Salı , 9 Ağustos 2022

Putin, “IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor, bu ülkeler arasında G20 üyeleri de var” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın IŞİD’i desteklediğini söyledi.

g201

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-20 Liderler Toplantısı’nın kapanışında adeta IŞİD’i destekleyen ülkeler konusunda  “bomba” diye nitelendirilecek bir konuşma yaptı. Sputnik’in haberine göre, Putin, “IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor, bu ülkeler arasında G20 üyeleri de var” dedi. Putin’in Türkiye ve Suudi Arabistan’ı kastettiği belirtildi.

TÜRKİYE VE SUUDİ ARABİSTAN

Putin, G-20 ülkeleri liderlerine, IŞİD’in finansman kanallarına ilişkin bilgiler verdiğini de açıkladı. Putin, “Meslektaşlarıma, teröristlerin yasadışı petrol ticaretinin boyutlarını ortaya koyan, uzaydan ve uçakla çekilen fotoğrafları gösterdim. Petrol yüklü konvoyların uzunluğu onlarca kilometreyi buluyor” ifadelerini kullandı. Putin’in konuşmasının hedefinde iki G-20 üyesi ülke bulunuyor; bunlardan biri Suudi Arabistan, diğeri de Türkiye.

‘HAKLI OLDUĞUMUZU KANITLANDI’

Terörle mücadele için uluslararası bir koalisyon kurulmasının halen mümkün olduğuna inandığını ifade eden Putin, “Bence bu halen mümkün olduğu gibi zorunlu da. Eylül ayında yapılan BM Genel Kurulu Toplantısı’nda teröre karşı tek bir koalisyon kurulması çağrısı yapmıştım. Toplantının ardından yaşanan trajik olaylar, bizim haklılığımızı kanıtladı” dedi.

‘ABD REDDETSE DE İŞBİRLİĞİ KAPIMIZ AÇIK’

Daha önce birçok kez IŞİD’e karşı işbirliği çağrısında bulunduklarını hatırlatan Rus lider, ABD’nin ise buna olumsuz yanıt verdiğini belirtti. Öte yandan Rusya’nın işbirliğine kapılarını kapatmadığını kaydeden Putin şunları söyledi:“Hayat çok hızlı gelişiyor, bize dersler veriyor. Bence, terörle sadece birlikte mücadele edebileceğimizi artık herkes fark ediyor. Biz işbirliği kapımızı hiçbir zaman kapatmadık.” (ABC)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.