Cuma , 2 Aralık 2022

‘’Noel Baba da göçmen kökenliydi’’

Güncel / Hamburg

Nikolaus ‘’Noel Baba’’ kutlamaları k apsamında düzenlenen etkinlikte ‘’Noel Baba’’ çeşitli kültürler ve dinlere mensup çocuklar bir araya gelerek kutlandı. Etkinlik, Alman Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) parti Altona ilçe teşkilatına bağlı CDU- Blankenese kadın kollarında çalışmalar yapan Türkolog Zerrin K onyalıoğlu’nun öncülüğünde organize edilerek, Noel Baba’nın Anadolu kültürüyle ilişkisi zengin proğram akışıyla anlatıldı. Noel kutlamasında Kuran okundu Lurup semtindeki Geschwisterscholschule salonunda düzenlenen, CDU Hamburg Eyalet Milletvekili Marcus Weinberg’in ve CDU- Blankenese parti teşkilatı üyelerinin de katıldığı etkinlikte, Hamburg Merkez Cami İmamı ve ney ustası Hafız Osman Çelik, ney ile sunduğu tasavvuf müzik büyük ilgi gördü. Farklı dinlere ve ülkelere ait çok sayıda göçmen kökenli çocuğun bulunduğu koro grubu Weihnachten şarkılarını seslendirdiler. Noel kutlamasında, Hafız Osman Çelik’in okuduğu Kuranı Kerim sureleri Almanca tercüme edilerek, Kuran’da çeşitlilik ve farklılık anlayışının yer aldığı anlatıldı. Etkinlikte, Noel Baba’nın sadece çikolata ve aksesuardan ibaret olmadığını , Antalya’nın Demre ilçesinde doğan bir göçmen olduğunu anlatmak istediklerini belirten Zerrin Konyalıoğlu ‘’Nikolaus yani Noel Baba bugün gelseydi göçmen olacaktı, ama 1500 yıl önce geldiği için göçmen olduğunu unutmuşlar. Bizim göç hikayemiz aslında 50 yıllık değil 2000 yıllık’’ diyerek, Almanya’da ve Avrupa’daki Nikolaus folklörünün özünde Anadolu folklörünün olduğunu anlatmaya çalıştıklarını ifade etti.

‘’Almanca’nın özünde doğu kültürü var’’

Zerrin Konyalıoğlu’nun da içinde olduğu Hamburg’da ‘’Creative Class’’ adı altında oluşum kuran Yaşar Erdoğan, Asalettin Soylu ve Ali Gök etkinlikte stand kurarak konuklara çay ve kurabiyeler ikram ettiler. Yaşar Erdoğan, ‘’Creative Class grubu olarak uyumu ‘’Entegrasyon’’ değil ‘’Partisipasyon’’ yani tek tarafl ı değil karşılıklı olduğunu savunuyoruz. Ayrıcalıklarımızı değil ortaklılıklarımızı anlatmak istiyoruz’’ dedi.

Nikolaus ve Weihnachten renklerinin genelde kırmızı renkli olmasının bile özünün Anadolu kültürüyle ilişkisini anlatmaya yettiği ni söyleyen Erdoğan ‘’Avrupa kültüründe siyah ve gri renkler hakimdir”” dedi. Nikolaus ‘’Noel Baba’’ kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlikte ‘’Noel Baba’’ çeşitli kültürler ve dinlere mensup çocuklar bir araya gelerek kutlandı. CDU Hamburg Eyalet Milletvekili Marcus Weinberg’in ve CDU- Blankenese parti teşkilatı üyeleri de katıldı.

Site trafiği

Toplam 471467

178.11.253.76

Guests7

Site tasarım ve uygulama: Erdem

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.