Perşembe , 1 Aralık 2022

Neonaziler bilinenden çok daha fazla insan öldürdü

Neonazilerin işlediği  cinayetlerinin  sayısı bilinenlerden çok daha  fazla olduğu belirtildi.

Mustafa Akpolat / Güncel

Almanya’da,  NSU, Nazi terör örgütünün cinayetlerinin açığa çıkmasından sonra, hergün yeni bir ayrıntı daha açığa çıkmaya devam ediyor. Bugüne kadar bilinenden çok daha fazla cinayetin işlendiği değişik dillerden ifade edilsede, ciddi anlamda  gündeme getirilerek, konu üzerinde bir araştırma yapılmamıştı. Gelinen aşamada toplam 3.300 faili mechul olayın açığa kavuşturulması gerekiyor.

Neuen Osnabrücker gazetesinde  yayınlanan bir  haberde, Polise gelen bilgiler,  elde edilen deliler ve ipuclarının değerlendirilmesi sonucu  700’den  fazla  cinayetin,  aşırı sağ tarafından işlendiği yönünden  olduğu belirtildi. Aşırı sağcıların şimdiye kadar bilinenden çok daha fazla  saldırı ve cinayet işlediği belirtilen, Neuen Osnabrücker gazetesinde  yayınlanan  haberde, Federal kriminal dairesi ve  Eyalet  polis yetkililerince yapılan araştırma ve incelemede,  746  saldırının sağcı politik matovlerin bulunduğuna yer verildi. Söz konusu bilgilerin  İçişleri bakanlığının sözcüsü tarafından da doğrulandığı belirtildi.
Gazetenin haberinde, şimdiye kadar bilinen NSU terör örgütü seri cinayetlerinden ayrıca  halen açığa kavuşturulmamış olan,   3.300 öldürme ve öldürmeye teşebbüs  olayının faillerini açığa çıkarılması için yeniden araştırılacağıda belirtildi. Bakanlık sözcüsünün açıklamasına göre, şimdiye kadar bilenen yöntemlerle işlenen  cinayetlerin bilgilerinin birleştirilerek, eldeki veri ve delillerle  olayların bir kez daha incelemeye alınacağı belirtildi.
Şimdiye kadar faili mechul toplam  849 öldürme olayını yeniden incelemeye alınacağı belirtildi.  Gazete’nin haberine göre, incelemenin  1990 ve 2011 yılları arasındaki  olayların kapsayacağına da yer verildi.

Önceki istatistiklere eleştiri
Bakanlık sözcüsünün açıklamasına göre,  2014 yılının ikinci çeyreğinde yapacağı yeni bir inceleme ile suçların çoğalıp çoğalmadığını incelemeye alınacak. Son birkaç yıl içinde faili meçhul bombalama ve banka soygunlarıda tekrar incelemeye tabi tutulacağı  belirtildi.  Federal Hükümet, mevcut istatistiklerde, bugüne kadar 60  cinayette aşırı sağcı  motivler bulundugunu  açıklıyordu.  Haberde,  bu istatistiklere yönelik  eleştirlerinde devam ettiği belirtildi

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.