Perşembe , 23 Mart 2023

Olimpiyat alevi sönen Hamburg İçişleri ve Spor senatörü Neumann istifa etti

Federal Hükümette Uyum Bakanı olarak görev yapan SPD’li Aydan Özoğuz’un eşi olan Michael Neumann, Hamburg İçişleri ve Spor Senatörlüğünden istifa etti.

Güncel Haber Merkezi
1970 yılında Almanya’nın Dortmund şehrinde doğan, 1997 yılından SPD Hamburg Eyalet Milletvekili seçilen, 2004 yılından,  2011 yılına kadar Meclis Grup başkanı ve 2011 – 2016 tarihleri arasında Hamburg Eyalet İçişleri ve Spor senatörü olarak görev yapan Neumann, 18 Ocak pazartesi günü görevini biraktığını açıkladı

Neumann

Hamburg SPD’nin sağcı kanadını temsil eden Michael Neumann‘in istifası, Hamburg Eyalet Parlamento binasından gerçekleştirilen ve Hamburg Belediye başkanı Olaf Scholz, Michael Neumann ve Andy Grote’nin katıldığı bir basın toplantısı ile kamoyuna açıklandı.  Basında çıkan haberlere göre, düzenlenen basın toplantısı  ile görevinden istifa ettiğini ifade eden Neumann, İstifa gerekçesi ile ile ilgili olarak, 2015 Şubat ayından yapılan Eyalet seçimlerinden önce istifa edeceğini Belediye başkanına ilettiğini ancak istifayı, Olimpiyat referandumu sonrasına bıraktığını belirterek ”ben artık tüm ruhum ve kalbimle bu işin yanından değilim”, Olimpiyat alevini kast ederek,” Benim alevim artık güçlü yanmıyor” türünde bir ifade ile Olimpiyat referandumundan aldığı yenilginin bu kararda etkili olduğu mesajını verdi. Toplantıda Neumann’ın yerine Hamburg-Mitte ilçesi belediye başkanı 47 yaşındaki  Andy Grote‘nin atandığıda belirtildi. Belediye başkanı Olaf Scholz, Neumann’a bugüne kadar üstlendiği görev ve sürdürdüğü çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Asker kökenli olan Neumann’ın basında çıkan haberlere göre Jenfeld’deki Askeri Üniversitede görev yapacağı belirtiliyor.

Yorum:

Hamburg’da Neumann dönemi
Hamburg SPD’nin sağcı kanadını temsil eden ve aynı zamanda Alman ordusunda asker olarak görev yapmış olan Michael Neumann, Hamburg içişleri senatörü olarak sağcı bir çizgi izleyerek CDU partisinden de daha geri bir politika izledi. Hamburg’un bazı semtlerinde keyfi olaganüstü hal ilan ederek, Hamburgluların ciddi tepkisine neden olması ile tanınıyor. Ayrıca Lampeduse Mültecileri olarak bilinen 300 kadar mülteciyi yıllarca Hamburg’un sokaklarda yaşamak zorunda bırakmakla kalmayarak, polisi şehir merkezinde Afrikalı mülteci avına çıkaran Neumann, Hamburg tarihinden bu ırkçı, ayrımcı politikayada imza attı. Hamburg 2024 yaz olimpiyatlarına aday kent olarak başvurmasından sonra, düzenlenen referandumla, Hamburg Olimpiyatlara hayır demesiyle SPD ve Neumann’ı bir kez daha yenilgiye uğramış, başarısızlıklarına bir tane daha ekleyerek çareyi istifa etmekte buldu. Hamburg’da düzenlenen yürüyüş ve mitinglerde binlerce polisi görevlendirerek, göstericilere karşı uygulattığı polis şiddeti ile de bilinen Neumann, bu uygulamaları ile polise yaptırdığı fazla mesai ve güvenlik adı altında israfı ile de hatırlarda kalacak. (Yorum : Mustafa Akpolat)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir