Salı , 31 Ocak 2023

NSU Cinayetlerinin ortaya çıkışının beşinci yılı

NSU Cinayetlerinin ortaya çıkışının beşinci yılı Berlin Friedrichshain-Kreuzberg Müzesi salonunda yapılan bir toplantıda değerlendirildi.

nsu-5jahre
Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) tarafından düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan TBB-Sözcüsü Ayşe Demir “bu beş yıl süresince devletin ve güvenlik güçlerinin olayların arka planını açığa çıkarmaktan çok karatmaya yönelik çalıştıkları izlenimi doğdu,” dedi. Federal İçişleri Bakanlığının ve Federal savcılığın belgeleri geri tutuğunu, birçok önemli belgesinin sözüm ona yanlışlıkla imha edildiğini, önemli ajanlara tanıklık izni verilmediğini anımsatan Demir, bu süreçte özellikle göçmen toplumunun devlete güveninin giderek azaldığını belirtti. Demir: “23 Şubat 2012 tarihli NSU kurbanlarını anma toplantısında Başbakan Merkel her şeyin açığa çıkarılacağı sözünü vermişti, maalesef bu söz tutulmadı” dedi.

Safter Çınar TBB olarak gerek Federal Adalet Bakanı Heiko Maas (SPD), gerekse Federal Parlamento Araştırma Komisyonuna dava kapsamının genişletilmesini için başvurduklarını, ancak bir yanıt alamadıklarını söyledi.

Parlamento NSU araştırma komisyonu toplantılarını sürekli izleyen TBB Sözcüsü İlker Duyan, çağırılan gizli servis yetkililerinin ve gizli ajanların birçok soruyu cevapsız bıraktıklarını hatırlattı. Duyan “komisyon üyesi milletvekilleri maalesef bunu sineye çekiyorlar ve bir tepki göstermiyorlar,” dedi.

5 Jahre nach Aufdeckung des NSU, M.Düspohl. Foto Hüseyin İslek

Federal hükümetin mağdur ailelerini desteklemek görevlendirdiği Berlin eski Yabancılar Görevlisi Barbara John da olayların arkasındaki tüm gerçeklerin ortaya çıkarılmamasının mağdur ailelerinin acılarını arttırdığını vurguladı. Mağdur aileler arasında büyük bir dayanışma oluştuğunun ve öldürülen Alman kadın polisin ailesinin de buna katıldığını anlatan John “bu dayanışma aileleri ayakta tutmaktadır,” dedi. John’da araştırmalardaki gizlilik perdesini eleştirdi.
Toplantı katılımcıların soruları ve eleştirileri ile sona erdi.

Haber Merkezi/ Fotoğraf: Hüseyin İşlek

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.