Pazar , 27 Kasım 2022

Neva için bir umut

Yürütülen kampanyalarda  şu ana kadar uygun ilik örneği bulunamayan Neva’ya, % 60 uyum tesbit edilen Baba Murat Güzey’dan bugün alınacak olan kök hücre, yarın Neva’ya nakli yapılacak.

Hamburg’da yaşayan Güzey ailesinin 4 yaşındaki kızları Neva’ya Haziran ayında lösemi teşhisi konulmuş ve uygun ilik bulunması için düzenlenen kapmanyalarda şu ana kadar sonuç alınamamıştı. Uygulanan Kemoterapi olumlu cevap vermemesi ve  bir an önce ilik naklini gerçekleştirilmesi gerektiğinden dolayı, yüzde atmış uyum tesbit edilen Baba Murat Güzey’dan ilik nakli denenecek. Murat Güzey’den bugün alınacak olan kök hücrenin  Neva’ya nakli yarın gerçekleştirilecek.

Baba Murat Cemil Güzey, Neva’ın hastalığının çok agresif olduğu, hızlı yayılması ve Kemoterapi’nin olumlu cevap vermemesinden dolayı bir an önce ilik nakli gerektiğini belirtti. Kendisinde tespit edilen yüzde 60’lık uyumun riskli olmasına rağmen deneneceğini, eğer olumlu sonuç alınamazsa, uyumlu olması durumunda ailenin diğer fertleri ve hatta son çare olarak MS hastası olan eşi Yelda Güzey bile düşünüldüğünü belirtti.

Başkasından yapılan nakillerde öncellikle  tam uyumlu (8/8) verici yok ise tama yakın (7/8 veya 9/10) veya kısmi (yarı yarıya uyum) doku uyumlu vericilerden yararlanılır. Bu kişiler öncelikle aile bireyleri veya uygun aile bireyi vericisi yok ise akraba olmayan vericiler olabilir. Göbek bağı kanından yapılan nakillerde ise uyum 6/6, 5/6 veya 4/6 düzeyinde olabilir.

”Neva’ya Umut Olalım” adı ile Neva’ya uygun ilik bulunması ve DKMS’e bağış için 30 Eylül tarihinde Wedel’de ve 12 Kasım tarihinde de Hamburg’da etkinlikler gerçekleştirildi.

DKMS’in himayesinde gerçekleşen, DKMS gönüllü çalışanları Ayşe Öztürk ve Özgül Karık tarafından organize edilen ve onlarca gönüllünün görev aldığı etkinliklerde toplam 900’e yakın kişi  doku örneği vererek ve maddi katkı sunarak kapmanya’ya destek oldu. Toplanan örneklerde Neva’ya uygun donör bulunmasa dahi, başka bir hastaya umut olabileceğini belirten Özgül Karık daha fazla ilgi ve duyarlılık gerektiğini belirterek, sadece düzenlenen aksiyonlarda değil, Eppendorf (UKE) Hastanesine gidilerek’te ilik örneği verilebilineceğini belirtti.

Bir çok kadın etkinliğe evlerinde hazırlayarak getirdikleri yiyecekleri satarak maddi katkı sunmaya çalıştılar. Elde edilen gelir ve toplanan bağışlar DKMS’e bağışlanacak.

Donör adayları;

18 ile 55 yaş arası, en az 50 kg ağırlığındaki her sağlıklı kişi kök hücre vericisi olabilir. Bu koşulların sağlanması, kişinin belirli sağlık niteliklerini taşıdığı anlamına gelmektedir. Böylece yapılan bağış da nitelikli olacak ve doğal olarak hastaya yapılan kök hücre naklinin başarıyla sonuçlanma şansı yükselecektir. Donör (verici) adaylarının özellikle bulaşıcı hastalık, bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olmaması gerekmektedir. Verici adayı olanlar doku tipi özelliklerine bağlı olarak binde bir veya milyonda bir olasılıkla gereksinimi olan bir hastaya uygun bulunabilirler.

Destek  ve  daha fazla bilgi  için :
www.dkms.de/spender-werden

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.