Cumartesi , 25 Mart 2023

Öker’den mitingte çağrı: HDP’den CHP’ye kadar hepimiz birarada olmak zorundayız

Öker'den mitingte çağrı: HDP'den CHP'ye kadar hepimiz birarada olmak zorundayız
Almanya’nın Köln kentindeki ‘Deutzer Werft’ meydanında AABK’nın öncülüğünde ve Kürt derneklerinin desteklediği miting bir saat gecikmeli başladı.

Yaklaşık 400 gencin mitingin en önünde Öcalan posterlerini taşıma konusunda ısrarlı tutumu karşısında AABF Başkanı Hüseyin Mat, bu koşullar altında mitingin düzenlenmesinin sözkonusu olmayacağını bildirdi. YEK-KOM Başkanı Yüksel Koç’un çoğunluğu Irak ve Suriye’den gelen Kürtleri ikna etme konusundaki çabaları da yetersiz kalınca, mitingi düzenleyen komite arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Alman medyasının yoğun ilgi gösterdiği mitingte konuşmacıların sahneye çağrılmasıyla tansiyon indirilmeye çalışıldı.

Alman medyasında geçen haberlere göre miting sırasında yaklaşık 200 kişilik gösterici arasında çıkan bazı tartışmalar nedeniyle, göstericilerin polise taş vs. materyal atması üzerine polisin müdahale ettiği ve gözaltıların olduğu belirtildi.

Olayların yatışmasının ardından sahneye çıkan AABF Başkanı Hüseyin Mat, amaçlarının burada sadece slogan atmak olmadığını belirterek ” Türkiye’de Aleviler, Kürtler, muhalifler, Atatürkçüler, sosyal demokratlar mutsuz. Sokağa çıkan herkes Erdoğan tarafından terörist ilan edilmekte. Güçlerimizi birleştirmek zorundayız’ dedi.

Milletvekillerin tutuklanmasını ve gazetelere baskın düzenlenmesini sert bir dille eleştiren Mat ” Erdoğan adı Cumhuriyet olan herşeye karşı. Burada tutuklanan tüm milletvekillerini ve gazetecileri selamlıyoruz. Cumhuriyetin kurulması konusunda hep birlikte mücadelemizi sürdürmeliyiz” dedi.

AABF Genel Sekreteri Özgür Öz  de ” faşizme, şeriata, OHAL’e, AKP’nin rejim değişikliğine, gazetecilerin, milletvekillerinin turuklanmasına, Suriye- Irak operasyonuna, AKP, MHP’ye karşı bugün hep birlkkte haykırmalıyız” dedi.

Mitingde HDP Milletvekili Ali Atalan, Demokratik Toplum Kongresi ( DTK) Eş Genel Başkanı ve HDP İmralı heyetinde yer alan Hatip Dicle, Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen, Yeşiller Partisi’nin federal milletvekili adayı Memet Kılıç, Alman Hür Demokrat Parti ( FDP) üyesi Tobias Huch, Hessen eyaletinin bağımsız milletvekili Mürvet Öztürk, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker ve Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall bir konuşma gerçekleştirdi. Mitingde CHP Köln Başkanı Günay Çapan da hazır bulundu.

” GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR” 

DJV Başkanı Überall gazeteciliğin suç olmadığını savunarak ” Erdoğan’ı eleştiren herkesin sesi kesilmek, ağzı kapatılmak istenmektedir. Gazetecilerin tutuklanmalarına,gözaltılarına karşı uluslararası dayanışmayı artırmalıyız. Gazetecilik suç değildir” dedi.

Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen, Erdoğan’ın Türkiye’yi diktatörlüğe götürdüğünü ileri sürerek Alman hükümetinin savunma ve dış politikasını eleştirdi. Sosyal Demokratlardan oluşan koalisyon hükümetini Türkiye konusunda sessiz kalmakla suçlayan Dağdelen Avrupa’nın Erdoğan’a boyun eğmemesi gerektiğini söyledi.

2017 yılında gerçekleşecek Federal Genel seçimlerde Yeşiller Partisinden milletvekili adayı olan Memet Kılıç, AKP’nin yurtdışında da örgütlendiklerine dikkat çekerek, haksızlıklara karşı ortak mücadele verilmesi gerektiğini ifade etti.

AABF Onursal Başkanı Turgut Öker ise Türkiye’de yaşanan güncel siyasetin Avrupa’ya çok iyi anlatılması gerektiğini ifade ederek ” HDP’den CHP’ye kadar hepimiz birarada olmak zorundayız. Bireysel egoizmi ve kişisel çıkarları bir kenara bırakarak ortak davalarımızda  birlikte hareket etmeliyiz. Ortak değerlerimiz var. Bu tür mitinglerde de ortak değerlerimizi ön plana çıkarmamız gerekiyor. Aksi durumda meydan faşist Erdoğan’a kalacak. ”

Mitingin başlamasından önce yaşanan ‘ Öcalan’ krizi Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu  ile Demokratik Güç Birliğinin bundan sonra nasıl bir yol izleyecekleri gerektiği konusunda bugünlerde karar verileceği belirtildi. Konuşmaların ardından sanatçı Pınar Aydınlar sevilen eserleri seslendirdi.

Süheyla Kaplan

About Süheyla Kaplan

Check Also

Der Spiegel; Osmanen Germania üzerinde MİT’in etkisi aşikar

Almanya’nın en etkin siyasi dergilerinden Spigel dergisi Osmanen Germania üzerinde Türk Milli İstahbarat Servisi MİT’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir