Perşembe , 23 Mart 2023

Rus yolcu uçağı Mısır’da düştü

Rus Metrojet Havayolları’na ait yolcu uçağı Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düştü. Düşen uçakta 224 kişi bulunuyordu.

Rus uçağı düştü

Mısır hükümeti Metrojet olarak da bilinen Kogalymavia Havayolları’na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağının Sina Yarımadası’nda dağlık bir bölgeye düştüğünü açıkladı. St. Petersburg’a gitmek üzere Şarm El Şeyh’ten havalanan uçağın, kalkıştan 23 dakika sonra radar görüntülerinden kaybolduğu kaydediliyor.

Düşen uçakta 17’si çocuk olmak üzere 217 yolcu ve 7 kişilik mürettebat bulunuyordu. Rus turistlerin oluşturduğu yolcuların büyük çoğunluğunun kazada hayatını kaybettiği sanılıyor.

Kazayla ilgili olarak Mısır’da bir kriz masası oluşturulduğu ve soruşturma başlatıldığı açıklandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Mısır’daki Rus Büyükelçiliği’nin durumu aydınlatmaya çalıştığını ve teyit edilmiş bilgiler gelir gelmez bunu kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti. Kazanın teknik bir arızadan kaynaklanmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Mısır güvenlik makamları uçağın vurulduğuna dair bir veri olmadığını kaydetti. Sina Yarımadası’nda IŞİD’e bağlı militanlarla devlet güçleri arasında son iki yılda yaşanan çatışmalarda yüzlerce polis ve asker hayatını kaybetmişti.

©Deutsche Welle Türkçe

Reuters,AP,dpa / EC,BK

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir