Cumartesi , 28 Ocak 2023

Rio Olimpiyat oyunları protestolarla başladı

Rio Olimpiyat Oyunları, ev sahibi Brezilya’nın kültür ve tarihi ile doğa temalı gösterilerin yer aldığı görkemli açılış töreni ile başladı. Gösterilerin ardından yapılan geçit töreninde Rus bayrağını voleybolcu Tetyukhin, Türk bayrağını ise güreşçi Kayaalp taşıdı. Geçit törenine damga vuranlar ise ‘Sığınmacı Olimpik Takımı’ oldu.

olimpiyat 2016

RIO OLİMPİYATLARI PROTESTOLARLA BAŞLADI

Bu arada Rio Olimpiyat Oyunları, protestolarla başladı. 2014 Dünya Kupası’nda olduğu gibi Brezilyalılar Olimpiyat Oyunları için devlet bütçesinden para aktarılmasını protesto etti.

Maracana Stadı’nın dışında toplanan protestoculara polis biber gazıyla müdahale etti.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Maracana Stadı’nda gerçekleştirilen törenle, 31. Yaz Olimpiyat Oyunları’nın resmi başlangıcı yapıldı.Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Hollanda Kralı Willem-Alexander, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, İsviçre Konfederasyon Başkanı Johann Schneider-Ammann’ın da aralarında bulunduğu birçok devlet adamı, açılış törenini takip etti. Törende Türkiye adına üst düzey temsil olarak Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yer aldı.

GISELE BUNDCHEN SPORCULARDAN ROL ÇALDIOlimpiyat ateşi Yunanistan'da yakıldı

Kreatif direktörlüğünü, City of God (Tanrı Kent) filminin yönetmeni Fernando Meirelles’in yanı sıra Andrucha Washington ve Daniela Thomas’ın üstlendiği törende, Chico Buarque, Elza Soares, Gilberto Gil, Caetano Veloso, Anitta, Wilson das Neves, Gang do Electro, Karol Conka, MC Soffia, Marcelo D2, Zeca Pagodinho,

Cristian do Passinho, Lelezinha ve Ludmilla sahneye çıktı.
Koreografisini Deborah Colker’ın gerçekleştirdiği açılış töreninde, Brezilyalı modeller Gisele Bündchen ve Lea T de yer aldı.

BREZİLYA, TARİHİNİ ANLATTI

Tören başlangıcı için geri sayım içeren gösterinin ardından müzisyen Paulinho da Viola, orkestra eşliğinde Brezilya ulusal marşını seslendirdi. Marş sırasında Brezilya bayrağı göndere çekilirken, 60 Brezilyalı sporcu da ülke bayraklarıyla gösteri alanına giriş yaptı.

Farklı müzik ve dans türleri eşliğinde sahnelenen gösterilerde, Brezilya’daki yaşam tarzının yıllar içindeki gelişimi konu alındı. Yağmur ormanlarındaki yerlilerden başlayarak, keşfinin ardından Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan göç alan Brezilya’nın modernleşme hareketleri gösterildi.

KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKİLDİ

Son yıllardaki hızlı modernleşme yüzünden meydana gelen küresel ısınma sorunlarına da dikkati çekilen törende, modern dünya şartlarının doğaya verdiği zararlar, çeşitli gösteriler ve video gösterimleriyle sunuldu.

TÜRK BAYRAĞINI RIZA KAYAALP TAŞIDI

Maracana Stadı’ndaki açılışta, gösterilerin ardından 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılan ülkelerin geçit töreni düzenlendi. 206 ülke ve sığınmacılar için oluşturulan takımın sporcuları, olimpiyatların kurucu ülkesi Yunanistan’ın ardından alfabetik sıraya göre geçit törenine katıldı.

Stada 193. sırada giren Türk kafilesinin önünde Türk bayrağını, milli güreşçi Rıza Kayaalp getirdi. Milli sporcular, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak tüm stadı selamladı.

RUS BAYRAĞI TETYUKHİN’E EMANET EDİLDİ

Geçit töreninde Rusya bayrağını milli voleybolcu Sergey Tetyukhin taşırken, kariyerinde 5. kez boy göstereceği Olimpiyat Oyunları’nın en çok madalya kazanan sporcusu ABD’li yüzücü Michael Phelps, ülkesinin bayrağını taşıdı.

Törende Rus bayrağını voleybolcu Sergey Tetyukhin taşıdı.
© REUTERS/ MİKE BLAKE
Törende Rus bayrağını voleybolcu Sergey Tetyukhin taşıdı.

Judocu Teddy Riner Fransa’nın, tenisçiler Rafael Nadal, İspanya ve Andy Murray de İngiltere’nin bayrağını taşıyan yıldız isimler oldu.

RIO’DAN SIĞINMACI OLİMPİK TAKIMI GEÇTİ

Rio 2016’da ilk defa oluşturulan ‘Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı’ da son sırada geçit törenine çıkan ev sahibi Brezilya’nın önünde olimpiyat bayrağıyla geçişini tamamladı. Tribünlerden büyük destek alan takımın bayrağını, kadın atlet Rose Nathike Lokonyen getirdi. Olimpiyatlarda ilk kez boy gösterecek Kosova ve Güney Sudanlı sporcular da geçit törenindeki yerlerini aldı.

