Qumikli -Yeni Kayalı köylüleri Hamburg’da buluştu.

Elazığ Karakoçan’a bağlı Qumikli -Yeni Kayalı köylüleri Hamburg’da buluştu
.
8 Nisan Cumatesi günü Nobistor 33 adresinde bulunan HAKM salonuda bir araya gelen Qumikli köylüleri ileriki süreçte dernekleşme adımları atılacağını belirtiler. Dernekleşme girişiminin sözcüsü Hüseyin Durmuş, Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan Qumiklilerin kendi aralarında sosyal dayanışma temelinde bir araya gelme fikrinin uzun süredir konuşuluyor olmasına rağmen adım atılamadığını belirtti.
Hüseyin Durmuş, Karakoçan Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Haydar Oral‘ın desteği ve teşviki ile bu ilk toplantımızı gerçekleştirdik. İleri ki süreçte kontakta olduğumuz ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan köylülerimizle düzenli bir çalışa yapmak için iletişm içindeyiz. Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan köylülerimizin düzenli aralıklarla buluşturarak, kültürel ve sosyal dayanışam temelinde etkinlikler düzenlemek hedeflerimiz arasında bulunuyor” dedi.
Ali Haydar Oral ve Hüseyin Durmuş
98 köyü bulunan Karakoçan’ın en küçük yerleşim alanlarından olan Qumikli köyünde 2016 yılında 180 kiş yaşıyor olmasına rağmen, köy dışında, Türkiye’nin ve Avrupa’nın değişik şehir ve yerleşim alanlarına dağılan yüzlerce hane bulunmakta.
Dernek girişim sözcüsü Hüseyin Durmuş, ”Qumikli küçük bir köy olmasına rağmen yöre köylerine oranla eğitim düzeyi yüksek, Mehmet Hayri Durmuş ve Zeki Yıldız‘ında doğup büyüdüğü, değişik meslek ve alanlarda akademikerin olduğu bir köy olarakta bilinen köyümüz, Dersim, Bingöl Köylerine sınır bir yerleşm alanıdır.” dedi. Durmuş, çalışmalara ilgi duyan ve iletişime geçmek isteyen Qumiklilerin Qumik – yeni kaya Facebook sayfasından kendilerine ulaşabileceklerini belirtti.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.