Perşembe , 9 Şubat 2023

PEN, Yazar ve Şair Meral Şimşek için Uluslararası dayanışma çağrısında bulundu.

PEN üyesi, kürt yazar ve şair Meral Şimşek’e ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla 15 yıla kadar, ‘terör propagandası yapmak’ suçundan da yedi buçuk yıla kadar hapis cezası isteniyor.
21 Eylül’de yargılanacak.
Ayrı bir davada Şimşek, bu yılın başlarında Yunanistan’a kaçıp Türkiye’ye geri gönderilmesinin ardından ‘ askeri sınır bölgeye girmek’ suçlamasıyla beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Duruşma 16 Kasım’da yapılacak.
PEN International, Meral Şimşek’in yazıları nedeniyle hedef alındığını düşünüyor ve hakkındaki tüm suçlamaların düşürülmesini istiyor.
PEN  (Dünya Yazarlar Kulübü)  uluslarası çağrısı:
HAREKETE GEÇİN:
Lütfen Türk makamlarına itirazda bulunun:
Meral Şimşek’e yönelik tüm suçlamaların düşürülmesini isteyin;
Gazetecilerin ve yazarların yazılarının içeriği veya iddia edilen bağlantıları temelinde kovuşturma ve tutukluluk halinin sona erdirilmesi ve ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için cezaevinde tutulanların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunarak;
Kürt bölgelerine yönelik baskıya son verilmesi ve devam eden çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması çağrısında bulunuyor.
İtirazları şu adrese gönderin:
Abdülhamit Gül
 Adalet Bakanı
Adres: Adalet Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, 06659 Ankara, Türkiye
İletişim: info@adalet.gov.tr
Kopyalarını kendi ülkenizdeki Türkiye Büyükelçiliğine gönderin. Büyükelçilik adresleri burada bulunabilir: https://embassy.goabroad.com/embassies-of/turkey .
Lütfen Dışişleri Bakanlığınıza ve Türkiye’deki diplomatik temsilcilerinize ulaşın, onları Meral Şimşek’in davasını ikili forumlarda gündeme getirmeye çağırın.
***Lütfen itirazları hemen gönderin. 21 Eylül 2021’den sonra itiraz gönderip göndermediğinizi PEN International ile kontrol edin. ***
Lütfen yaptığınız her işlemden ve aldığınız yanıtlardan PEN International’ı haberdar edin.
Mesajlar, Avrupa Program Koordinatörü Aurélia Dondo’ya gönderilebilir:
Aurelia.dondo@pen-international.org
Tanıtım PEN üyeleri şunları yapmaya teşvik edilir:
Ulusal veya yerel basınınızda Meral Şimşek vakasını ve Türkiye’deki ifade özgürlüğünün durumunu öne çıkaran yazılar ve fikir yazıları yayınlayın;
Meral Şimşek ve kampanya faaliyetleriniz ile ilgili bilgileri sosyal medya üzerinden paylaşın. Lütfen faaliyetlerinizden bizi haberdar edin.
Meral Şimşek,
Mülteci Düşler (Mülteci Düşler),
Ateşe Bulut Yağdıran (Ateşteki Bulutlar)
ve İncir Karası (Kara İncir) adlı üç şiir kitabının ödüllü yazarıdır.
2017 yılında yayınlanan Nar Lekesi adlı romanı Şimşek’in ailesinin öyküsünü anlatırken, 1990’larda Türkiye’deki Kürt halkının durumuna ışık tutuyor.
Haziran 2020’de Kürt PEN üyesi oldu.
Ayrıca editör olarak çalışıyor ve sık sık şiir ve makale yayınlıyor.
9 Aralık 2020’de terörle mücadele polisi, Türkiye’nin doğusundaki Malatya ilinde Meral Şimşek’i gözaltına aldı. Ertesi gün yargılanmak üzere serbest bırakıldı ve seyahat yasağı altına alındı.
Ocak 2021’de Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, TCK’nın 314/2 maddesine göre ‘örgüt üyeliği’ ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2 maddesine göre ‘terör propagandası yapmak’ suçlamasıyla resmen dava açtı.
İddianamede özellikle Şimşek’in on iki çağdaş Kürt yazarın 2046 yılına kadar kendilerine ait olabilecekleri bir ülke hayal ettikleri Kurdistan + 100 antolojisinde yer alan Arzela adlı kısa öyküsünden söz ediliyor. .
Meral Şimşek 29 Haziran 2021’de Yunanistan’a kaçtı. Gelişinden sonra Yunan polisi tarafından durdurulduğu ve üzerinde çıplak arama yapıldığı ve kimlik belgelerine ve telefonuna el konulduğu bildirildi. Kendisini sınırı geçerek Türkiye’ye geri getiren maskeli kişilere teslim edilmeden önce zorla arabaya bindirildiğini bildiriyor.
30 Haziran’da İpsala sınır kapısında Türk polisi tarafından gözaltına alındı ​​ve yedi gün boyunca kötü gözaltı koşullarında tutulduğu Edirne Hapishanesine gönderildi.
6 Temmuz’da SEGBİS video konferans sistemiyle hakim karşısına çıktı. Seyahat yasağı altında serbest bırakıldı ve haftada üç kez karakola rapor vermesi istendi. Duruşması 21 Eylül’e ertelendi. Şimşek’e İpsala’da ‘askeri  sınır bölgeye girmek’ suçlamasıyla 5 yıla kadar hapisle yargılandığı ayrı bir dava açıldı.
Duruşma 16 Kasım’da yapılacak.
Türkiye’de ifade özgürlüğünün durumu vahim.
Kürt kültürü ve dili sert bir şekilde bastırılıyor. Kürtçe ve Kürtçe yayın yapan medya kuruluşlarının çoğu kapatıldı ve düzinelerce Kürt veya Kürt yanlısı gazeteci, aralarında haber editörü, muhabir ve şair Nedim Türfent’in de bulunduğu düzinelerce terör suçlamasıyla hapiste. Yazar ve Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin iki kez derhal serbest bırakılmasına karar vermesine rağmen tutuklu.
PEN üyesi ve yazar Gülgeş Deryaspî, Aralık 2020’de ‘terör örgütü üyeliği’nden altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Temyizine ilişkin karar bekleniyor. PEN International, mahkumiyetinin bozulmasını istiyor.
Türkiye’de ifade özgürlüğünün durumu hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.
Ayrıntılı bilgi için Aurélia Dondo ile PEN International, Koops Mill, 162-164 Abbey Street, Londra, SE1 2AN, UK
adresinden iletişime geçin Tel: +44 (0) 20 7405 0338 Faks +44 (0) 20 7405 0339 e-posta: Aurelia. dondo@pen-international.org
https://pen-international.org/news/turkey-charges-against-kurdish-pen-member-must-be-dropped?fbclid=IwAR0UpM95pcO3Q1OayfZaWC2lovC6EDTw50h-NNo8cBCpLtU_Y2oCbvomqI4

About Admin

Check Also

İğneyi kendimize… – Selahattin Demirtaş*

Selahattin Demirtaş, T24’e yazdığı “İğneyi kendimize” başlıklı yazısında “HDP’nin yaşadığı mağduriyetler, siyasi kararlar alırken duygusal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.