Çarşamba , 28 Eylül 2022

Özoğuz “Ermeni soykırımı oylaması”nı eleştirdi ama onaylayacak

Alman Hükümeti’nin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Özoğuz, Alman Meclisi’nde 2 Haziran’da yapılacak “Ermeni Soykırımı oylaması”nı eleştirdi. Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı bu eleştirisine rağmen Hristiyan Birlik Partileri, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller’in ortak karar tasarısını onaylayacağını kaydetti.

Alman Hükümeti’nin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz Alman 1. Televizyon Kanalı’na (ARD) verdiği demeçte, Alman Federal Meclisi’nde 2 Haziran’da yapılması planlanan ‘Ermeni Soykırımı oylaması’nı eleştirdi. Özoğuz, ‘Bu oylama ile kapılar kapatılmış olacak ve hatta Türkiye ile Ermenistan arasında bu konudaki tarihsel çalışmanın tamamlanması engellenecek” dedi.

Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı bu eleştirisine rağmen Hristiyan Birlik Partileri, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller’in ortak karar tasarısını onaylayacağını kaydetti. Lobi gruplarının baskısının her zamankinden fazla olmadığını söyleyen Bakan, ancak bu son vakada daha duygusal olunduğunu kaydetti ve ‘Çünkü Türkiye’de geçmişte ne olduğuna karar veriyoruz. Hem de bu konuda mantıklı bir çalışma yapılmaksızın’ dedi.

Özoğuz’un partisi Sosyal Demokrat Parti’nin Meclis Grubu, 1915’de yaşananların ‘soykırım’ olarak nitelendirilmesini talep ediyor.

1915-1918 yıllarındaki Ermeni tehciri ve katliamlarda 800 bin ila 1,5 milyon Ermeni’nin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun hukuki halefi olan Türkiye Cumhuriyeti, soykırım tanımını reddediyor. Alman hükümeti şimdiye kadar soykırım ifadesini kullanmaktan kaçındı. Ancak Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Alman Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert soykırım ifadesini kullanarak bir ilke imza atmıştı. Soykırım oylamasının geçen yıl Federal Meclis’te yapılması planlanmış ancak Alman hükümetini oluşturan koalisyon partileri Türkiye ile ilişkilerin bozulmaması için tasarıyı oylamaya sunmamıştı.

©Deutsche Welle Türkçe 

afp, HT/BS

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.