Pazar , 5 Şubat 2023

Paris’te terör : en az 150 kişi hayatını kaybetti

Paris’te cuma günü akşam saatlerinde düzenlenen saldırılarda en az 150 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

paris-1

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ülkedeki terör saldırılarının ardından yaptığı açıklamada ülkeye giriş çıkışların kapatıldığını ve Fransa’da olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Fransız ordusundaki askerlerin ve yaklaşık on bin kişilik polis gücünün devreye sokulduğunu açıklayan Hollande, Türkiye’ye G-20 zirvesi için yapacağı ziyareti de iptal ettiğini duyurdu. Fransa’da bakanlar kurulu acil olarak toplandı. Paris’te tüm metro seferleri ve toplu ulaşım iptal edildi. Ülkede olağan üstü hal ilan edildi. Paris’te yarın bütün okullar tatil edildi. Stadyum ve Bataclan konser alanındaki rehinelerin tahliyesine başlandı.
TERÖR ÖRGÜTÜ IŞİD ÜSTLENDİ

Paris’teki saldırıları IŞİD üstlendi. IŞİD’e yakın sitelerden yapılan açıklamada saldırıların ‘Avrupa’nın 11 Eylül’ü’ olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamaya göre Paris’teki 7 ayrı saldırıda,160’tan fazla kişi hayatını kaybetti. Stadyum yakınlarındaki saldırılardan ikisinin intihar eylemi, birinin de silahlı saldırı olduğu açıklandı.

En ağır can kaybının saldırganların hedeflerinden Bataclan konser salonunda olduğu anlaşılıyor.

Fransız yetkililer konser salonunda yaklaşık 100 kişinin öldüğünü duyurdu. Rehin alınan bazı kişiler ise polis operasyonunda kurtarıldı. Kentin diğer kesimlerinde düzenlenen saldırılarda ise en az 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ancak toplam sayı net olarak resmi makamlarca teyit edilmiş değil. Bataclan Konser Salonu’nda rehin tutulan kişiler hakkında korkutucu bir haber geldi. Salondan kaçmayı başaran bir rehine, CNN International’a yaptığı açıklamada salonda tutulan rehinelerin soğuk kanlılıkla teker teker infaz edildiğini belirtti.  Öte yandan salonun etrafında canlı yayında bulunan televizyon kanallarına otomatik tüfeklerin sesleri yansıdı. Ayrıca salonun yakınında 5 patlama sesinin geldiği bildirildi. Polisin rehinelerin tutulduğu konser salonuna operasyon düzenlediği ifade edildi.

SALDIRGANLAR VE EN AZ 100 REHİNE ÖLDÜ

Fransız medyasına göre Bataclan Konser Salonu’ndaki rehine eylemi sona erdirildi. Polisin düzenlediği operasyonda iki militan öldürüldü. Öte yandan operasyondan acı haber de geldi. Fransız BFM TV’ye göre salonda rehin tutulan en az 100 kişinin öldürüldüğü ifade edildi. Polis yetkilileri de haber doğrulayarak rehinelerin öldürüldüğünü belirtti.

GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI

Bataclan Konser Salonu’nda saldırı olduğu sırada, Fransız radyo muhabiri Julien Pearce da içerdeydi. İşte Pearce’ın ağzından yaşananlar… “Siyah giysili iki kişi makinalı tüfeklerle ateş etmeye başladı, ve yere düşen yaralıları, tekrar tekrar ateş ederek infaz ettiler. İki saldırganın yüzlerinde maske yoktu, hiç konuşmadılar, slogan atmadılar.”

Pearce, saldırganların ellerindeki silahların AK-47 Kalaşnikof olduğunu söylüyor.

Fransız haberciye göre, yaylım ateşi on-on beş dakika sürdü, küçük konser salonu içindeki kalabalık panik halinde bağırarak kaçışmaya çalışıyordu. En az 20-25 kişi yerde yatıyordu.

Altı bölgede düzenlenen saldırılara karışanların zanlıların hepsinin öldüğü söyleniyor. Ancak saldırganların sayısı konusunda da net bilgi yok.

‘Sorumlulara karşı acımasız bir mücadele yürüteceklerini’ söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti ve Fransa’nın sınırlarını kapattığını açıkladı.

