Perşembe , 1 Aralık 2022

Roboski, Maraş ve Cezaevi katliamlarında yaşamını yitirenler anıldı

Hamburg Demokratik Güçbirliği Platformu tarafından, 25 Aralık Cuma günü, Hamburg Dammtor Üniversitesi Von Melle Park 8 adresinde ”19-26 Aralık 1978 Maraş,19 Aralık 2000 zindanlar ve 28 Aralık 2011 Roboski de Fasist T.C Devletinin katliamlarını kınıyoruz, yaşamını yitiren insanlarımızı anıyoruz!” adı altında bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Aralık Katliamları
Mustafa Akpolat / Güncel

Katliamlarda yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşundan sonra, DGP adına Kürtçe ve Türkçe yapılan konuşmalarla devam eden etkinlikte, her üç katliam ile ilgili olarak gösterilen sinevizondan sonra Panel gerçekleştirildi.
Moderatörlüğünü Sevahir Bayındır‘ın yaptığı Panele, Maraş katliam tanığı araştırmacı yazar Aziz Tunç, 19 Aralık Zindanlar katliamı tanığı Zeki Demir Civi, Roboski katliamı konusunda ise Gazeteci Fidan Yıldırım konuşmacı olarak katıldılar.
Yapılan konuşmalarda, Maraş, Roboski, 19 Aralık ne ilk ne de son katliam olduğu ve günümüzde Amed’te Sur, Silvan Dargeçit, Silopi, Sirnak ve Nusaybin’de devletin katliam politikalarının devam ettiği belirtildi. Konuşmacılar, katliamların yapılış amacı ve sonra nasıl bir sonuç ortaya çıktığı, toplumda nasıl bir etkiye neden olduğu ve tüm bunlara karşı yapılması gerekenler konusunda görüşlerini ifade ettiler.

”Katliamlar devlet eliyle yapılmıştır”
Panelde Aziz Tunç, Maraş’ta yaşanan katliamın belli bazı çevrelerin ya da faşistlerin tek başına yapacağı bir katliam olmadığını belirterek, ”Bugün Türkiye tarihinde Koçgiri Katliamı’ndan başlayarak günümüze kadar yaşanan katliamlar hep devlet eliyle yapılmıştır” dedi. Tunç, Maraş Katliamı’nda MİT üst dairesi yetkilileri ile Alparslan Türkeş’in dünürü MİT yöneticisi Şahap Pomriş ve yine MİT yönetiminden Nasif Albanazoğlu’nun belirleyici olduğunu söyledi. Araştırmacı yazar Aziz Tunç Anadolu coğrafyasında yaşanan asimilasyon, baskı ve katliamlara değinerek, Maraş katliamının yaşandığı süreçi, katliamla amaçlananları anlattığı konuşmasında, Maraş katliamının asimile olmayan Alevileri ve Kürtleri aynı zamanda tasfiye etme, göç ettirme amaçlı bir katliam olduğunu da belirtti. Tunç ayrıca, Maraş’ta olduğu gibi katliam yapanları değil, katliama uğrayanlar, direnenler yargılandığını ifade etti.
”Güçlü bir birlik ve direniş içinde olunması gerek”
19 Aralık 2000 yılı zindan katliamında 29 arkadaşını kaybeden katliam tanığı Zeki Demirci, değişik tarihlerde ve ülkelerde cezaevlerinde yaşanan direnişler, açlık grevleri ve katliamları anlatarak başladığı konuşmasında, Devlet, Cezaevi dışındaki mücadelenin, direnişin güçüne göre tutsaklara davrandığını, bundan dolayı tüm saldırılara ve katliamlara karşı güçlü bir birlik ve direniş içinde olunması gerektiğini ifade etti.
”Bu dört yıl içinde onlarca Roboski’yi yaşattılar bize”
Şırnak’taki gelişmelerden dolayı panele katılamayan Roboskili olan HDP Milletvekili Ferhat Encü ’nün mesajı okundu. Encü mesajında , “Unutursak kalbimiz kurusun dediğimiz tablo, katır sırtındaki ölülerimizin yaşadığı tabloydu. Yan yana dizilmiş 34 beden, 34 battaniye ye sarılarak katır sırtında taşınan, kardeş, eş, baba oğul, amca, dayı. Katır sırtında taşınan bir halkın bin yıllık trajedisi. 4 yıl oldu unutursak kalbimiz kurusun dedik amma onların da unutulmak gibi bir kaygıları yoktu zaten. Bu dört yıl içinde onlarca Roboski’yi yaşattılar bize. Unutturmadılar bize. Unutmadık, unutmayacağız” dedi.

