Sağlıkta gericileşmenin son örneği: İnanca uygun ilaç!

Ankara’da düzenlenecek bir konferans sağlıktaki gericileşmeyi bir kez daha göz önüne serdi.  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyfullah Oktay Arslan’ın “İnancımıza uygun ilaç kullanımı” başlıklı konferansında    ana başlıklar “İlaçların bileşimlerindeki haram ve şüpheli maddeler neler”,   “ilaçlarda helallik haramlık sınırları” “Kozmetik ürünlerin içeriğinde nelere dikkat edilmeli” olacak.

AKP Hükümeti’nin uygulamaya koyduğu politikalar doğrultusunda her alanda devam eden “gericileşme” sağlık alanında da tüm hızıyla sürüyor. Rektörü ve kadrosunun önemli bir bölümü “Jet/Hülle” profesörlerden oluşan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ‘nde Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini üstlenen Prof. Dr. Seyfullah Oktay Arslan’ın Ankara’da vereceği konferans tartışma yarattı.

Gerici organizasyonlarıyla bilinen İklim Gençlik Kulubü’nün düzenlediği tartışmalı toplantı 7 Mayıs Pazar günü Ankara’da Vefa Sosyal Gelişim Merkezi’nde yapılacak.

İlaçtaki “haram” bileşenler

Konferansa ilişkin duyuruda Prof. Dr. Seyfullah Oktay Arslan’ın “İnancımıza uygun ilaç kullanımı” başlığı altında şu sorulara yanıt verileceği belirtildi:

“* İlaçların bileşimlerindeki haram ve şüpheli maddeler nelerdir?

*Tedavi maksatlı kullandığımız ilaçlarda helallik haramlık sınırını nasıl tespit edebiliriz?

* Kozmetik ürünlerin içeriğinde nelere dikkat etmeliyiz?”

Diğer örnekler

AKP’nin sağlıktaki gerici politikaları doğrultusunda 2014 yılında “Alternatif tıp” adı altında sülük, hacamat, hipnoz muayenehane açma hakkı tanıyan yönetmelik uygulama konulmuştu. Çocuğa aşı yapılmalı mı yapılmamalı mı tartışmaları AYM’ye taşınmış, homeopati yöntemi Hacettepe Üniversitesi’nin uygulama kapsamına seçmeli ders olarak programa eklenmişti.

 Kaynak: Birgün / Burcu Cansu

saglikta-gericilesmenin-son-ornegi-inanca-uygun-ilac-279436-1.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.