 

Hollande: Savaşımız acımasızca olacak

Rehine krizi henüz devam ederken televizyonda canlı yayına çıkarak halka hitap eden Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırıları “korkunç” diye niteledi.Olağanüstü hal ve sınırları kapama kararı aldıklarını belirten Hollande “Kimsenin eylem yapmak için ülkeye girmeyeceğinden emin olmalıyız. Aynı zamanda bu suçları işleyenler ülkeden ayrılmaya çalışırsa yakalamalıyız” diye konuştu. Gece yarısı konser salonunu ziyaret eden Hollande, ‘Savaşacağız ve mücadelemiz acımasızca olacak. Çünkü bu saldırıları yapabilen teröristlerin kararlı ve birliğini sağlamış Fransa’yla yüzleşeceklerini bilmeleri gerekiyor’ dedi.

Stadın dışında intihar saldırısı

Saldırılardan biri Fransa-Almanya hazırlık maçının oynandığı sıralarda Stad’ın yakınlarında bir barı ve restoranı hedef aldı.
 France’ın dışındaki saldırı sonrası kordon altına alınan bölgede polisler kanıt aradı.

Stade de France’ın yakınlarında da üç patlama sesi duyuldu. Fransız Haber Ajansı AFP, bir kaç kaynağa atfen, stadın yakınlarındaki patlamalardan birinin intihar saldırısı olduğunu duyurdu.

Alman milli takımının maçın bitiminden saatler sonra TSİ 04:00 itibarıyla statta olduğu bildirildi. Fransız polisi ise, patlamalardan ikisinin intihar saldırısı, birinin bombalama olduğunu açıkladı.

‘Rehinelerin bazıları kurtarıldı, dört saldırgan öldü’

Saldırı sırasında salonda California’dan Eagles of Death Metal grubunun heavy metal konserini izlemek için yüzlerce kişi bulunuyordu. Gece yarısı konser salonuna düzenlenen polis operasyonun ardından bazı rehineler kurtarılırken, daha sonra gelen haberlerde salondaki dört saldırgandan üçünün intihar saldırılarında kullanılan bomba yüklü yeleklerden giydikleri belirtildi.

Salondaki saldırganların tamamının öldüğü söyleniyor.

Ayrıca yarın Paris’te tüm okul ve üniversiteler kapalı olacak, güvenliği sağlamaya yardımcı olmaları için kente 1500 asker sevkedilecek. Polis de, Twitter mesajıyla halka ‘evlerinden çıkmamaları’ çağrısında bulundu. Gece yarısı Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa lideri Hollande’ın saldırı nedeniyle G-20 toplantısı için planlanan Türkiye ziyaretini iptal ettiğini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama, saldırının sadece Fransız halkını değil, bütün insanlığı hedef aldığını söyledi.

Saldırı noktaları

  • Bataclan konser salonu, Voltaire Bulvarı 50 numara, 11. Bölge – silahlı saldırı, rehine krizi
  • Le Carillon Barı ve Le Petit Cambodge lokantası, Alibert sokağı 18 ve 20 numaralar, 10. Bölge – silahlı saldırı
  • La Belle Equipe cafe, Charonne sokağı 92 numara, 11. Bölge – silahlı saldırı
  • Stade de France yakınları, Paris’in hemen kuzeyindeki St Denis’te – Stadda Fransa-Almanya maçı sürerken yakınlarda intihar saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Sosyal medyada Paris için kampanya başlatıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te akşam saatlerinde meydana gelen 7 ayrı yerdeki terör saldırıları için sosyal medyada kampanya başlatıldı. Terör saldırılarında hayatını kaybedenler Twitterda #Prayforparis etiketiyle anılırken, Facebook dünya çapında Paris’te bulunan ve kendisinden haber alınamayan için bir network oluşturdu.

Facebook, terör saldırılarında olay yerinde sağ kurtulmayı başarabilenlerin ailelerini ve arkadaşlarını haberdar edebilmesi için bir haberleşme ağı oluşturuldu. Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) adı altında oluşturulan network, en az 160 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarından sağ kurtulanların birbiriyle haberleşmesini sağlıyor. Saldırı anında bölgede bulunanların Facebook üzerinden işaretleyebildiği yer bildirimi ile sağ olduklarının anlaşılabildiği uygulama, yakınları için endişelenenlere kolaylık sağlıyor.

Facebook yetkilisi yaptığı açıklamada “Paris’te gerçekleşen olay sonucunda şok olduk ve oldukça üzgünüz. İletişim bu tür durumlarda aileler ve arkadaşlar için oldukça kritik bir durum” ifadelerini kullandı.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.