Perşembe , 9 Şubat 2023

Semih için buldukları şahidin her sözü yalan çıktı

Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Acun Karadağ’ın yargılandığı davanın 3. duruşmasına Nuriye Gülmen yine getirilmezken, duruşmada savunma yapan Semih Özakça, tanık beyanlarına ilişkin “Tanığın İstanbul’da parkta gördüm dediği tarihte ben askerdeyim” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve 226 gün önce açlık grevine başlayan ve 151 gün önce tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında “örgüt üyesi olma” iddiası ile açılan davanın 3. duruşması Sincan Cezaevinde bulunan mahkeme salonunda görülüyor. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma için hafta başında tutulduğu Numune Hastanesinde ifadesi alınmak isteyen fakat susma hakkını kullanan Nuriye Gülmen getirilmedi. Semih Özakça ise tutulduğu Sincan Cezaevi Hastanesinden duruşmaya getirildi.

Duruşma salonuna getirilirken salondaki izleyicileri selamlayan Semih Özakça’ya salondakiler alkışları ile destek oldu.

‘ÖRGÜT BAĞLARI HAKKINDA BİLGİM YOK’

İtirafçı olduğu iddia edilen Berk Ercan’a SEGBİS yolu ile bağlanıldı. Ercan ifadesinde Semih Özakçayı bir iki kez gördüğünü her hangi bir bilgiye sahip olmadığını söyledi. Semih Özakça ve Acun Karadağ’ın örgüt bağı olup olmadığını bilmediğini belirten Ercan, “Nuriye Gülmen’i İstanbul’dan tanıyorum. Nuriye ile Berkin Elvan’ın ölümü üzerine tanıştık. Nuriye’nin evinde kaldım ama adresi bilmiyorum. Nuriye ile telefon temasım olmadı. Açlık grevlerinin başlaması konusunda örgüt talimatı olduğu konusunda doğrudan bilgim yok” dedi. Ercan, Semih Özakça hakkında da “Semih’i parkta sadece 2 kez gördüm. Başka bilgim yok” dedi.

‘TANIK BEYANLARINDA ÇELİŞKİ VAR’

Avukatlar, tanık yapılan Berk Ercan’ın önceki ifadeleri ile yeni ifadesi arasındaki çelişkilere dikkat çekerek şunları belirtti: “Berk Ercan’ın 2014 Aralık İzmir’de mahkemeye verdiği yeminli ifadesini sunuyor. Yeminli ifadesine baktığımızda şimdiki ifadesi yalandır. Çünkü üye değilim diyor. Yemin altında tanık Berk üyeyim dedi, sonra demedim diyor. Çelişki var.”

‘GÖRDÜĞÜNÜ İDDİA ETTİĞİ TARİHTE ASKERDEYDİM’

Semih Özakça tanık beyanlarına karşı yaptığı savunmasında, İstanbul’a bir kez gittiğini söyledi. Özakça, “Berk Ercan’ın yaptığı itirafçılık değil, iftiracılıktır. İstanbul’a bir kez gittim. Ama ne tanığı gördüm, ne o parka gittim. Berk Ercan’ın beni gördüğünü söylediği tarihte ben askerdeydim” diyerek iddiaları yalanladı. Avukat Zafer Kazan da, “Bu tanıklık durumunu Ergenekon’dan tanıyoruz. Kumpas davalarında ki gibi itirafçı olacak mı çıkınca?” diye tepki gösterdi.

‘GİTTİĞİM SÖYLENEN PAMELYA DİYE BİR CAFE YOK’

Semih Özakça devam ettiği savunmasında, askerden gelince Erzurum Horasan’a gittiğini, İstanbul’a evlendikten sonra 2015-2016 yıllarında gittiğini dile getirdi. “Tanığı tanımıyorum” diye vurgulayan Özakça, “Eskişehir’e gittiğim yazılıyor iddianamede ama ben Eskişehirliyim. Hiçbir suçlama ve kanıt yok. Tek suçlama Yüksel Caddesi’nde yaptığım basın açıklaması. Cezaevinde yazdığım günlüğüm dosyanıza giriyor. Çünkü dosya boş” ifadelerinde bulundu. Tanığın “Eskişehir’de Pamelya Cafe’de gördüm” sözlerine karşı çıkan Özakça, Eskişehir’de öyle bir cafe olmadığını kaydetti.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.