Cumartesi , 25 Mart 2023

Sadr: Kovulmadan Şerefinle Topraklarmızdan Çık!

mukteda-elsadrfoto123

Iraklı Şii Lider Mukteda es Sadr, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Musul açıklamalarına tepki gösterdi.

Al Masdar’ın haberine göre Sadr, Erdoğan’dan güçlerini “kovulmadan önce şerefiyle çıkarmasını” istedi.

Saraya es Selam(Mehdi Ordusu) Lideri Sadr,  “Erdoğan’a Irak’taki Müslümanları koruyacağına, öncelikle kendi ülkesindeki Müslümanlara adaletli davranmasını nasihat ediyorum.  Musul’daki Müslümanları gerekirse hükumetle koordinasyon kurarak biz koruruz” dedi.

sadr12er34

Sadr, “Güçlerinizin topraklarımızda bulunması askeri açıdan sakıncalı ve tatsız bir durumdur. Bu sebeple kovulmadan önce şerefinizle topraklarımızdan çıkın. Tüm Iraklılar sizi reddetme konusunda anlaştı. Irak’a girmeniz konusunda uluslararası anlaşmalar olsa bile bu bizi ilgilendirmez. Sana ülkeni demokrasi ve özgürlük standartlarına getirmeni nasihat ediyorum. Daha sonra ne istersen söyleyebilirsin “

Meclis’ten geçen sınır ötesi harekât tezkeresinin ardından Erdoğan, “Musul’a kimse giremez” yorumunda bulunmuştu. Bunu üzerine Irak parlamentosu Türkiye’yi ‘‘şiddetle protesto’ ettiğini açıklamıştı.

ABD, Ankara’nın koalisyona dâhil olmadığını duyuruken, Irak Başbakanı Haydar El Abadi de ‘Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum.’ ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Irak hükümeti ne derse desin Türk askerinin varlığı devam edecek” sözleri Ankara-Bağdat hattını iyice germişti. Erdoğan ise Abadi’ye seslenip “Sen benim muhatabım değilsin, karatımda değilsin, kalitemde değilsin. Biz bildiğimizi okuyacağız. Kim bu, Irak’ın başbakanı… Önce haddini bil. Başika üssünü kurmamız için bizlere talepleri var. Bunların canlı kayıtları var. Bunlar televizyonlarda yayınlanacak. Şimdi diyor ki Başika’dan çekilin. Türkiye’nin ordusu sizden talimat almaz.” diye meydan okumuştu.

Erdoğan’ın sözleri üzerine Bağdat, Erdoğan’ı, ‘Ateşe benzin dökmekle’ suçlamıştı.

 

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir