Salı , 29 Kasım 2022

Ramzan Avcı Anıldı

Güncel / Hamburg

 Hamburg‘da, 21 Aralık 1985 fte Neonaziler tarafından öldürülen Ramazan Avcı, katledildiği Landwehr Tren İstasyonu önünde düzenlenen bir mitingle anıldı.

Ramazan Avcı’nın eşi ve katılımcılar, Avcı’nın öldürüldüğü meydana ”Ramazan Avcı Meydanı” adı verilmesini istediler. Avukat Ünal Zeran’ın girişimiyle kurulan ”Ramazan Avcı’yı Anma İnisiyatifi” ‘nin organize ettiği mitinge Avcı’nın eşi Gülistan Ayaz-Avcı, oğlu Ramazan Avcı, ağabeyi Hüseyin Avcı ve küçük kardeşi Süleyman Avcı ile Türkiye’den gelen yeğeni Serpil Sezen de katıldı. Mitingde Avcı ailesinin yanı sıra Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk, Hamburg ve çevresi Türk Toplumu (TGH) Onursal Başkanı Nihat Ercan, Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği (HADD) Onursal Başkanı Gökten Küçük, Hamburg-Mitte İlçesi Belediye Meclisi Üyesi Bayram İnan, eski Federal Meclis Üyesi Freimund Duwe, Hamburg Alevi Toplumu Başkanı Cengiz Orhan, Hamburg Alevi Toplumu- HAAKBİR Başkanı Erkan Erçin, inisiyatif üyeleri ve Yahudi toplumu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Almanca ve Türkçe okunan ortak açıklamada, ırkçı saldırılar kınandı ve ”Seni unutmamak, ırkçılığa, faşizme ve zorbalığa baş kaldırmaktır” denildi. Ramazan Avcı fnın eşi Gülistan Ayaz-Avcı, ”Ramazan’ın yaşamasına, oğlunu görmesine izin vermediler. Hiç olmazsa bu meydan adı verilerek ismini yaşatmamıza izin verilsin”  dedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.