonuçlar değerlendirilmiş ve insanların akıllarında ne kadar yer bıraktığı, yaşamlarını ne kadar etkilediği ve insanlara faydaları tespit edilmiş.
Spiegel Dergisinde çıkan bir habere göre de örnek veriyor:
”Berlin’de yaşayan bir genç, evde özgür bir ortam da yaşarken, gittiği okulda aile ortamıyla çelişen çok farklı bir ortamı varmış. Erkeklerin kız kardeşlerine baskı yaptığı, hatta tüm erkeklerin, genc kızları “ iyi kızlar ve kötü kızlar” olarak ayrım yaptıklarını, buna karşın erkeklerin şaşılacak derecede özgür olduklarını anlatmış. 16 yaşında kendi kendine sorular sormaya başlıyor ve o arada bir gün arkadaşları bu genci bir toplantıya davet ediyorlar.
“Toplantı da namus kavramlarını tartışmaya başladık ve benim aklımda birçok şey değişti” diyor ve o toplantının HEROES projesi olduğu ortaya çıkıyor ve bu genç 3 – 4 yıldır bu projede çalışıyor.
Proje sadece Almanca olacak ve proje sonunda  bir kutlamayla katılımcılara sertifika verilecek.
Berlin de düzenlenen sertifika şölenine, İsveç Kraliçesi Silvia da katılmış ve Berlin, projenin başarıya ulaşmasından dolayı ”Bambi” ödülüne layık görülmüş. Şu anda Berlin’de 35 HEROES var. Önce kendilerine eğitim veren eğitmenlerle atölye çalışmalarına giden HEROES’lar, daha sonra yalnız gitmeye başlıyorlar. Ve her grubun yöneticisi bir kadın. Özellikle böyle seçilmiş ki, bir kadının yönetici olması, bazı klişeleri kırmakta epey yardımcı olmuş.
Projeye özellikle mülteci gençleri de katmayı çok istediklerini belirten Filiz Demirel, Almanya’nın toplumsal yapısı, kadının toplumdaki yeri üzerine, Gençlik Merkezlerinin hazırlık sınıfında olan mülteci gençlerin de projeye katılmalarını istediğini söylüyor. Yani KAHRAMANLAR’ın (HEROES)’in içerisine mülteci gençlerin de katılımı sağlanacak.
Elbette, ortada bir proje varsa, aklıma gelen bir diğer soru projenin nasıl finanse edileceği.
Eyalet tarafından proje için 240.000 Euro’luk bütçe ayrılmış. Bütçe, 2016 yılından çıkartılmış ve Eylül Ekim aylarında başlanması tasarlanıyor. Projeyi gerçekleştirmek isteyen kurumların başvuruları değerlendirildikten sonra , bu tür projelerde tecrübesi olan en iyi kurumlar seçilecek. Proje başlamadan önce de Rathaus’da büyük bir tanıtım toplantısı yapılacak. 2 yıl sürecek olan proje bitiminde, değerlendirme yapılacak ve projenin devam edip etmeyeceği karara bağlanacak.
Filiz Demirel_3
Evet sevgili okurlar, proje ile ilgili yaptığımız söyleşi şimdilik bu kadar ancak, birkaç soru daha sormadan bırakmaya da pek niyetim yok doğrusu.
Filiz Demirel ne zamandır siyasette, nerelerde görev aldı, diyerek sohbeti biraz farklı yöne çekiyorum.
2011 yılından bu yana Eyalet Parlamentosu’nda Milletvekili olduğunu, şu an, Sosyal, İçişleri ve Dilekçe Komisyonlarında görev aldığını belirtiyor.
Hamburg’da Üniversite yıllarında öğrenci parlamentosunda , yabancı öğrenci temsilciğinde ve Yeşillerin Üniversiteli öğrenci kollarında görev yapmış olan Filiz Demirel, 6 yıl boyunca çok sevdiği Altona’da Belediye Meclis üyeliği, Altona ilçesi parti yöneticiliği ve şu an Yeşiller Altona İlçe Başkanı olduğunu sözlerine ekliyor,
25 yıl ve Yeşiller…
25 yıl daha devam mı, diyorum.
Gülüyor. Aynı şekilde devam etmek çok zor, çünkü gerçekten yorucu diyerek, cevap veriyor. Ama umut ediyorum ki, daha birçok proje ile Hamburg’a hizmet sunacaktır.
Projeyi hayata geçirebilmek adına verdiği emekler için ve bu güzel sohbetimizi gerçekleştirirken sunduğu misafirperverliği için Filiz Demirel’e, fotoğraflarımızı çeken sohbetimize renk katan Mustafa Akpolat’a çok teşekkür ediyorum.
20.06.2016
Ebru Meyan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.