Nihayet: Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan tahliye edildi

‘Terör örgütü propagandası’ iddiasıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturmada haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen dilbilimci yazar Necmiye Alpay ve yazar Aslı Erdoğan ‘yurt dışı yasağıyla’ tahliye edildi.

Fotoğraf: @evrimbaykondu

 

Erdoğan 133 gündür, Alpay ise 121 gündür cezaevinde bulunuyordu.

Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan iki isim hakkında savcı tahliye edilmeleri yönünde mütalaa verdi.

Mahkeme, savcılık mütalaasını kabul ederek Alpay ve Erdoğan’ın tahliye edilmeleri kararını aldı.

Aynı davada yargılanan Zana Kaya da tahliye edilirken İnan Kızılkaya’nın tutukluluğuna devam kararı verildi.

Ne olmuştu?

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle geçici olarak kapatılmıştı.

‘Örgüt propagandası’‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilen Erdoğan, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Alpay, ‘öngörülen cezanın miktarı, gazetedeki yayınlar ve yazılar, gazete içerisindeki konumu ve serbest kalması halinde kaçacağı’ gerekçeleriyle ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçlarından tutuklanmıştı.

Son olarak Erdoğan ve Alpay dahil dokuz isme ağırlaştırılmış müebbet istenmişti.  (Diken)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir