Pazar , 5 Şubat 2023

‘Polis tarafından kaçırılarak tecavüzle tehdit edildim’

ANKARA – Özellikle Dev-Lis’li kadınların son bir aydır yaşadığı polis tacizi ve tehdidine karşı yapılan açıklamada konuşan Dev-Lis üyesi Türkü Yılmaz, kimliği belirsiz kişiler tarafından üç kere kaçırıldığını ve cinsel saldırı tehdidi aldığını aktardı. Kendilerine yönelik saldırıların nedenini yükselttikleri ‘hayır’ sesi olduğunu belirten Türkü, “Amaçladıkları korku imparatorluğunu yaratmadılar korkmadım, yılmadım, yine buradayım” dedi.

Son günlerde Dev-Lis’lere yönelik artan polis tacizi ve tehdidine yönelik Dev-Lis üyeleri ve aileleri İHD Ankara Şube’de basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan da katıldı. Açıklamanın yapıldığı salona “Hayır diyenleri susturamazsınız” pankartı asıldı. Açıklamayı Dev-Lis adına Elif Gülcü gerçekleştirdi. ‘Hayır’ kampanyası yürütmenin imkansız hale getirildiğini dile getiren Elif, “Referandumda hayır için çağrı yapanlar bıçaklı saldırıya uğruyor, başına silah dayatılarak göz altına alınıyor. Hayır diyen kadınlar özellikle hedef alınırken güvensiz ülke atmosferinde liseliler çalışma yürüttükleri kurumlarda ‘ajanlık’ yapmaya zorlanıyor. Aileleri ve hayatlarıyla tehdit ediliyor” diye belirtti.

‘Hayır diyenlere saldırılar artıyor’

Böylesi sancılı bir süreçte okulundan çıkan 16-17 yaşlarındaki liselilerin evinin önünde veya Kızılay gibi şehrin merkezi olan bir yerde tehditlere maruz kaldığını aktaran Elif, “Gençlerin başına silah dayanarak kaçırılması ‘hukuk devletinde’ yaşanması olağan bir durum mudur? ‘Hayır’ diyenlere yönelik saldırılar artıyor. Ülkeyi kaosa sürükleyerek her yeri güvencesizleştiren hükümetin bu konuda hiç bir sorumluluğu yok mudur” diye sordu.

Daha sonra bu konuda polis tacizine ve tehdidine sıkça maruz kalan Dev- Lis üyesi Türkü Yılmaz yaşadıklarını anlattı:

” 17 yaşındayım demokratik lise mücadelesi yürütüyorum. Anayasa değişikliği bu şekilde kabul edilirse demokrasinin daha fazla ayaklar altına alınacağını düşünüyorum. Bu yüzden hayır çalışması yürütüyorum. Bu yüzden sürekli tehdit alıyorum.3 kere saldırıya maruz kaldım. İlki evime giderken yolum kesildi. Silah zoruyla beni tehdit ettiler. İkinci olarak okulda tekrar yolum kesildi ve zorla arabaya bindirildim. Bu sefer taciz ettiler, ajanlık yapmazsam bunun daha fazla artacağını söylediler. Yine Kızılay’da yolumu kestiler bu sefer gözümü kapattılar araçla beni dolaştırdılar. Onlar da kar maskeliydi, daha fazla karşılaşacağımızı söylediler. Direnirsem daha farklı şeylerle karşılaşacağımı belirttiler. Tecavüzle tehdit ettiler. Sıhhiye taraflarında araçtan attılar. Farklı numaralardan arayıp hakaret ve tehdit ediyorlar. Bu olaylar yaklaşık bir aydır devam ediyor. Demokratik lise mücadelesi sürüyorum. Bu travmayı atlatabilmem de bu mücadele içerisinde olmamdı. Amaçladıkları korku imparatorluğunu yaratmadılar korkmadım, yılmadım, yine buradayım.”

‘Ajanlaştırmalarına izin vermeyeceğiz’

Yeryüzü Kadınlarından Özge Tekin ise kendisinin de aynı süreçleri yaşadığını anlatarak tehdit ve tacizlere maruz kaldığını aktardı. Özge, “Okula giderken yolum kesildi ve kimliği belirsiz kişiler tarafından fiziksel takibe alındım. Fark ettim ki bu ülkede kimsenin yaşama güvenliği yok. Bunların neden gerçekleştirildiğini çok iyi biliyoruz. Bizi ajanlaştırmak istediklerini ve yaşamımızla tehdit ettiklerini açıkça söylüyorlar. Bu cüreti de kendi yaptıkları hukuksuzluktan alıyorlar. Bu yüzde mücadelemiz ve hayır’ söylememiz çok önemli. Biz bunların tehditlerine boyun eğmeyeceğimizi tekrar söylüyoruz” diye belirtti.

‘Bu devletin tarihi faili meçhul ve kaçırmalarla dolu’

Konuya ilişkin İHD avukatı Saliha Şahin de kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Anlatılanları üzülerek dinlediğini söyleyen Saliha, “Bu yaşanılanlar bu devletin faili meçhuller ve kaçırmalarla dolu tarihini ortaya koyuyor. İktidarın bu gün tekrardan kaçak köçek bu işleri yaptığını hepimiz biliyoruz. Gözaltına alınanlara yapılan baskı ve işkenceleri görüyoruz. Dışarıda arkadaşlarımız kaçırılıyor, cinsel taciz ve tehdide maruz bırakılıyor. Liseli arkadaşlar yürüttükleri mücadeleyle çok saygın bir yerde duruyorlar. Ama hukuksal anlamda hala çocuk statüsündeler. Ama devlet alıyor, kaçırıyor ve tehdit ediyor. Bir yandan da propaganda yaparken de milletvekili seçilme yaşını düşürdük diye propaganda yapıyor. Bu çok ironi bir durum” diyerek, hukuksal olarak bu sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti.  Kaynak: Gazete sujin

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.