Perşembe , 23 Mart 2023

Putin: Suriye’de Esad ve Kürt milisler hariç teröristlerle gerçekten mücadele eden yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Esad güçleri ve Kürt milisler hariç teröristlerle, IŞİD’le mücadele eden yok” dedi.

Putin’den önce BM’ye hitap eden ABD Başkanı Barack Obama da, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için ‘kendi halkının üzerine varil bombası atan bir tiran’ ifadesini kullandı.

.Putin

 

‘BM değişime ayak uydurmalı’

Dünya değişiyor ve BM de bu değişime ayak uydurmalı. Rusya, BM’nin bu konuda ortakları ile işbirliğine hazır ama BM’nin meşruiyetini azaltmaya yönelik her adım çok tehlikelidir, kaosa yol açar.

Putin’in BM’ye hitabı sırasında Ukrayna heyeti salonu terk etti.

Konuşmasının başlangıcında BM ve ”BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) dair değerlendirmelerde bulunan Putin, şunları söyledi: ”BM Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı her zaman vardı. Bunun nedeni her zaman her konuda görüş birliği olmayacağının önceden bilinmesiydi.”

“‘Demokratik’ devrimler devam ediyor”

Hiçbir ülke diğerine gelişme modeli dayatamaz. Her ülke farklıdır ve buna saygı duymalıyız. ‘Demokratik’ devrimler devam ediyor. Hiç kimse hatalarından ders almıyor.

Suriye krizinin sorumlusunun Suriyeli muhalifleri destekleyenler olduğunu belirten Putin, ”Onları (Suriyeli muhalifler) donatıp eğitiyorlar, sonra da onlar IŞİD’in saflarına geçiyor” dedi.

Suriye’de Esad hükümeti ve Kürt milisler dışında hiç kimse IŞİD’le gerçek anlamda mücadele etmiyor

Rusya, her zaman net bir şekilde terörizmin karşısında durdu. Şu anda Irak ve Suriye gibi terörle mücadele eden ülkelere yardım ediyoruz. Suriye ordusu ile işbirliği yapmayı reddetmek hatadır. Suriye’de Esad hükümeti ve Kürt milisler dışında hiç kimse IŞİD’le gerçek anlamda mücadele etmiyor.

Suriye krizinin çözülebilmesi için ‘hırslar tarafından değil ortak amaçlar tarafından’ yönlendirilmesi gerektiğini ifade eden Putin, “IŞİD, durduk yere ortaya çıkmadı. Onu istenmeyen rejimlere karşı bir silah olarak kullandılar. IŞİD sadece bir tehdit yaratmıyor, İslam’ın özünü de kirletiyor. Geçmişte Hitler karşısında oluşturulan koalisyona benzer terör karşıtı geniş bir koalisyon kurmalıyız” çağrısında bulundu.

‘Demokratik devrim ihracatı devam ediyor’

Hepimiz geçmişte edindiğimiz deneyimleri hatırlamalıyız. Örneğin biz Sovyetler Birliği tarihindeki örnekleri hatırlıyoruz. Sosyalizm ihracı, kendi ideolojik düşüncelerimizden hareketle diğer ülkelerde değişiklik yaratma girişimleri, trajik sonuçlara yol açtı; ilerleme değil kötüleşme yarattı. Ama görünen o ki kimse başkalarının hatasından ders almıyor, sadece tekrarlıyor ve ‘demokratik devrim’ ihracı devam ediyor.

Putin konuşmasının sonunda da, ”Birlikte ve ortak hareket ederek dünyayı daha istikrarlı, daha güvenli bir yer hâline getireceğimizden eminim” ifadelerini kullandı.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir