Pazartesi , 3 Ekim 2022

Putin: Şam kırsalında provokasyon hazırlığına dair duyum aldık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin başkenti Şam kırsalında provokasyon hazırlığına dair duyum aldıklarını açıkladı.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşmesinin ardından Moskova’da basın toplantısı düzenleyen Putin, Suriye ordusunun İdlib’in Han Şeyhun kasabasında kimyasal saldırı düzenlediği iddialarını ‘provokasyon’ olarak niteledi.

‘BATI, ABD İLE İLİŞKİLERİ DÜZELTMEK İÇİN RUSYA VE SURİYE’Yİ ORTAK DÜŞMAN SEÇTİ’

Putin, İdlib’de yaşananların ardından Rusya’ya yöneltilen suçlamalara ilişkin olaraksa şunları söyledi: “(ABD Başkanı Donald) Trump’ı eleştiren Batı, şimdi Washington’la ilişkilerini düzeltmek için Rusya ve Suriye’yi ortak düşman seçti. Buna karşı sabırlı davranmaya hazırız fakat yakında daha pozitif bir tavır takınacaklarını umuyoruz.”

‘BAZI MADDELER ATIP SUÇUNU SURİYE HÜKÜMETİNE YIKMAYI PLANLIYORLAR’

Putin, ABD’nin Suriye’ye yeni füze saldırıları düzenlemesini bekleyip beklemediği sorusu karşısında şu ifadeleri kullandı: “Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, benzer provokasyonlar —bunu başka şekilde tanımlamam mümkün değil- Şam kırsalı da dahil olmak üzere Suriye’nin başka bölgelerinde de hazırlanıyor. Bazı maddeler atıp suçu Suriye hükümetine yıkmayı planlıyorlar.”

‘OLANLAR BANA IRAK İŞGALİNİ HATIRLATIYOR’

Putin şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Mattarella’ya bu olanların bana, 2003’ü hatırlattığını söyledim. O yıl, ABD temsilcileri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bir oturumunda Irak’ta bulunduğunu söyledikleri kimyasal silahları göstermişti. Bunun sonrasında Irak’ta askeri bir operasyon başlatılmıştı. Bu operasyonda Irak’ın harap olması, terörist tehdidin artması ve IŞİD’in belirmesiyle sonuçlanmıştı.”

PUTİN’DEN ABD’YE: ‘SIKILDIM KIZLAR’ DEMEK İSTİYORUM

Putin, Irak’ta yaşanan sürecin bir benzerinin Suriye’de sahnelendiğini ifade etti: “Şimdi de aynı şeyler oluyor. Bunlar bana yazarlarımız İlf ve Petrov’un bir romanlarındaki sözlerini hatırlatıyor: ‘Sıkıldım kızlar’ demek istiyorum. Bunların hepsini gördük.”

Kaynak: Sputnik

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.