Perşembe , 9 Şubat 2023

Polonya: Halk sansüre karşı meclisi kuşattı

olonya’da halk mecliste medya yasağını öngeren yasal düzenlemeye karşı meclisi işgal etti. Başbakan Szydolo dahil 200’den fazla iktidar milletvekilinin meclisten çıkmasına izin vermedi

Polonya’da parlamento muhabirlerinin meclisten görüntü almasının yasaklanmasını öngören tasarıyı protesto eden halk meclise giriş çıkışları kapattı. 200’den fazla iktidar partisi vekili mecliste kapalı kaldı.

Polonya’da muhalefet partisi milletvekilleri de meclis kürsüsünü işgal ederek, medyanın parlamentoya erişimini engelleyen yasa tasarısını protesto etti.

Yasa tasarısı parlamento oturumlarını sadece belirlenmiş televizyonların kaydetmesini ve parlamentoda bulunan muhabirlerin sayısını kısıtlamayı hedefliyor. İktidar partisi yasanın milletvekillerinin çalışma kalitesini artıracağı görüşünü savunuyor.

Polonya’da yüzlerce kişi mecliste medya yasağını öngören yeni yasal düzenlemeye karşı meclis binasını işgal ederek tepki gösterdi.

İktidardaki Hak ve Adalet Partisi (PiS) üyesi 200’den fazla milletvekilinin meclis binasından çıkışına izin vermeyen halk bina önünde eylem düzenledi. Meclisten çıkışı engellenen vekiller arasında PiS Genel Başkanı Jaroslow Kaçinski’nin yanı sıra ülkenin yeni Başbakanı Beate Szydolo’nun da bulunduğunu bildirdi.

Halk, 2017 bütçesinin “yasa dışı” olarak kabul edilmesine de tepki gösterdi. Bütçe oylaması cuma akşamı, meclis genel kurulu 30 muhalif milletvekili tarafından işgal edildiği için meclisin diğer salonunda yapılmıştı. Muhalefet, meclisteki kaos sebebiyle bazı milletvekillerinin oylamaya katılamadığını belirtti ve oylamanın meşruiyetini kaybettiğini açıkladı.

Hükümetin hayata geçirmeyi planladığı basın düzenlemesi, Polonya medyasının da tepkisini çekiyor. Cuma günü 20’den fazla medya organı, meclis oturumunu boykot etti. Medya çalışanları, düzenlemenin yürürlüğe girmesi durumunda, bir milletvekilinin oylama sırasında orada bulunmayan başka bir vekil adına oy kullanması gibi usulsüzlüklerin belgelenemeyeceğini savunuyor. Düzenleme meclis genel kurulundan sadece devlet kuruluşlarının görüntü alabilmesini öngörüyor. Parlamento muhabirlerinin ise meclis içinde milletvekilleri ile karşı karşıya gelmeyecekleri başka bir bölümde çalışması planlanıyor. Polonya’nın muhafazakâr hükümeti, hayata geçirdiği yasal reformların ülkede hukuk devletinin işlerliği zayıflattığı gerekçesiyle sadece muhalefetin değil, AB’nin de tepkisiyle karşı karşıya kalıyor.

Sputnik

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.