Çarşamba , 5 Ekim 2022

Şair Nevzat Çelik Hamburg’da‏

16 Nisan Perşembe akşamı Mig Zentrum’da düzenlenen Edebiyat ve şiir akşamına Şair Nevzat Çelik konuk oldu.

Mustafa Akpolat

Edebiyat ve sanat çalışmaları ekseninde bir çok sanatçı,  şair ve yazarı konuk eden Mig-Zentrum, Ahmet Kaya’nın yorumladığı, ”Şafak Türküsü” adlı şiiri’inde “Beni burada arama anne Kapıda adımı sorma Saçlarına yıldız düşmüş Koparma anne, Ağlama” şiiri ile bildiğimiz Şair Nevzat Çelik’i konuk etti. Etkinlikte Şiirlerini okuyan Nevzat Çelik’e şarkı ve türküler ile eşlik eden Grup Dağlara Ezgi, etkinliğe katılanlara güzel bir dinleti sundular. Etkinlik sonrası kitaplarını imzalayan ve etkinliğie katılanlarla sohbet eden Nevzat Çelik, gösterilen yoğun ilgiden memnun kaldı.

18 Nisan Cumartesi günü’de W3 Nernstweg 32-34 adresinden bulunan Werkstatt 3’te Saat 20’de düzenlenen etkinliğie katılacak olan Şiar Nevzat Çelik, şiir sevlerlere müzik eklinlğinde kitaplarından şiirler okuyacak.

1960’da Sinop Boyabat’ta doğan Nevzat Çelik, 1965’de ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi. 1980 Mart’ında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (DGSA) Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu (UESYO) Grafik bölümü birinci sınıfta okurken tutuklandı. Dev-Sol davasından idam istemiyle yargılandı.

1984’ta Şafak Türküsü adlı şiir dosyası Akademi Kitabevi Şiir Ödülü birincilik ödülünü alarak kitaplaştı. 1985 yılında İTÜ İşletme Fakültesi Öğrenci Derneği tarafından ülke çapında yapılan şiir yarışmasına bir şiiri ile katıldı ve bu yarışma 1986 yılında sonuçlandı, Çelik’in şiiri yarışmaya katılan 1350 kadar şiir arasından ilk ona girdi. 1987’de Müebbet Türküsü adlı şiir kitabı Poetry International ve Hasan Hüseyin Şiir Ödülünü aldı.

1987 Aralık ayında tahliye oldu. 1990’da iki şiir kitabı daha çıkardı; Suda Seken Hayat ve Yağmur Yağmasaydı. 1998 Ekim ayında Sevgili Yoldaş Kurbağalar adlı şiir kitabı, 2005 Nisan’ında ise ilk romanı Bağışlanmış Hüzün yayımlandı.

About Admin

Check Also

Selahattin Demirtaş: Ben çok utanıyorum ya siz?

5,5 yılı aşkın süredir Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.