Cumartesi , 25 Mart 2023

Posta’da Grev devam ediyor

Almanya genelinde  8 Haziran’da başlayan ve  yaklaşık 23 bin posta çalışanının katıldığı  Grev devam ediyor.  Almanya’da son aylarda Demir Yollarında, Kreşlerde ve değişik iş kollarında gerçekleşen Grevlere Posta çalışanlarıda dahil oldu. Hizmet Sektöründe örgütlü olan Ver-di sendikası, İşverenlerle yaşanan anlaşmazlıktan dolayı 8 Haziran’da Almanya genelinde Greve başlamış ve halen devam eden Grevin ne zaman biteceği ile ilgili bir gelişme yaşanmadı.

posta

Mustafa Akpolat
Sendikaların taleplerine olumlu veya olumsuz bir cevap vermeyen işverenin katı tutumu devam ediyor. Gerv gözcüsü işçilerle yaptığımz sohbette, Sendikanın talepleri doğrultusunda mücadele etme konusunda kararlı olduklarını ifade ettiler.

Grevin Nedeni
Anlaşmazlığının temelinde Deutsche Post’un paket dağıtımı için kuracağı 49 bölgesel taşeron firma aracılığı ile 6 bin işçinin alacağı ücretlerin lojistik sektöründekilere kıyasla daha düşük ücret vermeyi hedeflemesi bulunuyor. Yaklaşık 12 gündür süresiz grev kararı alan Ver.di sendikalsı başkanı Başkanı Frank Bsirske’nin açıklamasından sonra, DPV sendikası Başkanı Volker Geyer da Deutsche Post’taki üyeleri adına süresiz grevi oylayacaklarını belirtmişti.

Sendikaların talepleri

Ver.di bölgesel şirketlerin çalışanlarına da toplu sözleşmeye göre maaş ödenmesini talep ediyor. Bunun karşılığında ise sendika bu yıl için gelirlerin sürekli arttırılmasından vazgeçerek bir defalığına 500 euro verilmesini ve gelecek yıl için de yüzde 2,7 oranında ücret artışı istiyor. DPV ise Deutsche Post’un 86 bin çalışanına yüzde 5,5 zam yapılmasını ve çalışma saatlerinin 38,5 saatten 38 saate indirilmesini istiyor. DPV’nin talepleri arasında ise paket ve mektup türü gönderilerin dağıtımı için gereken sürenin adil şekilde belirlenmesi yer alıyor

posta1

İşçiler, ”Kararlıyız” 

Hamburg Diebsteich’ta bulunan Posta dağıtım merkezi önünde çadır kuran ve nöbetleşerek eylemlerini sürdüren Grev gözcüsü işçilerden Özcan Kılınç, Sheila Clifford, Erdmute Blaumann, taleplerinin gerçekleşmesi için Grev’e devam etmede kararlı olduklarını belirtiler. İşverenin taşeron firmada çalıştırdığı işçi arkadaşlarının haklarını alması için dayanışmalarının devam edeceğini belirten işçiler, ”İşveren kurduğu DHL Delivery GmbH aracılığı ile 6 bin arkadaşımıza bu firmayla yeni bir sözleşme imzalaması dayatıldı. Bu sözleşme ile % 20 daha az ücret alacak olan çalışanların Noel, izin parası gibi haklarıda olmayacak. Bu uygulamayı ileriki süreçte yaygınlaştırarak tüm işyerlerine yayarak daha fazla kar elde etmek istiyor. Gecen yıl 2,7 milyar Euro kar yapan işveren, gelecek yıllar için hisse senedi sahiplerine verdiği söze göre daha fazla karı hedeflemektedir.” dediler.

İşveren, Taşeron Firmada örgütsüz ve hiç bir sosyal hakka sahip olamayan işçilerin ücret ve hakları konusundan keyfi uygulamaların son bulmasını talep eden işçiler, şehrin değişik bölgelerine dağıtlan ve Kamuoyunun gözlerinden uzak 49 farklı yerleşim biriminde DHL Delivery GmbH diye taşeron bir paket dağıtım firması aracılığı ile keyfi uygulamaları gerçekleştirmek istendiğini ifade ettiler. İleriki süreçte bu tür Taşeron firmaları çoğaltarak, işçilerin güçünü bölerek, keyfiyete ve kar hırsına dayalı bir uygulamayı tüm posta çalışanlarına uygulamak istiyor. Bunu kabullenmemiz mümkün değil, sendikamızla birlikte mücadele etmeye kararlıyız.” dediler

Grev Kırıcısı olmayacağız
Grevi kırabilmek için üniversite öğrencilerini çalıştırmaya başlayan işverenin bu tutumunu, Üniversite öğrencileri grevdeki işçilerle dayanışmada bulunduklarını açıklayan eylemler yaparak grev kırıcısı olmayacaklarını belirttiler.
Ayrıca 19 Haziran’da Hamburg’da düzenlenen bir yürüşe yaklaşık 1000 işçi katılarak Grev’e destek verdiler

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir