Pazar , 26 Mart 2023

Neonazilerin katlettiği Ramazan Avcı anılacak

31 yıl önce , Neonaziler tarafından öldürülen Ramazan Avcı anısına, 21 Aralık 2016, Çarşamba akşamı, saat 18.00-20.00 arası, adını taşıyan Landwehr tren istasyonu önündeki meydanda bir anma etkinliği düzenlenecek.

thumbnail_avci4

Anma töreni, her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan Avcı İnisiyatifinin çabalarıyla 2012 yılında Ramazan Avcı adı verilen ve anıt taşın bulunduğu meydanda yapılacak.

Hamburg Landwehr semtinde 31 yıl önce Neonazilerin saldırısına uğrayarak öldürülen Ramazan Avcı (26), 21 Aralık 2016, Çarşamba akşamı saat 18.00’den itibaren düzenlenecek etkinlikle anılacak.

Anma, 2010 yılında kurulan ve 2012 yılında öldürüldüğü Landwehr tren istasyonu önündeki meydana Ramazan Avcı’nın adının verilmesini sağlayan, içinde Avcı’nın eşi ve oğlunun da bulunduğu, ”Ramazan Avcı İnisiyatifi” tarafından protokolsüz, sade bir anma şeklinde gerçekleşecek. İnisiyatifin kurucusu ve sözcüsü avukat Ünal Zeran, Avcı’nın eşi Gülüstan Ayaz-Avcı, oğlu Ramazan Avcı, Mölln vahşetinde annesi, kızı ve yeğenini kaybeden Faruk Arslan, ağır yaralı kurtulan oğlu İbrahim Arslan, NSU terör örgütü kurbanlı Süleyman Taşköprü’nün kardeşi Osman Taşköprü anmada birer konuşma yapacaklar. İnisiyatif sözcüsü Ünal Zeran, “Irkçılığa geçit yok” diyen herkesi “Ramazan-Avcı-Platz”daki anma törenine beklediklerini belirtti.

765694435

Ramazan Avcı, 21 Aralık 1985’de Landwehr tren istasyonunun yakınındaki otobüs durağında ağabeyi ve bir arkadaşıyla beklerken, ırkçı dazlakların buluşma yeri olarak bilinen tren istasyonunun altındaki “Gaststätte Landwehr” isimli bir birahaneden çıkan 30 kadar dazlak Neonazinin saldırısına uğradı. Ağabeyi ve arkadaşı son saniyede gelen otobüsüne binmeyi başararak kurtulurken, Ramazan Avcı Neonaziler tarafından beyzbol sopaları, balta sapları ve tekmelerle öldüresiye dövüldü. Avcı, girdiği komadan uyanmadan 24 Aralık 1985, Noel Gecesi hayata gözleri yumdu.

avci3-1

30 kadar neonaziden sadece Ralph Axel Lach, Uwe Podein, René Wulff ve Volker Kummrow yargılandı ve 3 ile 10 arasında değişen gençlik cezaları aldılar.
Ramazan Avcı’nın eşi Gülüstan ve ölümünden sonra dünyaya gelen oğlu Ramazan halen Hamburg’da yaşamaktalar. 2010’da kurulan Ramazan-Avcı-İnisiyatifi’nin çabaları sonucu 2012 yılında Landwehr tren istasyonu önündeki meydana, otobüs durağına ve bisiklet istasyonuna “Ramazan Avcı” adı verildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir