Perşembe , 23 Mart 2023

#ÖzgürGündemSusturulamaz

Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılması tüm Türkiye kamuoyunda ve yurtdışında yankılanırken, 24 kişinin gözaltı haberleri yankılanıyor.  Özgür Gündem bürosuna çıkan sokaktaki polis ablukası da, bekleyiş de devam ediyor.

Cp_z6dwXgAEul1v

 

Gözaltına alınanlar gazetecilerden isimleri netleşenler şöyle: Gazete çalışanları Günay Aksoy, Doğan Güzel Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya ile DİHA Muhabirleri Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar, İMC TV muhabiri Gülfem Karataş ve İMC TV kameramanı Gökhan Çetin.

Özgür basın susturlamaz

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı Gazete önüne gelen İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Do Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Cp_6xJxWEAAPolO

Türkiye’nin ileri demokrasisinde, üstü başı yırtılmış şekilde gözaltına alınan kişi Qırıx karakterini çizen Doğan Güzel.

Kapatma kararı alınan  Özgür Gündem’e dönük yönelim, baskın yapılan binada çalışanların gözaltına alınmasıyla sınırlı kalmadı. Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni olan avukat Eren Keskin’in annesiyle birlikte yaşadığı Maltepe Küçükyalı’da bulunan evi polislerce basıldı.

40065

TEPKİLER

TGS: Özgür Gündem karartılmamalı

Türkiye Gazeteciler Sendikası da gazeteyle dayanışma içerisinde olacağını açıkladı:

“Özgür Gündem yayın tarihi boyunca defalarca engellendi, bombalandı, yakıldı. Onlarca gazetecisi öldürüldü. En son 14 Nisan 1994’te mahkeme kararıyla kapatılan Özgür Gündem 17 yıl aradan sonra 4 Nisan 2011 tarihinde yeniden yayına başladı.

“Darbe girişimini fırsata çeviren AKP, OHAL bahanesiyle tüm muhalif yayın organlarına yönelmiş durumda. 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kapatma kararı, operasyonların sadece FETÖ/PDY ile sınırlı kalmayacağını gösterdi.

“Bu iktidar gazeteleri, televizyonları kapatarak, gazetecileri hapsederek sorunların çözülemeyeceğini artık görmeli. Çatışmaları bitirmenin yolu daha çok özgürlük ve demokratik bir ortam tesis etmektir.”

“Derin kaygı duyuyoruz”

Cp_7052WIAA0aKb

Basın Konseyi de açıklamasında, “Bu gelişmeler, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından kırılmaya neden oluyor” dedi.

“15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çok sayıda gazetecinin gözaltına alınması, tutuklanması ve son olarak Özgür Gündem Gazetesi’nin de geçici olarak kapatılması gibi kararlar, yeni hak ihlallerine yol açıyor.

“Doğrudan suça bulaşmamış ve işi gazetecilik olanların çağdaş demokrasilerde olduğu gibi herhangi bir hukuksal takibe uğramaması gerekir.  Basın mensuplarının özgür gazetecilik yapmaları yasaların teminatındadır.

“Haberleri, olayları ilk duyuran muhabirlerin örgütlerle irtibatlandırılarak suçlanmalarının, gözaltına alınan gazetecilerin giysilerinin bile kriminal incelemeye alınmasının, haber kaynaklarının açıklanması için baskı altında tutulmalarının bugüne dek alışılagelmiş uygulama olmadığını hatırlatıyoruz.

“Basın özgürlüğünün bu ortamda yaşatılmasından derin kaygı duyuyoruz.”

HDP: Protesto ediyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yazılı açıklama yaptı, kapatma kararını “kabul edilemez” olarak tanımladı:

“Bu karar düşünce ve ifade özgürlüğünün, iletişim ve halkın haber alma özgürlüğünün açıkça çiğnenmesi anlamına gelir.

“Tüm baskılara ve saldırılara rağmen gerçeklerin açığa çıkarılması, halkın haber alma özgürlüğünün karşılanması konularında taviz vermeden yayın hayatını sürdürmüş olan Özgür Gündem uzun süredir baskı altındaydı.

“Kendilerine bağlı olan ve biat edenlerin dışında hiçbir yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medya aracına tahammül edemeyen bir iktidarla karşı karşıya olduğumuz açıktır. AKP Hükümeti, OHAL rejimini Türkiye’de iktidar muhalifi olan herkese karşı fırsatçı bir şekilde adım adım kullanmaya başlayarak niyetini açığa çıkarmıştır.

“Bu kararın ve halkın haber alma özgürlüğüne yönelik engellerin derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

“Onca baskıya rağmen bugüne kadar susmamış olan özgür basın ve yayıncılık, bu zorlu günleri de dayanışmayla, el ele vererek ve kararlı bir duruşla atlatacak, gerçeklerin gizli kalmasına izin vermeyecek ve susmayacaktır.”

“Takrir-i Sükun geleneği”

DİSK Basın İş de yazılı açıklama yaptı:

“Bir gazete düşünün kurulduğu 1992 yılından bu yana 89 çalışanı görev başında öldürülmüş olsun. Hatta binası bombalansın, çalışanları, yöneticileri hapishaneyi mesken tutmuş olsun, ama yine de var olsun.

“Bir yanda her türlü baskıya karşı yayına devam eden Özgür Gündem geleneği, diğer yanda 1925’den bu yana süregelen Takrir-i Sükun geleneği. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘dokunulmazlıklar boşuna kaldırılmadı ya’ sözünü işaret fişeği görenler Özgür Gündem gazetesinin geçici süreyle kapatılmasına karar verdi.

“Özgür Gündem’in mahkeme, Kanal 35’in RTÜK kararı ile kapatılması açık bir sansürdür, ‘OHAL sokağı etkilemeyecek’ diyenlerin gerçek niyetlerinin ortaya çıkmasıdır. Özgür Gündem yalnız değildir.”

Güncel Haber Merkezi 

 

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir