Perşembe , 9 Şubat 2023

Perinçek şikayet etti, mahkeme Nihat Behram’a 5 ay 25 gün ceza verdi!

Şair-yazar Nihat Behram, soL’da yayınlanan bir yazısı nedeniyle Doğu Perinçek tarafından şikayet edildi. Bugün İstanbul’daki Anadolu 23. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada Nihat Behram’a 5 ay 25 gün hapis cezası verildi. Behram, “Bu dava ile Doğu Perinçek’in ihbarcılığı ‘resmiyet’ kazanmıştır, mazlumun uğrunda dövüşmenin bedeli canımız olsa ne yazar, öder geçeriz; yeter ki zalimin yalakası diye anılmasın adımız” dedi.

nihat_behram_2_1

Şair ve soL yazarı Nihat Behram, 3 Ekim 2015’te yayınladığımız “Doğu Perinçek’in ‘vatan’ anlayışı…” yazısı nedeniyle, Perinçek’in şikayeti üzerine Anadolu 23. Asliye Ceza Mahkemesinde 8 Eylül’de hâkim karşısına çıkmıştı. Davanın bugünkü duruşmasında mahkeme, Nihat Behram’a 5 ay 25 gün hapis cezası verdi. Başka bir davadan daha önce mahkumiyeti olduğu gerekçesiyle Behram’ın cezası ertelenmedi. Av. Özgür Murat Büyük, kararın henüz kesinleşmediğini, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini söyledi.

Nihat Behram, bu karar üzerine kaleme aldığı yazıda, “Bu dava ile Doğu Perinçek’in ihbarcılığı ‘resmiyet’ kazanmıştır, mazlumun uğrunda dövüşmenin bedeli canımız olsa ne yazar, öder geçeriz; yeter ki zalimin yalakası diye anılmasın adımız” dedi.

Behram yazısında, “Doğu’nun açtığı davadan 5 ay 25 güne mahkum oldum, daha önceden mahkumiyetim (sabıkam) olduğu için mahkumiyet ertelenmedi. Sağlık olsun! Teferruattır! Esas olan hayatın yargısıdır! O yargı terazisinin bir kefesinde ‘sınır ötesi harekat ve savaş tezkeresi’ne karşı çıkanlar, bir kefesinde savunanlar var! Yani bir yanda mazlumun yoldaşları, bir yanda zulüme alkış tutanlar! Mazlumun uğrunda dövüşmenin bedeli canımız olsa ne yazar, öder geçeriz; yeter ki zalimin yalakası diye anılmasın adımız!” dedi. (haber.sol)

Nihat Behram’ın yazısının tamamı : 

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/nihat-behram/bu-dava-ile-dogu-perincekin-ihbarciligi-resmiyet-kazanmistir-176843

Nihat Behram’ın, Doğu Perinçek’in şikayetine konu olan 3 Ekim 2015 tarihli yazısı :

 http://haber.sol.org.tr/yazarlar/nihat-behram/dogu-perincekin-vatan-anlayisi-131562

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.