Perşembe , 27 Ocak 2022

Sanatçı Genco Erkal hakkında hapis istemi

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya üzerinden hakaret ettiği” iddiasıyla 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sosyal medya hesabından hakaret ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Erkal’ın üç farklı sosyal medya paylaşımı ile Erdoğan’a hakaret ettiği ileri sürüldü.

DW‘nin haberine göre savcılık, 62 yıldır siyasi tiyatro yapan 83 yaşındaki sanatçının, ikisi beş yıl önce atılmış olan üç tweeti ile “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istedi. İddianamenin değerlendirilmek üzere İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği ve kabul edilmesi halinde Erkal’ın önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacağı belirtildi.

Konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Genco Erkal, “Paylaşımlarımda hakaret yoktur. Hiçbir zaman olmadı. İddianame kabul edilirse mahkemede sadece kendimi değil, başta Cumhuriyetin temel değerleri olmak üzere, doğayı, demokrasiyi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü savunacağım. Bana bu fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

About Admin

Check Also

18 Türkiye kökenli siyasetçi Federal Meclis’e girdi

Almanya’da yapılan seçimlerden Sosyal Demokrat Parti az farkla birinci çıktı. Seçim sistemine bağlı olarak milletvekili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir