Perşembe , 1 Aralık 2022

‘Reis’e sahip çıkılmadı, film gişede çakıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukluk yıllarını ve İstanbul belediye başkanlığına adaylık dönemini anlatan ‘Reis’ filmi gösterildiği ilk hafta sonunda gişede umduğunu bulamadı.

Türkiye genelinde 331 salonda gösterime giren ‘Reis’i 3-5 Mart tarihleri arasında sadece 67 bin 580 kişi izledi. ‘Reis’le aynı haftada vizyona giren Ferzan Özpetek’in ‘İstanbul Kırmızısı’ adlı ilmi 305 salonda 160 bin 630 seyirciyle buluşurken haftanın en iyi açılışı X-Men serisinin yeni filmi Logan’dan geldi.

291 salonda gösterilen Logan, 219 bin 46 kişiye ulaşarak ‘Reis’i üçe katlarken X-Men serisinin en iyi açılış yapan filmi olarak rekor kırdı.

Ahmet Hakan: Ak Parti sahip çıkmadı

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan da  yazısında Ak Parti teşkilatının Reis’in arkasında durmadığını yazdı.  (Diken)

ERAY ÖZER

‘Reis’i salonda izledik, üçü gazeteci toplam beş kişiydik. Gösterimi ertelendi, yönetmeni galaya katılmadı, set çalışanlarının parası ödenmedi derken Erdoğan’ın hayatını anlattığı söylenen ‘Reis’ filmi dün nihayet sinemalara geldi. Diken için filmi sinemada izledik fakat hem izleyici sayısından, hem de filmden yana umduğumuzu bulamadık.

İstikametim Beyoğlu. Hayır, tembellikten değil, Beyoğlu’da filmi izleyenler arasında hem Ak Parti destekçilerini, hem de muhalif sinema izleyicisini bulabilirim diye düşünüyorum.

Saat iki seansını gözüme kestiriyorum. Gişeye doğru yürürken tesettürlü orta yaşlı bir hanımefendinin biletini almış, salona doğru geçtiğini görüyorum. Aynı esnada gişede iki genç kadın var, biri tesettürlü. Onların arkasında sıramı beklerken aklımdan “Demek ki, filme kadınların ilgisi daha fazla” diye geçiriyorum.

Sıra bana geliyor, Reis filmine bir bilet istiyorum, biletimi alırken –haberci kimliğimle oradayım ya- gişedeki hanımefendiye soruyorum: “Nasıl, filme ilgi yoğun mu?” Aldığım cevapla ne yalan söyleyeyim, şoke oluyorum: “Valla ilk bilet alan sizsiniz.”

“Nasıl yani? Peki sabah seansı? Orada da mı hiç bilet satılmadı? Eee, o zaman benim bileti iptal edebilir miyiz? Ben haber yapmak için gelmiştim, insanlarla konuşmak istiyordum.”

Arkamı dönüp uzaklaşırken merakıma engel olamayıp dönüyorum: “Biraz önce bilet alan arkadaşlar hangi filme gidiyorlar peki?”

Gülerek ‘İstanbul Kırmızısı’ diyor gişedeki kadın ve ben önyargılarımdan utanarak sinemadan çıkıyorum. Nietzsche ne demişti: “Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır!”  (Diken)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.