Cumartesi , 25 Mart 2023

NOlympia Hamburg; ”Olimpiyat çılgınlığını durduralım!”

Almanya Olimpiyat Komitesi’nin (DOSB) Frankfurt’ta düzenlenen genel kurulunda, Hamburg kenti oy birliğiyle 2024 Yaz Olimpiyatları için adaylığa seçilmişti.
Hamburg’da Olimpiyatlara karşı  kurulan halk inisiyatifleri, imza toplayarak, mitingler, yürüyüşler düzenleyerek ve toplantılar yaparak tepkilerini göstermeye devam ediyorlar.

OL5

Mustafa Akpolat

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın hangi kentte düzenleneceğine ilişkin nihai karar, 2017’de Peru’nun başkenti Lima’da yapılacak toplantının ardından verilecek olmasına rağmen, Olimipiyat karşıtları, protestolarını aralıksız sürdüreceklerini açıkladılar. Diğer yandan, Boston, Roma ve Hamburg’un yanı sıra adaylık için Budapeşte, Doha, Paris ve İstanbul’un adaylığını açıklayabileceği tahmin ediliyor.

OL6

4 Temmuz Cumartesi günü Hamburg, Hansplatz’da  ikincisi düzenlenen Olimpiyat’a hayır yürüşünde yapılan konuşma ve dağıtılan bildirilerde, Olimpiyat harcamalarının kamu bütçesine milyarlarca Euro yeni yük getireceği  ve bu yükü dar gelirlilerin çekmesine karşı oldukları belirtildi.  Olimpiyat Oyunlarının  yapılacağı alanları insansızlaştırarak, doğal yapısını tahrip ederek, Liman işletmelerinin bu alanları terk etmesi ile Olimpiyat sonrası bir daha kullanılamayacak beton yığını ve terk edilmiş  alanlara dünüşeceğinin ifade edildiği konuşmalarda, kiraların artmasına ve buralarda oturan insanların göçe zorlanmasına, sosyal adaletsizliğin daha da artmasına,  tamamen ticari firmaların  bir organizasyon olan Olimpiyatlar ve komitesinin halka Şeffaf olmadı belirtildi.

OL4
Senato, bu yıl Ekim ayında Halkın Olimpiyatlara evet demesi için bir referandum yapacak. Halkın Referandum’da karar verebilmesi için, yapılacak olan harcamaların miktarı, bu harcamaların  nasıl karşılanacağı,  inşaa edilecek binalar, doğaya ve çevreye vereceği tahribat, dar gelirlilerin kıralarının yükselmesine bağlı olarak başka semtlere göçe zorlanması ve hesaba katılmayan daha bir çok soruya cevap vermeden yapılacak olan bir referandumun, bir dayatma şeklinde ve adil olmayacağı belirtiliyor.

Diğer yandan, SPD ve Yeşillerden oluşan Hamburg Hükümeti,  CDU ile birlikte, şimdiye kadar var olan Halkın Referandum hakını işlevsiz hale getirmek için yaptığı anayasa değişikliğine karşıda imza kampanyası devam etmekte.

OL2

Nolympia inisiyatifinin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi

Beraber Olimpiyat çılgınlığını durduralım

Alman Olimpiyat Spor Birliği (Deutscher Olympischer Sportbund, DOSB) 21 martta 2024’deki Olimpiyat Yaz Oyunlarını Hamburg’da düzenlemek için başvurmaya karar verdi. Hamburg’lular bu büyük etkinliği kendi şehirlerinde isteyip istemediklerine sonbaharda yapılacak referandumda karar verebilecekler.

Biz, Hamburg’un Olimpiyat Oyunlarına karşı olan ilk açık platformu olarak, belediyenin Olimpiyat planlarına karşı koyup hayır diyoruz:
Çift haneli milyarlar edecek ve seneler boyunca kamu bütçesine yük olacak masraflara hayır.
Olimpiyat Oyunlarının yapıldığı her yerde görüldüğü gibi kıraların artmasına ve insanların defedilmesine hayır.
Liman şirketlerinin taşındırılması ve yeni spor tesislerinin kurulması için toprağın doğal hayatını bozan betonlaşmaya hayır.
Şefaf olmayan Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne ve onun ortaklarına şehrin satılmasına hayır.
Özellikle dopingle sporcuları harcayan yüksek performanslı spora hayır.
Tüm şehir olağandışı durumda olacak esnada bizlerin sadece televizyonda izleyeci olacağı koskoca bir etkinliğe hayır.

OL3

Biz, Hamburg’un Olimpiyat Oyunlarına karşı olan ilk açık platformu olarak, sosyal ve kozmopolit bir şehirden yanayız ve buna evet diyoruz:
İsteyen herkese açık bir okul ve eğlence sporuna evet.
Uzun vadeli sağlanmış ve gerçekten sosyal bir konut yapımına evet.
Herkese açık olan bir Hamburg’a evet.
Sakinlerinin ihtiyaçlarına göre yönünü belirleyen bir şehre evet.

OL1

Bir sürü şey söz konusu ve tehlikededir. Sevdiğimiz şehrimiz Hamburg’da yaşamaya devam etmek istediğimiz için Alman Olimpiyat Spor Birliği’ne, Hamburg Spor Birliği’ne (Hamburger Sportbund), senatoya ve ticaret odasının kararına karşı geliyoruz. Gelecek aylarda Olimpiyat Oyunlarının şehri nasıl etkileceği hakkında bilgi vereceğiz. Hamburg’da Olimpiyat Oyunlarına karşı güçlü bir muhalefetin var olduğunu göstereceğiz. Bizim hedefimiz, 2024 veya 2028’de yapılacak Olimpiyat Oyunlarının Hamburg’da yer almasını engellemektir.
Beraber Olimpiyat çılgınlığını durduralım!

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir