Pazar , 27 Kasım 2022

Paris Katliamı tetikçisi öldü

Paris Katliamı’nın tetikçisi Ömer Güney öldü. Katliamda yaşamını yitiren Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in aileleri katliamın tetikçisi Ömer Güney’i mahkeme karşısına çıkarmayan Fransa’ya tepki gösterdi

paris-katliami

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre; Fransa’nın başkenti Paris’te üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ı katleden Ömer Güney’in öldü. Davada izleyecekleri yol için bugün bir araya gelen Cansız, Doğan ve Şaylemez ailelerine dava öncesinde Güney’in öldüğü bilgisi verildi.

Ailelerden açıklama

Aileler konu hakkında yaptıkları açıklamda, “16.12.2016 Cuma akşamı dava avukatlarımız tarafından “davanın sanığı Ömer Güney’in son gelen sağlık raporuna göre hayati derecede ağır hasta olduğu, bunun için avukatının tahliye talebinde bulunduğu ve bu talebin 19.12.2016 Pazartesi günü mahkemede görüşüleceği” bilgisi tarafımıza iletildi. Biz aileler olarak Cumartesi günü bir araya geldik ve konuyu aramızda değerlendirdik. Tam da değerlendirmelerimizi yaparken bize yeni bir haber geldi ve sanığın öldüğü bildirildi” denildi.

‘Mahkeme bir türlü başlamadı’

Aileler soruşturmanın üç yıl boyunca sürdürülüp Mayıs 2015 tarihinde sonlandırılmış olmasına rağmen mahkemenin bir türlü başlatılmadığına dikkat çekerek, “Arada uzun bir süre geçtikten sonra katliam dosyasının Paris Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma günü 5 Aralık 2016 olarak belirlenmişti. Ardından Haziran 2016 da gerekçe gösterilmeksizin mahkemenin 23 Ocak – 23 Şubat 2017 tarihleri arasında görüleceği olarak değişikliğe uğratılmıştı” dedi.

‘Bugüne kadar neden duruşma yapılmadı?’

“Gözaltına alındığı ilk günden itibaren sağlık sorunu olduğu bilindiği ve sürekli uzmanların yapmış olduğu kontrollerde “sağlık sorunları var” denildiği halde, bugüne kadar neden duruşması yapılmadı?” diye soran aileler, açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

“O gün sağlık sorunu olduğunu bilenler neden üç yıllık gibi bir süreçte, ilk iki yıl dışında neredeyse soruşturmaya kimi resmi evraklar dışında bir tek belge eklenmediği halde soruşturmayı üç yıl sürdürdü?

Soruşturma 2015 yılı ortalarında sonlandığı halde neden 2017 Ocak ayı beklendi? 5 Aralık tarihi bilinçli olarak mı 23 Ocak 2017’ye ertelendi?

Dosya içeriğinde ve iddianamede de belirtildiği gibi, olay organize bir olaydır, fail tek kişi değildir ve Türk MİT’i olayın arkasındadır. Bu kadar bilgiye rağmen neden başka faillere ulaşılmadı ve sürekli olarak tek sanıklı bir dosya yaratıldı?

Biz maktullerin aileleri olarak bu soruların yanıtlarını istiyoruz.

‘Fransa’yı sayısız kez uyardık’

Sürekli olarak katliamın arkasındaki güçleri ortaya çıkarın, açıklayın dedik. Bugüne kadar sayısız kez “adalet ve aydınlık” talebini en demokratik biçimde sayısız kez haykıran Kürt halkı ve aileler olarak Fransız yargısını sayısız kez bu konuda göreve çağırdık. Siyasi ve ekonomik çıkarlar gereği bu katliamın arkasındaki güçlerin karartılmaması için her fırsatta yetkili siyasi kurumlara gerekli uyarılarda bulunduk.

Katil zanlısını ortadan kaldırabilirler şeklinde sayısız kez uyarılarda bulunduk. Bu uyarılarımızı her fırsatta yineledik. Ne yazık ki sonunda haklı çıktık.

Öyle görünüyor ki bu senaryo çoktan yazıldı ve uygulandı. Eğer duruşmalar yapılsaydı o duruşmada yalnız Ömer Güney değil, aynı zamanda Türk Devleti, Türk MİT’i ve Türk Hükümeti yargılanacaktı, mahkûm olacaklardı. İşte engellenmek istenen ve engellenen bu durumdur. Ömer Güney bir piyondu ve o piyon ortadan kaldırılarak Türk Devleti korumaya alındı.

‘Fransa makamları sorumludur’

Bu durumun ortaya çıkmasında Fransa makamları sorumludur.

Biz aileler olarak bu dosyanın ve bu davanın takipçisi olacağız. Fail yalnız bir kişi değildir. Diğer faillerin ortaya çıkarılarak yargılanmaları gerekir. Bir sanık ortadan kaldırıldı, öldü diye bu dosya kapanamaz ve Türk Devleti yargılanmaktan kurtulamaz.

Durumu kamuoyunun bilgisine sunuyor ve adalet isteyen herkesten yardım istiyoruz.” (Demokrasi)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.