Çarşamba , 28 Eylül 2022

Perseid meteor yağmuru büyüleyecek

Meteor yağmuru şölenini kaçırmak istemeyenler, perşembe ve cuma gecesi uykusuz kalacak. Her yıl yaşanan Perseid meteor yağmuru kapsamında saatte 170 yıldız kayması gözlemlenebilecek.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan bir habere göre, 1992 yılından bu yana her yıl görülen Perseid meteor yağmurları, bu sene 11- 12 Ağustos geceleri gerçekleşecek. Işık kirliliğinin etkilemediği ve hava koşullarının uygun olduğu yerlerden çıplak gözle izlenebilecek olan meteor yağmuru sırasında saatte 170 yıldız kaymasının gözlemlenebileceği ifade ediliyor.

Perseid meteor yağmurları, Swift-Turtle kuyruklu yıldızından geriye kalan kalıntılardan oluşuyor. Gök taşlarının hızının 216 bin kilometreye ulaşabildiği Perseid meteor yağmurları, en hızlı meteor yağmurları arasında gösteriliyor.

Meteor yağmuru

Hızı saatte 216 bin kilometreye kadar ulaşabiliyor

Dünya’nın yörüngesi her yıl Güneş’in etrafında dönüşü sırasında sözkonusu kozmik toz bulutuyla kesişiyor. Yeryüzünün kütle çekim etkisiyle burada bulunan gök taşları atmosfere girerek yanıyor. Gök taşlarının hızı saatte 216 bin kilometreye kadar ulaşabiliyor. Perseid bu özelliğiyle en hızlı meteor yağmarları arasında anılıyor.

Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında “yıldız kayması” ifadesiyle de anılıyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.

Jüpiter’in etkisiyle ‘yıldız kayması’nı artıracak

Alman astronom Ulrich Keller Jüpiter’in de etkisiyle bu yıl meteor yağmurunun daha farklı olacağını söyledi. Astronomun verdiği bilgilere göre Jüpiter’in yörüngesi 12 yılda bir Perseid meteor yağmuruyla kesişiyor. Jüpiter’in kütle çekimi Dünya’ya doğru savrulan taşların sayısının artmasına yol açacak. Bu, her yıl olduğundan daha fazla yıldız kaymasının gözlenmesini sağlayacak.

Meraklısı nasıl izleyebilir?

Meraklısı Perseid meteor yağmurlarının Dünya atmosferine girişini çıplak gözle izleyebilecek. Almanya Meteoroloji Dairesi’nden Andreas Friedrich, Cuma gecesi için bulutsuz gökyüzünün yalnızca Brandenburg eyaletinin doğusu ve kısmen Saksonya ve Bavyera için geçerli olduğunu bildirdi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.