”Türkiye halkları Öz yönetim direnişlerini desteklemeli”
Panelin son konuşmacısı Fidan Yıldırım da şunları belirtti: “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sayısı çok olan, katliamları bütünsellik içinden anlatmaya çalışacağım. Ben Maraşlı Alevi bir Kürdüm. Maraş’ta okudum. Katliam sürecini yaşadım. Maraş’ın kurtuluşu kutlamalarında, bir Alevi Kürt çocuk olarak hep korku ve kaygı içinde büyüdüm. Çünkü her 12 Şubat öncesin de alevi kitlesi arasında bu sefer 12 Şubat’ta Aleviler kesilip biçilecek söylentisi yayılırdı. Bunun benzeri bir söylentide belki Sünni kesim arasında söyleniyordu.
Böylece Maraş’taki mezhep ve etnik çelişkileri hep canlı tutularak katliamın temelleri hazırlanıyordu. Daha önce Türkiyenin ve Kürdistan’ın değişik alanlarında katliam denemeleri yapıldı, bunların bir kısmı nispeten az sayıda ölümle sonuçlandı, kimisi boşa çıktı ama Eğemenlerin planı Maraş’ta başarıya ulaştı. Çünkü Maraş’ta böylesi bir katliamın zemini on yıllarca Kültürel, mezhepsel ve kimlik farklılıklarını süreki canlı tutulmasını ve günü geldiğinde de bu zemin Devletin çıkarları temelinde kullanılması sağlandı. Eğemenlerin, 12 Eylül Askeri Faşist darbesinin geliş koşullarını gerekçelendirme ihtiyaçları vardı. Bu süreçte, 1977 yılı 1 Mayıs katiamıda önemli bir dönemeçti, Maraş katliamıda bu süreçin olgunlaştırlması adına bir zirve işlevi görmüştür. Sadece Türkiye eğemenlerinin değil, ABD’li emperyalistlerininde onay verdiği, planlanmasında bizzat yer aldığı komple bir katliamdir. Sorunu sadece Alevi Sünni çelişkisinin bir ürünü olarak görmek eksiktir.”

Aralık Katliamları_1
Yıldırım, 19 Aralık Cezaevleri direnişleri ve katliamlar sürecinde Çanakale cezaevinde bulunduğunu belirterek, Cezaevleri ile ilgili uygulamaların devletin devrimciler ile ilgili planlarını hayata geçiremediklerinden dolayı baş vurduğu bir katliam olduğunu belirtti.
Fidan Yıldırım ”’Bütün katliamların dayandığı bir ideolojik zemin var, eğemenlerin yüzyıllardır halklarımız üzerinden uygulamaya koymaya çalıştığı politikalardan kaynaklandığı bir yönü var. Nerede eğemen katliamcı anlayaşa karşı bir duruş varsa orada Zülüm vardır.” dedi. Yıldırım konuşmasının sonunda, devam eden öz savunma direnişlerinin, öz yönetim direnişlerinin bu katliamları durdurmada çok önemli, bir rolu olduğunu bilirterek, bu direnişi tüm Türkiye halklarının desteklemesi gerektiği vurgusunda bulundu.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.