Cumartesi , 28 Ocak 2023

Rio Olimpiyatları’nda ülkesindeki ayrımcılığı ve katliamları protesto etti

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda Etiyopyalı atlet Feyisa Lilesa, finiş çizgisinde yaptığı işaretle ülkesindeki ayrımcılığı ve azınlık ulusların katledilmesini protesto etti

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları erkekler maratonda gümüş madalya kazanan Etiyopyalı atlet Feyisa Lilesa, finiş çizgisinde yaptığı hareketle ülkesinde yaşanan ölümler hakkında sorumlu tuttuğu hükümeti protesto etti. Protesto sonrası açıklama yapan atlet, “Ülkem Etiyopya’da son zamanlarda devlet şiddetine maruz kalan Oromo kabilesine dikkat çekmek için bu protestoyu gerçekleştirdim” dedi.

Etiyopya’da yaklaşık 25 milyon nüfusu bulunan Oromo kabilesinin bir üyesi olan Lilesa, başka bir ülkede yaşamak istediğini belirterek şunları söyledi:

“Son dokuz ayda binden fazla insan öldürüldü. Diğerleri de vatana ihanetle suçlanıyor. Şu anda Oromo halkı için Etiyopya’da çok tehlikeli bir durum var. Eğer Etiyopya’ya dönersem, hükümet beni öldürecek. Öldürmezlerse, belki hapishaneye koyacaklar. Başka bir ülkeye taşınarak orada yaşamak istiyorum. Etiyopya hükümeti benim halkımı öldürüyor. Her yerde bunun karşısında duracağım, Oromo benim kabilem”

Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.