Geçit töreninde en büyük alkışı, ev sahibi Brezilya’nın sporcuları topladı.

GEÇİCİ DEVLET BAŞKANI TEMER RIO OLİMPİYAT OYUNLARINI RESMEN BAŞLATTI

Maracana Stadı’nda düzenlenen açılış töreninde, gösteriler ve sporcuların geçit töreninin ardından Rio Olimpiyat Oyunları Düzenleme Komitesi Başkanı Carlos Nuzman ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach birer konuşma yaptı.

IOC Başkanı Bach, Brezilyalıların olimpiyatlara layıkıyla ev sahipliği yapan Rio de Janeiro şehriyle gurur duyması gerektiğini söyledi. Nuzman ise ”Rio’ya hoş geldiniz, 2016 Olimpiyat Oyunları’na hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı ve Brezilya’nın tüm ülkelerden insanları kucaklayarak bir araya getirdiğini vurguladı.

Eski orta, uzun mesafe koşucusu ve Kenya Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Kipchoge Keino’ya, IOC Başkanı tarafından Olimpiyat Onur Ödülü verildi. Keino, bu ödülü alan ilk sporcu unvanına erişti.

Daha sonra Brezilya Geçici Devlet Başkanı Michel Temer, olimpiyat oyunlarının resmen başladığını duyurdu. Politik nedenlerden dolayı seyircilerin tepkisine maruz kalan Temer’in konuşmasının ardından havai fişek gösterisi yapıldı.

OLİMPİYAT BAYRAĞI BREZİLYALI KADINLARIN ELLERİNDE

Olimpiyat bayrağını ülkenin yıldız kadın futbolcusu Marta Vieira, Brezilya’da Yargıtay Mahkemesine seçilen ilk kadın Ellen Gracie, plaj voleybolcuları Sandra Pires Tavares ve Emanuel Rego, basketbolcu Oscar Schmidt, atlet Joaquim Cruz, kardiyoloji uzmanı Rosa Celia Pimentel ile yelkenci Torben Grael taşıdı.
Bayrak daha sonra Maracana Stadı’nda göndere çekildi.

Olimpiyat andı, ‘More Project’ isimli çocuklara yardım vakfının seçtiği 40 çocuktan oluşan koro tarafından okundu.

RIO’DA OLİMPİYAT TARİHİNDE BİR İLK

Olimpiyat meşalesinin sporcular tarafından yakılması geleneği, Rio 2016’da bozuldu.

Brezilya’nın teniste eski dünya 1 numaralarından Gustavo Kuerten, stada getirdiği meşaleyi eski kadın basketbolcu Hortencia Marcari’ye verdi. Son olarak meşaleyi, Marcari’den teslim alan eski atlet Vanderlei Cordeiro De Lima yaktı. Meşaleyi yakması beklenen Brezilya’nın efsane futbolcusu Pele ise fiziksel sorunları yüzünden törende yer alamadı. De Lima’nın yaktığı meşale, stat çatısı altına konan ve enerji kaynağı güneşi temsil eden spiral şeklindeki düzeneğe yerleştirildi.

Meşalenin yakılmasının ardından tören, havai fişek gösterisiyle sona erdi.

4 SAAT SÜREN AÇILIŞ TÖRENİNİ 3 MİLYAR KİŞİ İZLEDİ

Rio Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni 4 saat sürdü. TSİ 02.00’de başlayan tören, saat 06.00’da sona erdi.

Açılış törenine yoğun ilgi gösteren seyirciler, sahne şovları için bir bölümü boş bırakılan yaklaşık 78 bin kapasiteli Maracana Stadı’nı doldurdu.

Dünya genelinde yaklaşık 3 milyar kişinin izlediği açılış töreni, sosyal medyada da gecenin en çok konuşulan konusu oldu.

Twitter’da açılış seremonisi anlamına gelen İngilizce “#OpeningCeremony” ve Portekizce “#CerimoniaDeAbertura”, kullanıcılar tarafından en çok paylaşılan etiketlerin başında geldi.

GÜVENLİK ÜST DÜZEYDEYDİ

Açılış töreni öncesi ve sırasında Maracana Stadı’nın çevresi başta olmak üzere Rio de Janeiro kentinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Polisler tarafından stada giden birçok yol kapatılırken, seyirciler ve basın mensupları belirlenen yollarda birçok güvenlik çemberinden geçirilip, x-ray cihazları ile arandıktan sonra stada girebildi.

Yaklaşık 85 bin polis ve askerin görev aldığı olimpiyatlarda, açılış töreni için şehrin dört bir yanında askeri araçlar konuşlandırıldı.

AÇILIŞ TÖRENİ SÜRERKEN COPACABANA’DA BOMBA PANİĞİ

2016 Rio Olimpiyatları’nın açılış seremonisi sırasında kentte yapılan bomba taraması, tedirginliğe neden oldu. Maracana Stadı’nda düzenlenen açılış seremonisi sırasında Rio emniyet birimleri, olimpiyatta plaj voleybolu müsabakalarının yapılacağı alanın da yer aldığı Copacabana Plajı’ndaki geniş bir bölümü, emniyet şeridine aldı.

Alanda yapılan taramanın ardından bulunan şüpheli iki paket, bomba tarama cihazlarınca incelenerek kontrol altına alındı. (sputnik)

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.